Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:57
Reklama
Reklama
Reklama

Damian Jodełka z nagrodą specjalną ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

Wyjątkowa uroczystość z okazji obchodów Dnia Pracownika Socjalnego miała miejsce w Chojnicach (w województwie pomorskim), gdzie rozdano nagrody specjalne ministra rodziny, pracy i polityki społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej oraz niesienia pomocy powodzianom. W tym zaszczytnym gronie nie zabrakło kędzierzyńsko-kozielskich akcentów, gdyż nagrodę indywidualną otrzymał Damian Jodełka - kierownik Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia” przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.
Damian Jodełka z nagrodą specjalną ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
W gronie osób indywidualnie nagrodzonych przez ministra znalazł się Damian Jodełka - kierownik DDP nr 2 „Magnolia” przy MOPS w Kędzierzynie-Koźlu. Na zdjęciu trzeci od lewej

Źródło: MRPiPS

Centralne Ogólnopolskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego zorganizowano 22 listopada 2024. Wydarzenie w Chojnickim Centrum Kultury, przy udziale miasta, zorganizowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. A wzięło w nim udział 150 osób. Zaproszeni zostali z terenu całej Polski laureaci, wnioskodawcy, posłowie, senatorowie, członkowie Rady Pomocy Społecznej, dyrektorzy Wydziałów Polityki Społecznej, władze samorządowe oraz goście specjalni z różnych instytucji działających i zajmujących się obszarem pomocy społecznej.

Podczas uroczystości niemal każdy przemawiający polityk, podkreślał rolę tego zawodu zwłaszcza podczas niesienia pomocy poszkodowanym w tegorocznej powodzi.

Taki dzień jak dzisiaj daje nam szczególną okazję do docenienia pracy, którą wykonują pracownicy socjalni, wszyscy pracownicy systemu pomocy społecznej. Chciałabym Państwu podziękować za waszą determinację i ciężką pracę, wyrazić wdzięczność. Jestem zaszczycona, że mogłam wręczać Państwu nagrody - mówiła wiceminister Katarzyna Nowakowska.

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego każdego roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej przyznaje nagrody specjalne za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: w kategorii indywidualnej dla pracowników socjalnych oraz w kategorii zespołowej dla zespołu osób i jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, organizacji społecznych oraz innych podmiotów.

Przypomnijmy, 21 listopada jest Dniem Pracownika Socjalnego, który jest jednocześnie świętem wszystkich pracowników służb społecznych. Centralne Ogólnopolskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego odbyły się w Chojnicach, by upamiętnić 35. rocznicę ustanowienia tego dnia przez Jacka Kuronia i Joannę Staręgę-Piasek w pobliskich Charzykowach.

Katarzyna Nowakowska - wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej wręczała przyznane przez minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk nagrody  za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej w 2024 r. Specjalne nagrody trafiły również za pomoc i prace dla ośrodków na terenach objętych powodziom.

Województwo opolskie ma powody do dumy, ponieważ jego reprezentantów nagrodzono trzykrotnie. W tym gronie znaleźli się: Damian Jodełka z Kędzierzyna-Koźla, Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opolu oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie.

Człowiek z „Magnolii”

Nagrody indywidualne ministra odebrało 7 osób, w tym Damian Jodełka - kierownik Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia” przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu za wybitne i nowatorskie działania na rzecz społeczności lokalnej oraz integrowanie działań organizacji pozarządowych i wolontariackich. Na szczególną uwagę zasługują aktywne działania międzypokoleniowe przekraczające bariery, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. W swojej pracy Damian Jodełka, przełamując ograniczenia zmienia wizerunek seniora.

Podczas spotkania odbył się także panel dyskusyjny pn. „Innowacyjne formy i kierunki działań w obszarze pomocy społecznej”, w którym czynni uczestniczył kierownik DDP nr 2. 

- W systemie pomocy społecznej nie ma indywidualistów. Pracujemy jako zespół i pomimo tego, że ta nagroda jest indywidualna, to traktuję ją jako zespołową. Przyczyniło się do niej wielu ludzi, zwłaszcza pracownicy pomocy społecznej, ale także samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracownicy miejskich jednostek, prywatny biznes. To jest cała rzesza ludzi, bo mając nawet najlepsze pomysły, nie jesteśmy ich w stanie zrealizować samemu – powiedział „Lokalnej” Damian Jodełka. 

Damian Jodełka - kierownik Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia” oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu - Agata Morkis podczas Ogólnopolskich Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego w Chojnicach

W podobnym tonie wypowiedziała się dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu Agata Morkis, która również uczestniczyła  w uroczystości z okazji obchodów Dnia Pracownika Socjalnego w Chojnicach. 

Jestem dumna, zadowolona i szczęśliwa z tego względu, że nagrodę otrzymał nasz pracownik na wniosek, który przygotowywałam i złożyłam za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, bo tak wygląda ta procedura. Jest to wprawdzie nagroda indywidualna, ale traktujemy ją jako wyróżnienie dla całego MOPS-u, bo nikt nie działa w próżni i nie jest sam sobie sterem, żeglarzem i okrętemTo jest efekt pracy całego zespołu, a w przypadku Damiana jego wieloletnie zaangażowanie, które przyniosło wymierny efekt między innymi w postaci tej prestiżowej nagrody. Kluczem w tym przypadku jest pewna innowacyjność i niesztampowe działania, które podejmuje szczególnie w kierunku integracji międzypokoleniowej i aktywizacji seniorów.  

Poza panem Damianem w gronie nagrodzonych znaleźli się pracownicy placówek z całej Polski: Kinga Szablewska, Agnieszka Nowicka, Elżbieta Skaskiewicz, Dawid Kruczek, Bogusław Gałka, Janina Ogrodowczyk. 

Od lewej kierownik DDP nr 2 Damian Jodełka, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Katarzyna Nowakowska oraz dyrektor MOPS Agata Morkis 

Docenione instytucje

Nagroda zespołowa przypadła m.in. Regionalnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Opolu za pełnienie roli kreatora lokalnej polityki społecznej, poprzez inicjowanie i wdrożenie licznych projektów odpowiadających na identyfikowane potrzeby w zakresie rozwoju usług społecznych. ROPS w Opolu wyróżnia się wdrożeniem innowacyjnych form wsparcia społecznego oraz projektów deinstytucjonalizacji.

Spoza naszego regionu nagrodzono: Dom Pomocy Społecznej w Skrzynnie; Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu; Stowarzyszenie Qźnia; Fundacja „Oczami brata”; Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przerośli; Polski Związek Niewidomych, okręg zachodniopomorski w Szczecinie; Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ropczycach; Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnowskich Górach.

Nagrody specjalne za zasługi i wybitne zaangażowanie w udzielaniu pomocy osobom, które ucierpiały podczas powodzi zostały przyznane: Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Nysie; Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Bardzie; Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Krośnie Odrzańskim; Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Krzanowicach.

Nagrody przyznane zostały przez specjalną komisję ministerialną, która brała pod uwagę szereg działań podejmowanych przez pracowników socjalnych. Zgłoszono 158 wniosków, w tym 64 o nagrody indywidualne i 94 zespołowe. 

Liczba wniosków o ministerialne nagrody z podziałem na województwa: 

  • lubelskie – 9, w tym 5 o nagrodę indywidualną 
  • podlaskie – 9, w tym 3 o nagrodę indywidualną 
  • zachodniopomorskie – 8, w tym 4 o nagrodę indywidualną 
  • łódzkie – 9, w tym 3 o nagrodę indywidualną 
  • mazowieckie – 24, w tym 9 o nagrodę indywidualną 
  • śląskie – 14, w tym 4 o nagrodę indywidualną 
  • pomorskie – 11, w tym 4 o nagrodę indywidualną 
  • dolnośląskie – 9, w tym 4 o nagrodę indywidualną 
  • lubuskie – 4 o nagrodę indywidualną 
  • warmińsko-mazurskie – 16, w tym 7 o nagrodę indywidualną 
  • kujawsko-pomorskie – 7, w tym 1 o nagrodę indywidualną 
  • świętokrzyskie – 7, w tym 1 o nagrodę indywidualną 
  • podkarpackie – 11, w tym 6 o nagrodę indywidualną 
  • opolskie – 5, w tym 2 o nagrodę indywidualną 
  • wielkopolskie – 9, w tym 4 o nagrodę indywidualną 
  • małopolskie – 6, w tym 3 o nagrodę indywidualną 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MietekTreść komentarza: A mnie 50 lat uczyli, że wcześniej na tej ziemi nic nie było i dopiero my zza Buga i centralnej Polski przynieśliśmy tu kulturę wyższą, teatry, operę, literaturę piękną i muzykę. Dziwne to i podejrzane. Nie zasnę przez kilka nocy, chyba że, zwyczajem polskich ojców zakosztuję wyroby własne na recepcie pochodzącej z Grunwaldu.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:36Źródło komentarza: Co wspólnego z Pawłowiczkami ma musztarda sarepska? Poznajcie historię Braci Morawskich - HerrnhutówAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Julio!!! Przykro mi że odpadlaś z programu ale powiedzmy sobie szczerze że musisz pozbyć się tego ślasko-romskiego akcentu jeśli chcesz zaistnieć na polskiej scenie muzycznej.Mi się to podoba ale jestem Ślązakiem i o ile romskie festiwale będą dla ciebie nagrodą to szpaki czy mozile będą kręcić nosami.Szkoda😭😭😭Data dodania komentarza: 25.11.2024, 07:59Źródło komentarza: Julia po emocjonującym występie odpadła z The Voice of Poland. Łzy i piękny list do mamyAutor komentarza: marekTreść komentarza: Co tu dużo mówić, ochrona w tym sklepie inteligencją nie grzeszy a kasjerki są bardzo niemiłe dla klientów i wynoszą towar dla znajomych - ten, który w promocyjnych cenach ma trafić do klientów. Ponowie poczuli, że mają władzę. Powinni stracić robotę po tym co zrobili. Personel też do wymiany, tylko kilka Pań tam jest miłychData dodania komentarza: 25.11.2024, 00:17Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: gibaTreść komentarza: Co tam musztarda, kiełbasa jest ważniejsza. A jak nasi słabo skaczą, to i tak nic nie smakuje.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 23:42Źródło komentarza: Co wspólnego z Pawłowiczkami ma musztarda sarepska? Poznajcie historię Braci Morawskich - HerrnhutówAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: 0,038 jeśli już, a ważniejsza to ekipa wykonująca ocieplenie, po termowizji nie było żadnych uwag do wykonawcyData dodania komentarza: 24.11.2024, 21:08Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: tyTreść komentarza: Nie wolno zostawiać. Zabrać do pomieszczenia, dać pić, jeść, a potem grabie czy miotłę do ręki, liści sporo, śnieg jest. A może straż miejska czy policja pochodzą, popatrzą?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 17:53Źródło komentarza: Nie bądź obojętny na osoby zagrożone wychłodzeniem. Gdzie po pomoc?
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna