Klinika Nowa, wspólnie z klubem ZAKSA SA oraz stowarzyszeniem Masz Jaja Idź na Badania, zaprasza mężczyzn na badania urologiczne, jąder i prostaty, które mogą wykryć bardzo niebezpieczne dla zdrowia nowotwory. Badania odbędą się w sobotę 9 listopada w hali przy ul. Mostowej przed i w trakcie meczu ZAKSY Kędzierzyn-Koźle z Jastrzębskim Węglem, który rozpocznie się o godz. 14.45. Każdy pan, który zdecyduje się skorzystać z badań dostanie też wejściówkę na mecz.
Akcja finansowana jest przez samorząd województwa opolskiego w ramach programu „Marszałkowskie dni dla zdrowia”, którego partnerami są Klinika Nova oraz stowarzyszenie Masz Jaja Idź na Badania. Kampanię zainaugurowano w urzędzie marszałkowskim 30 października. Podczas konferencji przestawiono szereg wydarzeń pomagających walczyć z chorobami nowotworowymi u mężczyzn, które promują, a także umożliwiają darmową diagnostykę. Marszałek Szymon Ogłaza wręczył symboliczne certyfikaty ambasadorom akcji Movember 2024 w naszym województwie.
Okazją ku tym inicjatywą jest akcja Movember – od angielskich słów moustache (wąsy) i november (listopad) - i polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. To znak solidarności z chorującymi na męskie nowotwory, a także propagowania konieczności regularnych badań w kierunku raka prostaty i jąder.
Rak jądra dotyka głównie młodych mężczyzn, przed 40. rokiem życia. W 95% przypadków jest całkowicie wyleczalny, ale musi być wcześnie wykryty. Nowotwór ten może się zdarzyć bez względu na styl życia. Ryzyko wzrasta u panów, którzy mieli podobne przypadki w rodzinie lub w dzieciństwie cierpieli na wnętrostwo. Ważna jest profilaktyka i regularne, comiesięczne samobadanie jąder, które pozwala na zauważenie pierwszych objawów.
Rak prostaty to poważne zagrożenie. Statystyki przerażają, bo wynika z nich, że każdego roku tysiące mężczyzn w Polsce dowiaduje się, że choruje na ten rodzaj nowotworu. Tu też diagnostyka i wczesne wykrycie choroby daję nadzieję na wyleczenie. Poza badaniem palpacyjnym (za pomocą dotyku), sprawdzającym strukturę gruczołu krokowego, ważne jest kontrolowanie poziomu PSA, tj. antygenu wydzielanego przez komórki prostaty, obecnego we krwi. Ryzyko zachorowania uwarunkowane jest m.in.: czynnikami genetycznymi, dietą i paleniem papierosów. Nawet jeśli nie występują żadne objawy, po skończeniu 45. roku życia warto raz w roku przebadać się pod kątem tego nowotworu. Jeśli ktoś w rodzinie chorował, to zaleca się wykonywanie regularnych badań bez względu na wiek.
Zdjęcia z konferencji: Urząd Marszałkowski i Klinika Nova
Napisz komentarz
Komentarze