Reklama
czwartek, 3 kwietnia 2025 03:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tajemnicze grodzisko w Ostrożnicy. Do kogo należało? FILM

Czy w Ostrożnicy - miejscowości położonej w gminie Pawłowiczki - we wczesnym średniowieczu mieszkało tajemnicze plemię Lupiglaa - Wilczych Głów - Głupiogłowych? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Sławomir Wilkowski z kanału historycznego Bunker King, który nakręcił na ten temat krótki filmik.
Tajemnicze grodzisko w Ostrożnicy. Do kogo należało? FILM

Źródło: Bunker King

Tajemnicze i z łacińska zwane plemię słowiańskie Lupiglaa zamieszkiwało w 30 grodach na szlaku z Pragi czeskiej na północ i północny wschód.

Reklama

Plemię Lupiglaa zostało wymienione przez Geografa Bawarskiego (w innych źródłach nie występuje). Zazwyczaj utożsamia się je z plemieniem Głubczyców/Głąbczyców. Nazwę ludu zwykle tłumaczy się jako Łupi Głowy lub Głupie Głowy, ale istnieje też teoria mówiąca że nazwa jest łacińsko-słowiańską hybrydą, pochodząca od łacińskiego słowa Lupus i oznacza Wilcze Głowy.

W 2. połowie VII w. i 1. połowie VIII w. Śląsk zamieszkiwała ludność słowiańska przybyła z różnych stron wschodniej i południowej Europy. Odtworzenie dziejów tuż przed powstaniem państw historycznych na tych terenach jest niezwykle trudne. Przyjmuje się, że bezpośrednio przed powstaniem państwa Piastów ziemie późniejszej śląskiej dzielnicy zamieszkiwało kilka (lub kilkanaście) słowiańskich wspólnot etnicznych, tj. plemion, których mowa była zbliżona do siebie. 

Najwcześniejsze wzmianki o plemionach z obszaru Śląska zawiera tzw. Geograf Bawarski z połowy IX wieku, dokument sporządzony dla Ludwika Niemieckiego w celach militarnych.

Odnotował on sześć (lub może siedem) nazw etnicznych z terenu późniejszego historycznego Śląska: Bieżuńczanie – niewielkie plemię mieszkające u źródeł Nysy Łużyckiej z 2 grodami; Dziadoszanie– z 20 grodami (np. Głogów, Iława, Krosno, Bytom) na ziemi u ujścia Bobru do Odry; Ślężanie – z 15 grodami (np. Wrocław, Milicz, Bardo, Brzeg, Świdnica, Trzebnica, Niemcza) po obu stronach Odry nad Ślęzą, w okolicach góry Ślęży (Sobótki); Opolanie – 20 grodów (np. Niemodlin, Namysław) w okolicach dzisiejszego Opola. Na przedpolu Bramy Morawskiej w Kotlinie Opawskiej zamieszkiwali Golęszycy lub Golężycy, posiadający 5 grodów (Racibórz, Cieszyn, Grodziec Golęszycki, Opawa). Wątpliwości natomiast budzi lokalizacja i nazwa plemienia z 30 grodami Lupiglaa, kiedyś jako Głubczycy. 

Ponadto wymienieni są Milczanie w sąsiedztwie Dziadoszan. Nazwy plemion śląskich występują też w innych dokumentach. Kilkakrotnie wystąpiły w kronice biskupa Thietmara oraz tzw. dokumencie praskim z 1086. 

Trudno natomiast jednoznacznie wskazać, które średniowieczne plemię trzymało pod swoimi skrzydłami stary kozielski gród, gdyż nie ma na ten temat konkretnych zapisów w starych kronikach.

Z kolei Sławomir Wilkowski z kanału historycznego Bunker King, próbuje odpowiedzieć na pytanie, gdzie w pobliskiej Ostrożnicy znajdowało się miejsce obronne zwane grodziskiemi oraz czy siedziba tego plemienia znajdowała się w pobliskich Głubczycach?

Więcej na ten temat w poniższym materiale. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ZenobiaTreść komentarza: Czy przez to lepiej będzie się żyć w KK ?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 22:17Źródło komentarza: Seniorzy z Kędzierzyna-Koźla i Zdzieszowic na wyjątkowym widowisku tanecznym w Chorzowie. ZDJĘCIAAutor komentarza: sierota po PiSTreść komentarza: a 500m jak idzie Siemoniakowi i przybocznym co stali za nim, obiecywali...Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:55Źródło komentarza: "Czerwoną strzałą" przez Kędzierzyn-Koźle do Krakowa i w SudetyAutor komentarza: hahaTreść komentarza: równość braterstwo i bezwzględny kolonializm ekstra wzorzec dla senioraData dodania komentarza: 2.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Seniorzy z Kędzierzyna-Koźla i Zdzieszowic na wyjątkowym widowisku tanecznym w Chorzowie. ZDJĘCIAAutor komentarza: GosiaTreść komentarza: Chłopaki, gratuluję pomysłu, fantastyczny pomysł.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:58Źródło komentarza: Od marzeń do realizacji. "Przystanek u Franka" - lokalny foodtruck ze smakami dzieciństwa w KoźluAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Sporo inżynierów przybyło ze wschodu przez Pisiaków i teraz Platfusów. Niemcy też zasilają Nasz kraj w inżynierów. Także drogi urzędzie do wyboru do koloru....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:36Źródło komentarza: Praca w wydziale inwestycji Urzędu Miasta Kędzierzyn-KoźleAutor komentarza: BaśkaTreść komentarza: Sama chciałabym w taki sposób pracować dla miasta ❤️Data dodania komentarza: 2.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Strażnicy miejscy w siodle! W Kędzierzynie-Koźlu pojawią się konne patrole
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna