Reklama
środa, 9 kwietnia 2025 01:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niepełnosprawni z Kędzierzyna-Koźla mogą zostać bez opieki? Paweł Masełko poruszył problem w sejmie

Od stycznia 2025 roku wprowadzone zostaną istotne zmiany dotyczące rehabilitacji domowej dla osób niepełnosprawnych. Problem jest ogólnopolski, ale dotyczy wielu mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Z naszą redakcją skontaktowała się w tej sprawie Anna Dolińska, kierownik Śląskiego Centrum Rehabilitacji Revita, które świadczymy usługi rehabilitacji domowej na terenie Kędzierzyna-Koźla. Do sprawy z mównicy sejmowej odniósł się też poseł Paweł Masełko.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Niepełnosprawni z Kędzierzyna-Koźla mogą zostać bez opieki? Paweł Masełko poruszył problem w sejmie

- Od trzech lat niepełnosprawni z Kędzierzyna-Koźla i okolic korzystają z bezpłatnej rehabilitacji domowej. Dla nich to ratunek, często polepszający standard życia. Teraz NFZ i minister zdrowia planują ograniczenia! Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy tysiące ludzi, bo to problem ogólnopolski, straci możliwość rehabilitacji. Dla nich często oznacza to pogorszenie stanu zdrowia, a w wielu przypadkach śmierć. Nie możemy na to pozwolić! Apeluje Anna Dolińska i dodaje, że centrum rehabilitacji, którym kieruje zatrudnia, aż 40 fizjoterapeutów na terenie Kędzierzyna-Koźla. 

Reklama

- Dla nich jak i dla tysięcy fizjoterapeutów w całej Polsce oznacza to też utratę pracy. Potrzebujemy pomocy aby móc dalej pomagać ludziom - argumentuje Anna Dolińska.

Zmiana przepisów od stycznia 2025

Nowe przepisy dotyczą limitów dni zabiegowych oraz wydłużonego czasu oczekiwania na rehabilitację. W szczególności, pacjenci korzystający z rehabilitacji domowej, w tym osoby z niepełnosprawnościami, będą mogli skorzystać z maksymalnie 40 dni zabiegów w ciągu roku na jedną jednostkę chorobową. W niektórych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia tego okresu o kolejne 30 dni, jeśli fizjoterapeuta złoży odpowiedni wniosek do NFZ.

Zwiększa się również samodzielność fizjoterapeutów, którzy od lutego będą mogli sami przedłużać rehabilitację ambulatoryjną z 10 do 20 dni bez potrzeby dodatkowej konsultacji lekarskiej. Mimo tych zmian, problem kolejek do rehabilitacji może się pogłębić, szczególnie w przypadku pacjentów z przewlekłymi schorzeniami, którzy często czekają wiele miesięcy na dostęp do zabiegów. Nowe przepisy mają na celu poprawę dostępności dla osób w stanie wymagającym szybkiej rehabilitacji, ale limity mogą wpłynąć na ograniczenie dostępu dla osób, które potrzebują regularnej i długotrwałej opieki rehabilitacyjnej.

Te zmiany wzbudzają obawy

Szczególnie u pacjentów z chorobami przewlekłymi, którzy mogą mieć ograniczony dostęp do pełnej rehabilitacji w trybie domowym. Śląskie Centrum Rehabilitacji Revita świadczy usługi na naszym terenie, między innymi w Domach Pomocy Społecznej. Z pomocy placówki korzystają również pacjenci domowi z Kędzierzyna-Koźla i pobliskich wiosek, dla których dojazdy na rehabilitację jest niemożliwy.

- Nie mówiąc o kilkuletnich kolejkach. Nasi pacjenci mają na ten moment zapewnioną rehabilitacje w postaci 80 wizyt w ciągu roku - mówi kierowniczka Revity.

Do problemu odniósł się 9 października z mównicy sejmowej poseł Paweł Masełko.

Nie szukajmy oszczędności na najsłabszych

Jako poseł ziemi opolskiej, który stara się cały czas utrzymywać kontakt ze swoimi wyborcami, mieszkańcami swojego okręgu, chciałbym zwrócić dzisiaj uwagę na bardzo istotny problem, który jest sygnalizowany. Mianowicie zmian, które zadzieją się w obszarze tak zwanej „rehabilitacji domowej”. Docierają do mnie informacje, że w wyniku zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od 1 stycznia 2025 roku mają nastąpić bardzo duże zmiany właśnie w realizacji tego istotnego zadania – rehabilitacji domowej. Szczególnie dla osób z niepełnosprawnością ta rehabilitacja ma być ograniczona w stopniu około 80 procent. Mówi się tutaj o tym, żeby ci potrzebujący przeszli do rehabilitacji ambulatoryjnej, ale wiemy jak ona jest realizowana, jakie tam kolejki się pojawiają i jakie trudności są z uzyskaniem tej pomocy. Apeluję tutaj do całej izby, żeby przyjrzeć się temu tematowi, żeby podjąć jednak dialog i jeśli szukamy oszczędności, to nie szukajmy ich na najsłabszych. A po drugie, starajmy się znaleźć taki środek i wspólny język właśnie z grupami zainteresowanymi, aby nie wylać dziecka z kąpielą - mówił w Sejmie RP Paweł Masełko, poseł z Kędzierzyna-Koźla.

- Należy zauważyć, że Paweł Masełko to jak dotąd jedyny polityk, który miał odwagę zabrać głos za osoby, których głos jest niesłyszalny! Sprawa jest naprawdę poważna. Możliwość rehabilitacji straci wielu pacjentów. Wielu fizjoterapeutów zostanie bez pracy. Zrozumiałe są cięcia budżetowe, ale dlaczego w bestialski sposób uderzając w niepełnosprawnych - pyta Anna Dolińska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Fizjoterapeuta. 10.10.2024 21:58
Przekaz w artykule jest nieco zniekształcony. Myślę że celem płatnika czyli NFZ było przesunięcie świadczeń fizjoterapii domowej do podmiotów, które posiadają umowy wyłącznie w zakresie fizjoterapii domowej, a w każdym powiecie jest taki podmiot. Podmioty te realizują te świadczenia po stawkach niższych niż gabinety ambulatoryjne, czyli płatnik może kupić te same świadczenia za mniejsze pieniądze. Pacjenci będą mieli tak samo rehabilitację w domu tylko świadczoną przez inny podmiot, podmiot w którym pracę znajdą fizjoterapeuci którzy pracy szukają. Uważam, że sprawa jest niepotrzebnie przekazywana w sposób nie pełny i zniekształcony co budzi niepotrzebnie strach wśród pacjentów.

Reklama
Fizjo 10.10.2024 23:26
Oczywiście że obawy nie są przesadzone. Projekt rozporządzenia MZ spowoduje wykluczenie osób niepełnosprawnych z możliwości korzystania z dotychczasowej rehabilitacji. Będą kwalifikować się jedynie niektóre jednostki chorobowe przez ORKESLONY czas. Proszę się doinformowac, jako fizjoterapeuta powinien mam być obeznany z nadchodzącymi zmianami.

KM 10.10.2024 23:31
Jaki sens ma taka zmiana nie prościej było by zrównać stawki w gabinetach ambulatoryjnych do tych świadczonych przez fizjoterapie domowe i nie robić zamieszania

qwerty 10.10.2024 17:31
Typowe dla komunistów rozwiązywać problemy które samemu się stworzyło banda nieudaczników i oczywiście uśmiechamy się

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ZenobiaTreść komentarza: Wyszło że z Rychu to z tęczowego elementu od roweru. Zmień nazwę na Ciepły Rychu...Data dodania komentarza: 8.04.2025, 23:56Źródło komentarza: Bohaterka programu "Damy i Wieśniaczki" przyjechała do Polskiej Cerekwi naprawić złamanego paznokciaAutor komentarza: SamTreść komentarza: Dobrze, że włosów nie obcinała bo mogłaby się nie pogodzić z efektem końcowym 🤣Data dodania komentarza: 8.04.2025, 22:01Źródło komentarza: Bohaterka programu "Damy i Wieśniaczki" przyjechała do Polskiej Cerekwi naprawić złamanego paznokciaAutor komentarza: ZainteresowanaTreść komentarza: Zazdrość to nie o mojej osobie. Wystarczy, że łykniesz trochę pokory. Niestety jesteś znana ze wyżej du.. niż głowę masz.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:49Źródło komentarza: Bohaterka programu "Damy i Wieśniaczki" przyjechała do Polskiej Cerekwi naprawić złamanego paznokciaAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Nie jestem stylistka, ale uważam że dual formy to jedno, ale umiejętność wypilowania równego kształtu to drugie. A u Ciebie w salonie kazdy paznokieć to inny kształt. Nie wspomne o zalanych skórkach a tu juz potrzeba umiejętności nakladania dual-ów. No, ale cóż swego interesu trzeba bronić by hajs się zgadzał.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:47Źródło komentarza: Bohaterka programu "Damy i Wieśniaczki" przyjechała do Polskiej Cerekwi naprawić złamanego paznokciaAutor komentarza: Ślonski synekTreść komentarza: Niemcy POmagali Ślązakom i POlakom w trudnych czasach komuny, POpieram taka inicjatywę, sam chętnie POmoge POlakom na Litwie, bo wiem jak to jest być obcym na swej ziemi, mimo, że jesteśmy we wspólnej unii.Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:42Źródło komentarza: Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle i Fundacja „Nie Zapomnij O Nas” razem na LitwieAutor komentarza: GregorTreść komentarza: Co za tragedia zenadaData dodania komentarza: 8.04.2025, 21:09Źródło komentarza: Bohaterka programu "Damy i Wieśniaczki" przyjechała do Polskiej Cerekwi naprawić złamanego paznokcia
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna