Reklama
sobota, 23 listopada 2024 14:07
Reklama
Reklama
Reklama

Budowa ścieżki rowerowej przy ulicy Chrobrego na finiszu. ZDJĘCIA

Dobiega końca budowa nowej ścieżki rowerowej prowadzącej od ulicy Chrobrego w Koźlu do istniejącej już ścieżki w Większycach. Koszt inwestycji to około dwa miliony złotych.
Budowa ścieżki rowerowej przy ulicy Chrobrego na finiszu. ZDJĘCIA

Ścieżka liczy sobie pół kilometra, będzie oświetlona i odwodniona. Posiada bezpieczne zjazdy zarówno do strony ogródków działkowych, stadionu, jak i ulicy Chrobrego, gdzie powstanie bezpieczne przejście pieszo-rowerowe.

Dobiegają też końca prace ziemne i pielęgnacyjne na poboczu nowej ścieżki rowerowej. Sfrezowano też asfalt na pasie drogi przylegającym bezpośrednio do traktu rowerowego. Na tym odcinku ulicy Chrobrego pojawi się zatem nowy dywanik asfaltowy. 

Oficjalne przekazanie placu budowy pod nową ścieżkę rowerową, która łączy Kędzierzyn-Koźle z traktem ciągnącym się od Większyc do Polskiej Cerekwi, nastąpiło 19 lipca, a roboty rozpoczęły się kilka dni później od prac związanych z wycinką drzew (zaszła konieczność usunięcia około 12 większych okazów). 

Razem łatwiej

Następnie wykonawca zadania przeszedł do robót ziemnych, budowy kanalizacji deszczowej, korytowania oraz tworzenia konstrukcji. W ostatniej fazie pracownicy Przedsiębiorstwa Robót Drogowych i Mostowych z Kędzierzyna-Koźla, zajęli się realizacją samej ścieżki pieszo-rowerowej, której budowa właśnie dobiegła końca. 

Najważniejsze prace realizowane przez PRDiM wykonano więc zgodnie z harmonogramem, zakładającym realizację zadania w ciągu około czterech miesięcy. 

Inwestycja ta jest efektem współpracy dwóch samorządów (gmin: Kędzierzyn-Koźle i Reńska Wieś) oraz odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców na bezpieczne trasy rowerowe. Gmina Kędzierzyn-Koźle poniosła 90 proc. kosztów tego zadania, natomiast Reńska Wieś 10 proc. 

Szersza strategia

Projekt jest częścią szerszej strategii rozwoju infrastruktury miejskiej i wiejskiej, która ma na celu poprawę jakości życia oraz wspieranie ekologicznych form transportu.

Następnym etapem będzie przejęcie kolejnego odcinka nieczynnej linii kolejowej (biegnącej aż do powodzi w lipcu 1997 roku z Kędzierzyna-Koźla do Baborowa) i przedłużenie ścieżki rowerowej w kierunku Koźla Rogów. Rozmowy samorządowców z PKP są już w tej sprawie prowadzone. Wówczas znana pod nazwą Ścieżka Rowerowa Szlakiem Kolejowym Większyce – Polska Cerekiew, zostanie przedłużona do miasta w stronę stacji kolejowej Kędzierzyn-Koźle Zachodnie, o co już od pewnego czasu zabiegają miłośnicy dwóch kółek. 

Pisaliśmy o tym w sierpniu 2020 roku. 

 

 



Podziel się
Oceń

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MożeTreść komentarza: Trzeba odwiedzić zakładData dodania komentarza: 23.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park LotnikówAutor komentarza: Hobbista budowlaniecTreść komentarza: W 90 latach na dolnym Śląsku Murator zalecał styropian o grubości 7 cm czyli co im cieplejszy klimat tym grubszy styropian???? Tych fachowców na usługach producentów styropianu i pismaków powinni zacząć wreszcie sadzać bo puszczają ludzi w nieuzasadnione koszty a to tak jak wyłudzanie gotówki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 10:00Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: DianaTreść komentarza: Podam tylko jeden przykład osoba jest chodząca , jeszcze niedawno do tego mieszkania przychodziły okoliczne pijaki ale zaległości , które miał na czynszu , prądzie wszystko opłacone przez MOPS, obiadki z opieki , sprzątanie mieszkanka itp.a facet to cwaniaczek i nierób.Takim się pomaga za pieniądze podatnika.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 00:03Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdna
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna