Reklama
sobota, 26 kwietnia 2025 14:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Subregionalna trasa rowerowa połączy Kędzierzyn-Koźle z Ujazdem. To będzie atrakcja turystyczna

Reklama
Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska podczas konferencji prasowej przedstawiła szczegóły rozbudowy ścieżek rowerowych w mieście, które mają nie tylko usprawnić lokalny ruch rowerowy, ale także połączyć miasto z sąsiednimi terenami naszego regionu.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Subregionalna trasa rowerowa połączy Kędzierzyn-Koźle z Ujazdem. To będzie atrakcja turystyczna

To przedsięwzięcie ma na celu utworzenie najdłuższej trasy rowerowej w regionie, która stanie się ważnym punktem turystycznym. Plan rozbudowy ścieżek rowerowych to efekt współpracy z gminą Ujazd, która nabiera realnych kształtów. 

Reklama

- Już rozpoczęliśmy te działania i budowę - mówiła w środę 6 listopada podczas spotkania z dziennikarzami Sabina Nowosielska. 

Równocześnie gmina Ujazd realizuje swoją część projektu. Trasy rowerowe połączą się, dzięki czemu z powiatu strzeleckiego będzie można dojechać do szlaku dla rowerzystów, który biegnie po dawnej linii kolejowej z gminy Reńska Wieś do Polskiej Cerekwi. 

O wspólnych planach końcem października mówił w mediach burmistrz Ujazdu, Hubert Ibrom. Projekt partnerski z miastem Kędzierzyn-Koźle przewiduje budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy Ujazd od strony ul. Powstańców Śląskich ze Sławięcicami. Trasa umożliwi rowerzystom przejazd przez cały Kędzierzyn-Koźle aż do Polskiej Cerekwi, tworząc subregionalną trasę rowerową. Łącząc Strzelce Opolskie przez Kędzierzyn-Koźle aż do gminy Jemielnica, szlak liczyć będzie niemal 50 kilometrów i stanie się jedną z kluczowych tras dla turystyki rowerowej w regionie.

Inwestycje i wyzwania techniczne

Prezydent Nowosielska opowiedziała jak duże wyzwania wiążą się z kolejnymi etapami projektu. Ścieżka ma biec przez śluzę, co wymaga współpracy z instytucjami takimi jak Wody Polskie i Tauron. Wyjaśniła, że choć jest to mały odcinek, to wymaga uzyskania wielu pozwoleń, szczególnie ze względu na inwestycje Wód Polskich, które wciąż mają okres trwałości. 

- Musieliśmy dostosować się do ich założeń, ale przewiduję, że do połowy 2025 roku zdobędziemy wszystkie pozwolenia i będziemy mogli połączyć ścieżki z Blachowni przez śluzę i dalej, ulicą Królowej Jadwigi - mówiła prezydent Nowosielska. Temat rozbudowy jest na bieżąco konsultowany z burmistrzem Ujazdu oraz starostą Arturem Maruszczakiem. 

- Okazało się, że możemy jeszcze poprowadzić trasę przez most Wróblewskiego w Sławięcicach, doprojektowując 200 metrów parku i wtedy będzie to naprawdę jedna z największych atrakcji turystycznych – dodała Sabina Nowosielska.

Kędzierzyn-Koźle jako atrakcja turystyczna

Prezydent wyjaśniła, że projekt budowy ścieżki rowerowej jest finansowany w 85% z funduszy subregionalnych, a miasto przeznaczy na niego 22 miliony złotych. Podkreśliła jednak, że nie są to środki przyznawane automatycznie. Jako część subregionu musimy składać wnioski, które są oceniane pod kątem zgodności z założeniami programu. Nasz partner w subregionie, Hubert Ibrom, wspiera nas, co pozwoli zdobyć dodatkowe punkty za współpracę. Długofalowe plany rozwoju ścieżek rowerowych zakładają nie tylko poprawę komunikacji w mieście, ale także promocję Kędzierzyna-Koźla, jako atrakcji turystycznej. Powstająca trasa może być jedną z największych i najciekawszych na całym Śląsku.

Nową ścieżkę przetestują znane osoby

Sabina Nowosielska przypomniała też o przewodniku rowerowym wydanym przez miasto rok temu, który cieszył się dużą popularnością. Po ukończeniu nowych tras, planowane jest wydanie zaktualizowanej wersji przewodnika. 

- W ubiegłym roku przygotowaliśmy broszurę z trasami rowerowymi, biegowymi i kajakowymi i była ona bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców. Kiedy ukończymy tę ścieżkę, poprosimy znane osoby, aby przetestowały trasę i oceniły jej walory turystyczne oraz aspekty techniczne - podsumowała Sabina Nowosielska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kolarz 10.11.2024 22:20
A po co to? Przecież pasem awaryjnym dojedzie się z Piastów do Ujazdu.

Reklama
Mieszkaniec 12.11.2024 10:53
Mamy autostrady i drogi ekspresowe w KK ?

Cała Prawda 10.11.2024 18:09
Czy na prawdę nie ma ważniejszych inwestycji w upadającym mieście ?

ret 11.11.2024 09:05
Co byś zaproponował/ła? Tylko nie pisz o jakimś zakładzie pracy bo to sprawa biznesu, a nie miasta.

Cała Prawda 11.11.2024 15:15
Nie chrzań ! od pedałowania syty nie będziesz. Miasto a szczególnie władze są od tego by zapewniali pracę a więc zdobyli inwestorów do tego sprawa lokali mieszkaniowych. Nic się w tej kwestii nie robi.

Sztrucel w dieslu 10.11.2024 17:13
Rowery to przyszłość, wolność i demokracja transportu. My bogaci będziemy latać samolotami a ty ludu poddany na rowery, bo to i zdrowe i chroni nasze środowisko. Pamiętaj, diesel to najgorsze zło i śmierć dzieci na kołach. Pamiętaj szaraku...

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: V.N.Treść komentarza: A kiedy podobna akcja będzie przeprowadzana w gminach powiatu kędzierzyńsko - kozielskiego? Harmonogram "Czystego regionu" nie obejmuje żadnej z nich. W Pawłowiczkach, Cisku, Bierawie, Polskiej Cerekwi, Reńskiej Wsi inaczej się płaci? Równi i równiejsi.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 14:31Źródło komentarza: Sadzonki za elektroodpady. Akcja "Czystego Regionu" ma wzięcieAutor komentarza: PodatnikTreść komentarza: Do tych wszystkich, którzy bagatelizują ten problem, albo udają że go nie ma. Skoro obecnie jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Dlaczego jeszcze do niedawna największy producent okien w Europie musi zastawiać swój majątek, żeby spłacić gigantyczne raty kredytu? W taki sposób można przejąć wszystko bez jednego wystrzału.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 13:50Źródło komentarza: Eko-Okna sprzedały nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim za miliard złotychAutor komentarza: gjTreść komentarza: Interes życia dla miasta Kędzierzyn Koźle miasto dostało może z 30-35 mln za hektary na Polu Południowym od inwestora a tu za 1000 mln nieruchomość z blaszakiem odsprzedane dla AmerykanówData dodania komentarza: 26.04.2025, 12:51Źródło komentarza: Eko-Okna sprzedały nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim za miliard złotychAutor komentarza: Pracownik ekoTreść komentarza: To jest początek końca tego moloch.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 12:25Źródło komentarza: Eko-Okna sprzedały nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim za miliard złotychAutor komentarza: HmmTreść komentarza: Zaraz będzie jak musi byćData dodania komentarza: 26.04.2025, 11:40Źródło komentarza: Eko-Okna sprzedały nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim za miliard złotychAutor komentarza: szefoTreść komentarza: 8k jest czy jak ? tu za nic nie robienie mają 6k xD także 8k nikogo nie wzrusza xD pracujcie dalejData dodania komentarza: 26.04.2025, 11:40Źródło komentarza: Eko-Okna sprzedały nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu i Wodzisławiu Śląskim za miliard złotych
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna