Reklama
środa, 9 kwietnia 2025 10:03
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Huczny koniec wiaduktu w Goszycach. Praca wykonana z zegarmistrzowską precyzją. ZDJĘCIA i FILM

- Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Pierwszy strzał był techniczno-kontrolny, aby sprawdzić dobrane ładunki - mówi Radosław Kaczmarek, kierownik robót strzałowych przy wyburzaniu wiaduktu nad DW 408 w Goszycach.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Huczny koniec wiaduktu w Goszycach. Praca wykonana z zegarmistrzowską precyzją. ZDJĘCIA i FILM

Autor: W, "Promontaż" Radosław Kaczmarek - Szczawno-Zdrój

Z Radosławem Kaczmarkiem z firmy Promontaż ze Szczawna-Zdroju, kierownikiem robót strzałowych przy wysadzaniu wiaduktu w Goszycach, spotykamy się 25 października. Dzień wcześniej rozpoczęły się prace strzałowe.

Reklama dotacje unijne dla firm

- Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Pierwszy strzał był techniczno-kontrolny, aby sprawdzić dobrane ładunki. Teoria jedno, a praktyka często mówi co innego, szczególnie gdy mamy do czynienia z obiektami, o których brakuje dokumentacji - mówi Radosław Kaczmarek. - W przypadku tego wiaduktu, wewnątrz nowszej konstrukcji z żelbetonu odkryliśmy starszy obiekt, który prawdopodobnie został przerobiony i wzmocniony w latach 60.-70. XX wieku. Udało nam się usunąć przęsła, a obecnie pracujemy nad rozbiórką północnego przyczółka. Planujemy, że wieczorem w sobotę 26 października przywrócimy ruch, choć na razie w trybie wahadłowym. Całość prac powinna zakończyć się do 1 listopada, jeśli nie napotkamy na dodatkowe komplikacje związane z przyczółkami. Mamy jeszcze kilka strzałów przed sobą, więc na razie trudno o dokładne deklaracje - precyzuje.

Strzał techniczno-kontrolny. Foto: "Promontaż" Radosław Kaczmarek - Szczawno-Zdrój

Nasz rozmówca jest doświadczonym specjalistą w dziedzinie wyburzeń i działa w tej branży od lat, wykonując najbardziej wymagające projekty. Jego praca nie ogranicza się jedynie do samej operacji wyburzenia, ale także obejmuje dogłębne przygotowania i szczegółowe planowanie, które potrafią zająć miesiące. Kaczmarek w rozmowie podkreśla swoje doświadczenia z różnych wyburzeń - od mostów kolejowych po potężne konstrukcje przemysłowe - w trakcie których musiał uwzględniać kwestie logistyczne, bezpieczeństwo i czas wykonania.

Radosław Kaczmarek z firmy Promontaż w Szczawnie-Zdroju, kierownik robót strzałowych przy wysadzaniu wiaduktu w Goszycach. Specjalista prezentuje zdjęcie tej - naznaczonej na przestrzeni lat rysami i uszkodzeniami od zbyt wysokich pojazdów - budowli inżynierskiej. Foto: W

W trakcie opisywania swojej pracy podkreśla, że jednym z największych wyzwań jest synchronizacja z ruchem drogowym i kolejowym, gdzie każdy błąd lub opóźnienie może generować duże koszty i ryzyko. Stosuje swoją wiedzę oraz nowoczesne technologie, aby minimalizować ilość materiałów wybuchowych, co ilustruje przykładem z Huty Częstochowa, gdzie zdołał przeprowadzić wyburzenie suwnicy za pomocą zaledwie pięciu kilogramów ładunku.

Rozmówca wspomina także o rygorystycznych wymogach, jakim podlegają osoby zajmujące się wyburzeniami. Muszą one regularnie przechodzić badania psychologiczne, które mają na celu zapewnienie, że osoby te będą odpowiednio reagować na wyzwania zawodowe i stres.

Prace z wczesnych godzin popołudniowych 25 października. Foto: W 

Nagranie strzału techniczno-kontrolnego (24 października). Moment odpalenia ładunków po 60. sek. Autor: "Promontaż" Radosław Kaczmarek - Szczawno-Zdrój

***

O planach związanych z wyburzaniem obiektu w Goszycach pisaliśmy w poniższym materiale

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Realista 26.10.2024 08:23
Przepraszam że zapytam!!! A nie można było rozebrać torowiska a betonową konstrukcję która pewnie jest na płozach przewieść tam gdzie potrzebne są zniszczone mosty po powodzi??? Pewnie nikt nawet nie pomyślał 😭

Reklama
:/ 26.10.2024 13:18
Gdybyś się głęboko nad tym zastanowił, to takiego niemądrego pytania byś nie zadał.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarcusTreść komentarza: A stolec regularny u tej damo-wieśniaczki? Bo szalenie intrygująca historia a on tak ważnym szczególe nie wspomniano ani słowa. Czekam na wyjaśnienia ...Data dodania komentarza: 9.04.2025, 08:50Źródło komentarza: Bohaterka programu "Damy i Wieśniaczki" przyjechała do Polskiej Cerekwi naprawić złamanego paznokciaAutor komentarza: ZenobiaTreść komentarza: Wyszło że z Rychu to z tęczowego elementu od roweru. Zmień nazwę na Ciepły Rychu...Data dodania komentarza: 8.04.2025, 23:56Źródło komentarza: Bohaterka programu "Damy i Wieśniaczki" przyjechała do Polskiej Cerekwi naprawić złamanego paznokciaAutor komentarza: SamTreść komentarza: Dobrze, że włosów nie obcinała bo mogłaby się nie pogodzić z efektem końcowym 🤣Data dodania komentarza: 8.04.2025, 22:01Źródło komentarza: Bohaterka programu "Damy i Wieśniaczki" przyjechała do Polskiej Cerekwi naprawić złamanego paznokciaAutor komentarza: ZainteresowanaTreść komentarza: Zazdrość to nie o mojej osobie. Wystarczy, że łykniesz trochę pokory. Niestety jesteś znana ze wyżej du.. niż głowę masz.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:49Źródło komentarza: Bohaterka programu "Damy i Wieśniaczki" przyjechała do Polskiej Cerekwi naprawić złamanego paznokciaAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Nie jestem stylistka, ale uważam że dual formy to jedno, ale umiejętność wypilowania równego kształtu to drugie. A u Ciebie w salonie kazdy paznokieć to inny kształt. Nie wspomne o zalanych skórkach a tu juz potrzeba umiejętności nakladania dual-ów. No, ale cóż swego interesu trzeba bronić by hajs się zgadzał.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:47Źródło komentarza: Bohaterka programu "Damy i Wieśniaczki" przyjechała do Polskiej Cerekwi naprawić złamanego paznokciaAutor komentarza: Ślonski synekTreść komentarza: Niemcy POmagali Ślązakom i POlakom w trudnych czasach komuny, POpieram taka inicjatywę, sam chętnie POmoge POlakom na Litwie, bo wiem jak to jest być obcym na swej ziemi, mimo, że jesteśmy we wspólnej unii.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle i Fundacja „Nie Zapomnij O Nas” razem na Litwie
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 6°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna