Pod strzelnicę wirtualną zaadaptowano jedno z pomieszczeń w szkole. Kompleksowo wyposażona, w tym w multimedialny system szkolno-treningowy, służy już uczniom.
Inicjatywa powstania wirtualnej strzelnicy w ZS nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu wynika z rosnącej popularności funkcjonujących w niej klas mundurowych. Jako że klasy te generują zapotrzebowanie na stworzenie specjalistycznej infrastruktury edukacyjnej, Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu przystąpiło do ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursu "Strzelnica w powiecie". Z tegoż projektu - na rok 2023 - powiat pozyskał wsparcie finansowe w wysokości 150 tys. zł, ze swojego budżetu wygospodarowując na ten cel ponad 40 tys. zł.
Oficjalne oddanie do użytku wirtualnej strzelnicy odbyło się 24 listopada. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele powiatu, a także służb mundurowych z naszego miasta i regionu.
Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu podziękował Józef Gisman, wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Zauważył, jak istotne jest zagospodarowanie nowej przestrzeni, zwłaszcza w kontekście istnienia kilku klas mundurowych w szkole średniej w Sławięcicach.
- Zauważamy, że te klasy cieszą się ogromną popularnością, a szkoła przyciąga wielu zainteresowanych nauką w nich. Dla przyszłych adeptów służb mundurowych wirtualna strzelnica stanowi kluczowy element ich edukacji. Dlatego niezmiernie się cieszymy, że udało nam się zrealizować ten projekt. Jestem przekonany, że strzelnica będzie wykorzystywana nie tylko przez uczniów tej szkoły, ale także przez uczniów z innych naszych szkół ponadpodstawowych" - podkreślił Józef Gisman.
Udanego wdrożenia projektu MON-u w szkole w Sławięcicach gratulował ppłk Robert Król, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kędzierzynie-Koźlu.
- Pomysł pana dyrektora (Adama Kani, dyrektora ZS nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu - red.), realizacja i wsparcie finansowe organu prowadzącego, czyli starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Bez wsparcia środków finansowych starostwa nie udałoby się uruchomić tego projektu - podkreślił Robert Król.
Dodał, że jest to pierwsza strzelnica wirtualna w naszym powiecie, ale być może nie ostatnia. Bowiem inne placówki w powiecie również mogą się ubiegać o stworzenie takiego miejsca u siebie.
- Na pewno oferta szkoły, jak również atrakcyjność procesu dydaktycznego, który jest w niej realizowany, wzbogaciła się poprzez tę strzelnicę. Umiejętność posługiwania się bronią to pierwszy etap poznania fachu, niezależnie od służby mundurowej. Jestem przekonany, że strzelnica będzie w pełni wykorzystywana - dodał.
Strzelnice wirtualne mają znaczną przewagę nad tradycyjnymi strzelnicami. Umożliwiają bowiem uczniom praktykowanie różnorodnych scenariuszy bojowych w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych.
Dzięki symulowanej scenografii na ekranie rzutnika, uczniowie mogą realistycznie trenować konkretne sytuacje bojowe, co zapewni wyższy poziom ich szkolenia.
Napisz komentarz
Komentarze