piątek, 18 października 2024 20:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedno jest nierozerwalnie związane z drugim

Z aktorem Danielem Olbrychskim, uczestnikiem XXVI Jeździeckich Mistrzostw Gwiazd w Mosznej, rozmawiamy o miłości do koni i przywiązaniu do tej, liczącej przeszło ćwierć wieku, imprezy.
Jedno jest nierozerwalnie związane z drugim
Na pierwszym planie Daniel Olbrychski podczas XXVI Jeździeckich Mistrzostw Gwiazd w Mosznej

- Jest pan nie tylko jednym z symboli polskiego kina, ale również Art Cupu. Przyjeżdża pan tu bardziej dla Andrzeja Sałackiego, czy też dla tych pięknych koni, które możemy podziwiać podczas tego wydarzenia?

- Jedno jest nierozerwalnie związane z drugim, ale jak powiedział niegdyś generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski:

"Bo serce ułana,

Gdy położysz je na dłoń,

Na pierwszym miejscu panna,

Przed panną tylko koń".

Także w tym wypadku zarówno Andrzej, jak i ja jesteśmy tego samego zdania. Czyli najpierw koń, a potem Andrzej Sałacki.

- Miejsce organizacji Jeździeckich Mistrzostw Gwiazd się zmieniło. Najpierw przez długie lata był to Zakrzów, dziś jest to Moszna.

- To fakt, ale nie wiem dlaczego, Andrzej stracił wpływ na prowadzenie tego wspaniałego ośrodka w Zakrzowie. Byłem wśród tych osób, które przeciwko temu bardzo mocno protestowały. Nie mam pojęcia, co się dziś w Zakrzowie dzieje. No ale impreza dalej trwa w tym pięknym, legendarnym miejscu. Stąd wywodzi się przecież nasz pierwszy powojenny i największy mistrz Władysław Byszewski. To polski hodowca koni, trener, sędzia międzynarodowy zawodów jeździeckich, wielokrotny mistrz Polski w skokach przez przeszkody, który w lutym 1950 został powołany na stanowisko kierownika Stadniny Koni Moszna. Tu właśnie stoi pomnik jego najlepszego konia Bessona. Zatem to miejsce jest naprawdę wyjątkowe.

- Co najbardziej pana cieszy w tym wydarzeniu? To, że nigdy nie można narzekać tu na niską frekwencję, bo ludzi jest zawsze mnóstwo, czy też fakt, że ta tradycja jest z powodzeniem podtrzymywana od ponad ćwierć wieku?

- Nie podejmę się stopniowania, co jest najważniejsze. To jest wspaniała impreza i bardzo się cieszę, że trwa. Chwała Andrzejowi Sałackiemu, że ją co roku organizuje.

Rozmawiał Andrzej KOPACKI

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daniel Olbrychski - urodzony w 1945 roku w Łowiczu. Uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. Debiutował w 1963 rolą w filmie Janusza Nasfetera "Ranny w lesie". Zagrał w blisko dwustu produkcjach kinowych i telewizyjnych, a wśród nich były tak znakomite tytuły, jak choćby: "Popioły", "Sól ziemi czarnej", "Potop", "Ziemia obiecana", "Pan Tadeusz" czy "1920. Bitwa warszawska". Uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski" czy "Złotym Krzyżem Zasługi".

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Iva9999Treść komentarza: Super znowu coś nowego, tylko to nie zmienia faktu, że tak na prawdę nie ma z czego się cieszyćData dodania komentarza: 18.10.2024, 19:10Źródło komentarza: Sklep Dealz w Kędzierzynie-Koźlu jest już prawie gotowy. Wkrótce zostanie otwarty. ZDJĘCIEAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A co latem? Jak wszystkie okna i balkon pootwierane na szerokość i cofka w kominie. Sąsiad pode mną się kąpie a spalony walą do mnie i czujka buczy jak oszalała? To co mamy wtedy robić?Data dodania komentarza: 18.10.2024, 17:44Źródło komentarza: Uratuj swoje życie za kilkadziesiąt złotychAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Nie tylko Peło ale PISaki też tyle że z ukrainy. Jedni i drudzy to zdrajcy Polski !Data dodania komentarza: 18.10.2024, 16:22Źródło komentarza: Miasto nam wyładniało. Filmy sprzed lat nie pozostawiają złudzeńAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Może pogoni funkcjonariuszy do roboty. Dzienne i nocne patrole piesze i zmotoryzowane. Bo jak na razie nocne to fikcja. A w ciągu dnia nadmiar czyli zła organizacja. Przy okazji pozbyć się obiboków i karierowiczów z szeregu funkcjonariuszy. To ma być służba dla ludności a nie władz.Data dodania komentarza: 18.10.2024, 16:19Źródło komentarza: Jarosław Bąk przejął obowiązki zastępcy komendanta powiatowego policji w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: UlTreść komentarza: Według Ciebie, to dopiero powstanie w 2975 roku ;-)Data dodania komentarza: 18.10.2024, 16:18Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle ma 49 lat. Miasto powstało 15 października 1975 rokuAutor komentarza: niepełnosprawnyzkozlaTreść komentarza: Pomysł jest OK ale czy będzie zrealizowany ? Też jestem osobą z niepełnosprawnością która obecnie nie ma zatrudnienia. MOPS również odmówił pomocy pomimo braku środków do życia gdyż wola pomagać innym grupom nie zawsze pracującym lecz tylko biorącym. Także nowe miejsca pracy dla takich jak ja to szansa na poprawę życia które jest coraz droższe. Jeszcze 30 lat temu istniały tzw. spółdzielnie inwalidów (im.Świerczewskiego -później Inparco, Inmet, Braille’a). Ludzie w nich pracujący czuli się potrzebni a dziś często są wykluczani. Dziś do dyspozycji to tylko Inmet, powstały zupełnie niedawno ZAZ Różnosprawni ewentualnie agencje ochrony... Aplikowałem do owych instytucji lecz bez odpowiedzi. Dlatego chciałbym by powstała taka inicjatywa być może udało by się znaleźć zatrudnienie i pieniądze na życie.Data dodania komentarza: 18.10.2024, 16:14Źródło komentarza: Czy w naszym mieście powstanie „Kozielski” Browar Spółdzielczy?
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna