Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Huczny koniec wiaduktu w Goszycach. Praca wykonana z zegarmistrzowską precyzją. ZDJĘCIA i FILM

- Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Pierwszy strzał był techniczno-kontrolny, aby sprawdzić dobrane ładunki - mówi Radosław Kaczmarek, kierownik robót strzałowych przy wyburzaniu wiaduktu nad DW 408 w Goszycach.

Autor: W, "Promontaż" Radosław Kaczmarek - Szczawno-Zdrój

Z Radosławem Kaczmarkiem z firmy Promontaż ze Szczawna-Zdroju, kierownikiem robót strzałowych przy wysadzaniu wiaduktu w Goszycach, spotykamy się 25 października. Dzień wcześniej rozpoczęły się prace strzałowe.

- Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Pierwszy strzał był techniczno-kontrolny, aby sprawdzić dobrane ładunki. Teoria jedno, a praktyka często mówi co innego, szczególnie gdy mamy do czynienia z obiektami, o których brakuje dokumentacji - mówi Radosław Kaczmarek. - W przypadku tego wiaduktu, wewnątrz nowszej konstrukcji z żelbetonu odkryliśmy starszy obiekt, który prawdopodobnie został przerobiony i wzmocniony w latach 60.-70. XX wieku. Udało nam się usunąć przęsła, a obecnie pracujemy nad rozbiórką północnego przyczółka. Planujemy, że wieczorem w sobotę 26 października przywrócimy ruch, choć na razie w trybie wahadłowym. Całość prac powinna zakończyć się do 1 listopada, jeśli nie napotkamy na dodatkowe komplikacje związane z przyczółkami. Mamy jeszcze kilka strzałów przed sobą, więc na razie trudno o dokładne deklaracje - precyzuje.

Strzał techniczno-kontrolny. Foto: "Promontaż" Radosław Kaczmarek - Szczawno-Zdrój

Nasz rozmówca jest doświadczonym specjalistą w dziedzinie wyburzeń i działa w tej branży od lat, wykonując najbardziej wymagające projekty. Jego praca nie ogranicza się jedynie do samej operacji wyburzenia, ale także obejmuje dogłębne przygotowania i szczegółowe planowanie, które potrafią zająć miesiące. Kaczmarek w rozmowie podkreśla swoje doświadczenia z różnych wyburzeń - od mostów kolejowych po potężne konstrukcje przemysłowe - w trakcie których musiał uwzględniać kwestie logistyczne, bezpieczeństwo i czas wykonania.

Radosław Kaczmarek z firmy Promontaż w Szczawnie-Zdroju, kierownik robót strzałowych przy wysadzaniu wiaduktu w Goszycach. Specjalista prezentuje zdjęcie tej - naznaczonej na przestrzeni lat rysami i uszkodzeniami od zbyt wysokich pojazdów - budowli inżynierskiej. Foto: W

W trakcie opisywania swojej pracy podkreśla, że jednym z największych wyzwań jest synchronizacja z ruchem drogowym i kolejowym, gdzie każdy błąd lub opóźnienie może generować duże koszty i ryzyko. Stosuje swoją wiedzę oraz nowoczesne technologie, aby minimalizować ilość materiałów wybuchowych, co ilustruje przykładem z Huty Częstochowa, gdzie zdołał przeprowadzić wyburzenie suwnicy za pomocą zaledwie pięciu kilogramów ładunku.

Rozmówca wspomina także o rygorystycznych wymogach, jakim podlegają osoby zajmujące się wyburzeniami. Muszą one regularnie przechodzić badania psychologiczne, które mają na celu zapewnienie, że osoby te będą odpowiednio reagować na wyzwania zawodowe i stres.

Prace z wczesnych godzin popołudniowych 25 października. Foto: W 

Nagranie strzału techniczno-kontrolnego (24 października). Moment odpalenia ładunków po 60. sek. Autor: "Promontaż" Radosław Kaczmarek - Szczawno-Zdrój

***

O planach związanych z wyburzaniem obiektu w Goszycach pisaliśmy w poniższym materiale

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Realista 26.10.2024 08:23
Przepraszam że zapytam!!! A nie można było rozebrać torowiska a betonową konstrukcję która pewnie jest na płozach przewieść tam gdzie potrzebne są zniszczone mosty po powodzi??? Pewnie nikt nawet nie pomyślał 😭

:/ 26.10.2024 13:18
Gdybyś się głęboko nad tym zastanowił, to takiego niemądrego pytania byś nie zadał.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna