Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:28
Reklama
Reklama
Reklama

Zadbajmy wspólnie o nasze powietrze

Trwa kolejny sezon grzewczy i jak zwykle z wielu kominów wydobywa się czarny, gryzący dym – efekt spalania odpadów. Takie postępowanie podyktowane jest najczęściej szukaniem oszczędności, co niestety może okazać się zgubne.
Zadbajmy wspólnie o nasze powietrze
W sezonie grzewczym jednym z głównych źródeł emisji dwutlenku azotu i dwutlenku siarki do atmosfery są domowe paleniska

Autor: foto: ANKO

Mieszkańcy często przez całe lato gromadzą śmieci (głównie zużyte opakowania), które w sezonie grzewczym zostają przerobione na energię cieplną. Wielkie chmury czarnego dymu świadczą o tym, iż w piecu spalane są nieodpowiednie paliwa. Objawia się to zanieczyszczeniem powietrza, które w konsekwencji odbija się na naszym zdrowiu. Zwykłe wyjście na spacer staje się nieprzyjemne z powodu ogromnych ilości dymu i pyłu.

Paląc śmieci w domowych piecach przyczyniamy się do tego, iż z naszych kominów wydobywają się pyły powodujące zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenkiem węgla oraz tlenkiem azotu, które niekorzystnie wpływają na drogi oddechowe. Oprócz tego w dymie znajduje się dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór oraz rakotwórcze dioksyny. Wszystkie te związki wdychane są przez mieszkańców, wciskają się do wnętrza domów, a także wnikają do gleby i wód.

W profesjonalnej spalarni odpadów sam proces spalania odbywa się w o wiele wyższej temperaturze, a piece wyposażone są w odpowiednie filtry ograniczające zanieczyszczenie powietrza. Szkodliwość palenia śmieci w piecach domowych wynika z faktu, iż tego typu piece nie są przystosowane do spalania takiego rodzaju materiałów. Dlatego podczas spalania śmieci emitowane są szkodliwe substancje, a kominy często zapychają się sadzą, co może doprowadzić do zaczadzenia, albo zapalenia przewodu kominowego.

Z art. 44 ustawy o odpadach jasno wynika, że palenie śmieci możliwe jest tylko w spalarniach lub we współspalarniach. Odpady powstające w gospodarstwach domowych mają różny skład materiałowy, mogą więc wywierać odmienny wpływ na środowisko naturalne. W szczególności w kontekście emisji zanieczyszczeń powstałych w wyniku termicznego przekształcenia tych odpadów. Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami śmieci lub współspalarniami podlega karze grzywny.

Palenie śmieci to nie tylko wielowiekowa tradycja, ale też skutek wysokich cen węgla, oleju i gazu. Ludzie szukają więc oszczędności gdzie się da, nie zdając sobie sprawy ze skutków takiego postępowania. Tymczasem zdrowie nie ma ceny. Chrońmy więc atmosferę i dbajmy o nasze wspólne środowisko.

Głównym źródłem tlenków azotu w powietrzu jest transport samochodowy, elektrownie i elektrociepłownie, a także spalanie paliw w gospodarstwach domowych. W sezonie grzewczym stężenia dwutlenku azotu są mniej więcej dwukrotnie wyższe niż po jego zakończeniu. Najwyższe stężenia notuje się w miesiącach styczeń-luty, a minimalny poziom w okresie maj-lipiec.

Podobnie jest w przypadku dwutlenku siarki, którego głównym źródłem w powietrzu są elektrownie, elektrociepłownie, kotłownie, koksownie, transport samochodowy oraz paleniska domowe. Okresem dominującej emisji dwutlenku siarki jest sezon grzewczy (październik-marzec) i właśnie wówczas obserwuje się najwyższy poziom jego stężeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Małe państwo Izrael otoczone jest państwami islamskimi, które głośno wyrażają swą nienawiść do Żydów i obiecują, że doprowadzą do unicestwienia ich państwa. W tej walce nie liczą się ze swoimi cywilami i często traktują ich jak żywe tarcze, a prywatne domy, szkoły czy szpitale stanowią zakamuflowane zaplecze zbrojne terrorystów. Gdy Izrael reaguje, podnoszą larum na cały świat, że Żydzi dopuszczają się ludobójstwa.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 22:36Źródło komentarza: Chór I LO uświetnił galę XVIII edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie Świata”. ZDJĘCIAAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: I Pan tu potwierdza !Data dodania komentarza: 25.11.2024, 20:51Źródło komentarza: Drogowcy kontynuują prace na ulicy Jordanowskiej w Azotach. ZDJĘCIAAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: Podziwiam ludzi walczących z antysemityzmem i przypominających o holokauście w sytuacji ludobójstwa Palestyńczyków przez dzisiejszych Żydów. Hm.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 20:26Źródło komentarza: Chór I LO uświetnił galę XVIII edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie Świata”. ZDJĘCIAAutor komentarza: ZedTreść komentarza: Mieszka ulicę dalej.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 19:38Źródło komentarza: Drogowcy kontynuują prace na ulicy Jordanowskiej w Azotach. ZDJĘCIAAutor komentarza: Sztrucel w diesluTreść komentarza: Spokojnie, prawo w tej materii jest po stronie kierującego, dalej będzie mógł spokojnie wtopić się w ruch drogowy.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Kierował autem z niesprawnym oświetleniem i bez prawa jazdy. Był też osobą poszukiwaną przez policjęAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Proszę pod arkadami w Koźlu obok rynku posprzątać....Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:29Źródło komentarza: Biegacze posprzątali tereny zielone w naszym mieście. ZDJĘCIA
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 33 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna