Dane ZUS-u wskazują, że każdego roku w Polsce coraz więcej mężczyzn powyżej 65. oraz kobiet powyżej 60. roku życia podejmuje zatrudnienie będąc już na emeryturze. Pod koniec minionego roku takich osób było 854 tys., podczas gdy w 2018 r. niespełna 748 tys., a w grudniu 2015 r. około 575 tys. Najniższy odsetek pracujących emerytów mieszka w województwie opolskim. Mieszkańcy z naszego regionu to zaledwie 2,2 procent ogółu tej grupy w Polsce. Obecnie najwięcej seniorów z przyznanym prawem do emerytury „powszechnej” z ZUS mieszka w województwie mazowieckim (16,4 proc.) i śląskim (14,3 proc.). Co ciekawe województwo śląskie jest jedynym, gdzie większość pracujących emerytów to mężczyźni, którzy stanowią tam 54 proc. populacji. Od lat w całym kraju to panie stanowią większość w tych statystykach. Nie inaczej jest teraz, bo ponad 57 proc. aktywnych zawodowo seniorów na emeryturze to właśnie kobiety. Prawie 96 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 67 lat i 3 miesiące, dla mężczyzn było to 68,9 roku, a dla kobiet – 66,1.
- Na 1000 mieszkańców pobierających świadczenie po ukończeniu powszechnego wieku na Opolszczyźnie dorabia 126 osób, gdzie średnia dla całego kraju to 136 pracujących seniorów na 1000 emerytów. W naszym regionie ta średnia wrosła w porównaniu do ubiegłego roku, bo wówczas ten wskaźnik wynosił 123 osoby, a na przykład w 2018 roku było 115 pracujących seniorów na 1000 emerytów. Wnioski są takie, że emeryci coraz częściej podejmują zatrudnienie - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Regionami o największym natężeniu pracujących emerytów na 1000 osób z tym świadczeniem są województwa mazowieckie i wielkopolskie, gdzie pracuje odpowiednio 163 i 152 osoby. Najmniej skorzy do podejmowania pracy na emeryturze są mieszkańcy województwa podkarpackiego – 89 osób oraz lubelskiego, gdzie dorabia 106 osób na 1000. Wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 39,1 proc. ogółu pracujących emerytów. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność stanowią 29,3 proc, a osoby pracujące na umowę zlecenie – 25,7 proc. Najwięcej pracujących emerytów zatrudniają przedsiębiorstwa świadczące usługi opieki zdrowotna i pomocy społecznej – u tych płatników pracuje 15,6 proc. emerytów. W 15 województwach udział emerytów pracujących w tej sekcji był największy i wahał się od prawie 14 proc. do niemal 20 proc. W dalszej kolejności emeryci zasilali branże handlu hurtowego i detalicznego oraz przetwórstwa przemysłowego.
Eksperci są zgodni, że w większości przypadków o konieczności pracy na emeryturze decyduje sytuacja ekonomiczna seniorów. Niskie świadczenia, wysoka inflacja i rosnące koszty życia zmuszają wiele osób do aktywności zawodowej, do póki starcza im na to sił. Są też jednak przypadki, że to nie sytuacja finansowa decyduje o dalszej aktywności zawodowej, tylko inne czynniki, jak np.: przywiązanie do miejsca pracy, poczucie wartości i przydatności, nuda, obawa przed starością i samotnością w domu.
Napisz komentarz
Komentarze