Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy kozielski lamus odzyska swój dawny blask? ZDJĘCIA

Temat rewitalizacji zabytkowego kompleksu zamkowego w Koźlu nie został jeszcze sfinalizowany z uwagi na konieczność przeprowadzenia remontu lamusa. Wiele wskazuje na to, że początkowo był to obiekt zamkowy z jednym dużym pomieszczeniem dworskim, przeznaczonym zapewne dla rycerstwa. Z biegiem czasu został on przekształcony w budynek, który mógł spełniać funkcję spichlerza bądź arsenału.

W ramach zadania budżetowego miasto zleciło opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej odbudowy lamusa. W wyniku negocjacji z wolnej ręki podpisano umowę z firmą Pracownia Inżynierska Czesław Hodurek z Krakowa. Zadanie za 205 000 zł jest w trakcie realizacji. 

Zakończenie opracowania dokumentacji jest w dużym stopniu uzależnione od postępów w uzgodnieniach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, które zawsze są trudne i trochę trwają. I tu jest problem – przyznaje w rozmowie z „Lokalną” zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak.   

Choć wstępny termin zakończenia zadania gmina określiła na 2025 rok, to trudno w tym momencie przesądzać, czy uda się go dotrzymać. Na zadanie to - podobnie jak na przeprowadzone już wcześniej prace remontowe na Wzgórzu Zamkowym - samorząd zamierza pozyskać fundusze zewnętrze. 

- Liczymy, że uda się to zrealizować, ponieważ rewitalizacja lamusa zamknęłaby nam ostatecznie niezbędne prace w obrębie całego Wzgórza Zamkowego - podkreśla Artur Maruszczak.

Pewną ciekawostką jest to, że prawdopodobnie w budynku określanym mianem lamusa na kozielskim wzgórzu zamkowym znajdowało się pierwsze w naszym mieście… ogrzewanie podłogowe. W lamusie natrafiono bowiem na piec, który służył do ogrzewania obiektu, a ciepło najprawdopodobniej rozprowadzane było po budynku specjalnymi wyciągami.

Choć obiekt jest on określany mianem lamusa, to nie do końca musiał spełniać tę funkcję. Lamus to bowiem dawny budynek gospodarczy, na ogół dwukondygnacyjny, często o ozdobnych formach architektonicznych. Początkowo lamus na naszych ziemiach wchodził w skład zabudowań dworskich. Przeznaczony był do przechowywania cennych przedmiotów (np. dokumentów, zbroi). Z czasem stawiano go też w gospodarstwach chłopskich, niedaleko chaty, gdzie służył do przechowywania sprzętu gospodarczego, narzędzi, zboża oraz żywności.

Pojawiły się jednak uzasadnione wątpliwości, czy pierwotnie budynek w Koźlu rzeczywiście pełnił funkcję lamusa. Na przestrzeni lat w toku kolejnych faz użytkowania, obiekt ten był przebudowywany. Pojawiały się w nim nowe ściany i stropy. Nie można wykluczyć, że pierwotnie był to budynek zupełnie inaczej zorganizowany. Była to prawdopodobnie duża, jednopiętrowa przestrzeń. Wchodziło się z parteru do wielkiej sali, która mogła pełnić funkcje reprezentacyjne, a nie magazynowe, związane z lamusem, bądź spichlerzem, co nastąpiło dopiero później, gdy pojawiły się stropy i dokonano podziału tego pomieszczenia na dwie lub trzy kondygnacje.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 01.11.2023 13:23
Na faktyczne zabytki pieniędzy z centrali nie ma. Ale na bzdety to są.

Warto zerknąć 26.10.2023 08:30
Obecnie są przepiękne drzewa i krzewy przy ruinie, ZA murem ( koło baszty). Inne dzielnice budują cięzką pracą oazy zieleni, a tu wystarczyloby zabezpieczyć ścianę , przesunąć mur. Olbrzymi kasztan, orzech, akacje...piękne drzewa. Muzeum woli mur.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna