„Wodne oKKo” przyciągnęło w 2023 roku rekordową liczbę klientów. Rosną przychody ze sprzedaży wejściówek, ale i koszty wynikające ze wzrostu cen energii.
Przypomnijmy, w skład Kędzierzyńsko-Kozielskiego Centrum Aktywności „Wodne oKKo” wchodzą: strefa basenów zewnętrznych oraz wewnętrznych, strefa saun i grota solna.
W 2023 roku dodatkowo udostępniono korzystającym ze strefy basenów zewnętrznych szachy plenerowe oraz boisko do panna footballu, które cieszyło się sporym zainteresowaniem młodzieży.
Strefa basenów zewnętrznych w 2023 roku udostępniona była od 26 czerwca do 3 września. W tym czasie skorzystało z niej łącznie 25 169 osób. Frekwencja w strefie basenów zewnętrznych w głównej mierze zależy od warunków pogodowych. Ze względu na mniejszą liczbę dni słonecznych od 26 czerwca do 3 września, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2022, liczba osób odwiedzających strefę zewnętrzną, w porównaniu z rokiem 2022 (25 747 osób), zmalała o 2,24% (-578 osób). Dzięki dywersyfikacji atrakcji udostępnionych klientom w tym samym okresie odnotowano wzrost frekwencji w basenach wewnętrznych o 24,06% (4073 osoby), co dla całego obiektu daje wzrost o 8,2%.
Oprócz klientów indywidualnych ze strefy basenów zewnętrznych korzystały grupy zorganizowane, półkolonie, świetlice socjoterapeutyczne i środowiskowe oraz inne organizacje. W okresie funkcjonowania strefy basenów zewnętrznych w każdą pogodną niedzielę organizowane były zajęcia z animatorami dla dzieci, a także zajęcia aqua dance w basenie rekreacyjnym.
W dniach 14-16 lipca w pobliżu basenu dla 40 dzieci zorganizowano trzydniowy biwak. Było spanie w namiotach, zajęcia sportowo-rekreacyjne, integracja przy ognisku, a także wieczorne pływanie w basenach zewnętrznych.
Obiekt zewnętrzny wyposażony jest w 50 leżaków, które klienci mogą wypożyczać za dodatkową opłatą. W 2023 roku dołożono kolejne 2 parasole trzcinowe, zwiększając liczbę zacienionych stanowisk do plażowania do 10 sztuk.
Działa okrągły rok
W 2023 roku strefa basenów wewnętrznych funkcjonowała bez zakłóceń technicznych przez cały rok.
W tym okresie z atrakcji strefy basenów wewnętrznych skorzystało 82 848 osób, co w porównaniu z rokiem 2022 (70 824 osoby) daje wzrost frekwencji o 17%.
Poza ogólnodostępnymi godzinami funkcjonowania obiektu tory basenu pływackiego wynajmowane były szkołom prowadzącym lekcje wychowania fizycznego oraz stowarzyszeniom, jak Uniwersytet Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej, który dwa razy w tygodniu korzystał z zajęć ruchowych w wodzie.
W okresie ferii zimowych i wakacji prowadzone były zajęcia doskonalenia pływania dla dzieci. W ramach porozumienia z Wojewódzkim Zrzeszeniem LZS w Opolu, finansującym projekt „Umiem Pływać” adresowany do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, od marca do czerwca w zajęciach nauki pływania uczestniczyło 114 uczniów ze szkół w Długomiłowicach, Większycach, Pokrzywnicy i Reńskiej Wsi.
Z kolei w okresie zimowym niecka basenu wypływowego przekształcana była w strefę morsowania.
Jak w tropikach
W 2023 roku strefa saun funkcjonowała bez zakłóceń przez cały rok. W tym czasie skorzystało z niej 27 568 osób, co w porównaniu z rokiem 2022 (21 695 osób) daje wzrost frekwencji o 27%; dla porównania w 2021 r. było to 11 325 osób.
Kontynuowano projekt „Akademia Saunamistrzów Wodnego oKKa”, w ramach którego na cyklicznych dwudniowych kursach szkoleni byli nowi saunamistrzowie. Dzięki temu możliwe było wzbogacenie oferty strefy saun i zwiększenie liczby seansów saunowych.
Znaczny wzrost frekwencji możliwy był dzięki stworzeniu niepowtarzalnej atmosfery w strefie saun, konsekwentnemu egzekwowaniu zasad poprawnego saunowania, organizowaniu cyklicznych rytuałów saunowych prowadzonych przez saunamistrzów, zwiększeniu liczby eventów saunowych, takich jak: tematyczne wieczory saunowe, noce saunowe, a także seanse rodzinnego saunowania – SaunaKids, adresowane do dzieci w wieku 5-15 lat, na których od początku notowana jest bardzo wysoka frekwencja. "Wodne oKKo" jest jednym z pionierów rodzinnego saunowania z dziećmi w Polsce. Organizacja SaunaKids trafiła w oczekiwania saunowiczów, a wejściówki rozchodzą się w ekspresowym tempie.
We wspomnianej strefie kontynuowane były cykliczne imprezy, jak: Gorąca środa, Piątkowe saunowanie, Rytuały dla pań.
W każdy weekend (piątek, sobota i niedziela) prowadzone były przez saunamistrzów rytuały saunowe. Wśród tematycznych wieczorów i nocy saunowych wymienić można m.in..: Bajkowy wieczór saunowy, Symfoniczną noc saunową, Karnawałowy wieczór saunowy, Etniczny wieczór saunowy, Odlotową noc saunową, Country wieczór, Wieczór góralski, Botaniczną noc saunową, Orientalną noc saunową, Wieczór na wyspach, Wieczór zioła i miód, Wieczór Kupały, Herbacianą noc saunową, Wyspiarski wieczór saunowy, Arabską noc saunową, Wieczór Hammam, Słowiańskie witkowanie, Straszną noc saunową, Wieczór Herbalowy, ROCK&ROLLOWĄ noc saunową, Wieczór indyjski, Filmową noc saunową, czy też Wieczór Retro Cafe. Wszystkie cieszyły się ogromną popularnością, gromadząc komplet saunowiczów, a niejednokrotnie chętnych było znacznie więcej niż miejsc.
Natomiast w ramach projektu „Transgranicznie, rodzinnie, na sportowo” 1 kwietnia 20 polskich i czeskich rodzin uczestniczyło w KKCA Wodne oKKo, czyli w zorganizowanym wypoczynku w strefie basenów oraz w rodzinnym saunowaniu w strefie saun.
Po raz drugi zorganizowany też został „Sylwester w saunie”, który zgromadził komplet uczestników, a wejściówki rozeszły się w ciągu 5 dni przedsprzedaży.
Dzięki niepowtarzalnej atmosferze, którą udało się zbudować w strefie saun, ukształtowała się grupa stałych klientów i nieustannie pozyskiwani są nowi. Służą temu również pozytywne opinie samych saunowiczów, jak i korzystne recenzje w prasie oraz w portalach społecznościowych związanych z saunowaniem. Klientami strefy saun są nie tylko mieszkańcy naszego miasta i okolic. Na imprezach saunowych nie brakuje saunowiczów przejeżdżających niejednokrotnie kilkadziesiąt kilometrów, aby zrelaksować się w tutejszym saunarium.
Solna grota
W 2023 roku grota solna funkcjonowała bez zakłóceń przez cały rok, z przerwą w miesiącach letnich (lipiec-sierpień). Zdecydowano się na zamknięcie groty w tym okresie po analizie frekwencji w latach wcześniejszych, która w czasie wakacji była minimalna. Dzięki temu ograniczono koszty funkcjonowania obiektu, uzyskując wyższą frekwencję niż w 2022 roku.
W roku 2023 grotę solną odwiedziło 4025 osób. Dla porównania w roku 2022 frekwencja wyniosła 3867 osób.
W sumie w 2023 roku ze wszystkich stref Kędzierzyńsko-Kozielskiego Centrum Aktywności "Wodne oKKo" skorzystało 139 610 osób, przy 122 133 osobach w roku 2022, co daje wzrost frekwencji o 14,3%.
Od początku funkcjonowania obiektu do 31.12.2023 r. z jego usług skorzystało 430 695 gości.
W obiekcie honorowane są: Karta Dużej Rodziny, Opolska Karta Rodziny i Seniora, Karta Gmina Kędzierzyn-Koźle dla Seniora, dające możliwość skorzystania ze wszystkich atrakcji na preferencyjnych warunkach cenowych. Również dla seniorów, dzieci i młodzieży uczącej się oraz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przewidziano zniżki cenowe na pobyt w "Wodnym oKKu", z których mieszkańcy naszego miasta chętnie korzystali.
Przez cały 2023 rok w wynajętym pomieszczeniu biurowym "Wodnego oKKa" funkcjonował gabinet masażu sportowego, prowadzony przez podmiot zewnętrzny na podstawie umowy najmu.
Również w 2023 roku w "Wodnym oKKu" organizowano imprezy urodzinowe dla dzieci z wejściem na basen oraz imprezą okolicznościową w wynajętej i zaaranżowanej na tę okazję przestrzeni.
Programy benefitowe
Na podstawie zawartych umów w obiekcie honorowane są karty programów benefitowych: Medicover Sport System, VanityStyle, Benefit Systems, PZU Sport.
W związku z wprowadzeniem przez Benefit Systems ograniczeń częstotliwości wejść dla posiadaczy kart Multisport do jednego wejścia 1-godzinnego dziennie, w drodze negocjacji, wypracowano formułę wejść 2-godzinnych, co spotkało się z uznaniem saunowiczów korzystających z tych kart.
W ramach programów benefitowych w roku 2023 "Wodne oKKo" odwiedziło 28 214 osób, co stanowiło 20,2% ogółu odwiedzających obiekt, z czego: 1002 osoby skorzystały z basenów zewnętrznych; 12 220 osób skorzystało z basenów wewnętrznych; 14 277 osób skorzystało z saun; 715 osób skorzystało z groty solnej.
Dla porównania, w roku 2022 klienci benefitowi stanowili 15% ogólnej liczby klientów. Największy odsetek klientów programów benefitowych w stosunku do ogólnej liczby klientów stanowią saunowicze. W 2023 roku 52% odwiedzających strefę saun było klientami programów benefitowych. Po raz pierwszy stanowili oni ponad połowę ogólnej liczby odwiedzających saunarium.
Po gospodarsku
W obiekcie „Wodne oKKo” w 2023 roku zatrudnienie kształtowało się na poziomie 25,875 etatu.
W związku ze znacznym wzrostem kosztów mediów w 2023 roku kontynuowano działania mające na celu ograniczenie kosztów utrzymania obiektu. Wśród tych działań należy wymienić: wyłączenie ok. 70% oświetlenia w strefie basenu zewnętrznego; obniżenie o 50% natężenia oświetlenia na terenie Centrum Bioróżnorodności w godzinach funkcjonowania; całkowite wyłączenie oświetlenia Centrum Bioróżnorodności w godzinach zamknięcia obiektu (od godz. 22 do 9); obniżenie do 50% mocy oświetlenia hali basenowej; wyłączanie atrakcji basenowych (rwąca rzeka, zjeżdżalnia, masażery) w czasie, kiedy nie korzystają z nich klienci; wyłączenie ok. 30% oświetlenia zewnętrznego budynku basenów krytych; wyłączenie części oświetlenia parkingu i ciągów komunikacyjnych zewnętrznych do poziomu gwarantującego bezpieczeństwo.
W maju 2023 roku przystąpiono do opróżniania niecki zewnętrznego basenu rekreacyjnego z wody pozostałej z poprzedniego sezonu. Po wykonaniu analiz ok. 600 metrów sześciennych wody, zamiast odprowadzenia do ścieków, zostało wykorzystanych do nawadniania terenów zielonych, co pozwoliło zaoszczędzić około 5 600 zł opłat za odbiór ścieków.
W 2023 roku wydatki związane z funkcjonowaniem "Wodnego oKKa" wyniosły 4 764 047,79 zł. Dla porównania, w 2022 r. było to 3 585 297,35 zł, natomiast w 2021 r. wydatki zamknęły się kwotą 2 856 937,09 zł. W tym samym czasie osiągnięto przychody w wysokości 2 095 470,51, w 2022 roku było to 1 503 014,11 zł, a w 2021 roku - 859 175,34 zł.
W 2023 roku, w stosunku do roku 2022, wydatki wzrosły o 32,9 %, natomiast przychody wzrosły o 39,4 %.
Z dniem 1.09.2023 r. wprowadzono w życie nowy cennik za korzystanie z atrakcji "Wodnego oKKa". Ceny za poszczególne pozycje wzrosły w granicach 15-20%. W minionym roku przychody pokryły 44% wydatków związanych z funkcjonowaniem "Wodnego oKKa". W 2022 roku było to 42%.
Napisz komentarz
Komentarze