W konferencji udział wzięli prezydent miasta Sabina Nowosielska, przewodnicząca Związku Międzygminnego "Czysty Region" Karina Kacperczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn Paweł Hajduk oraz pomysłodawca akcji Paweł Maciejewski.
- W trosce o naszą zieleń chciałabym, aby ta akcja nie była przeprowadzana przez miesiąc, czy dwa, ale żeby trwała tak długo, aż pojedyncze śmieci, jak chociażby butelki znikną z naszego terenu. Mamy zamanifestować dbałość o tereny zielone, o tereny leśne - powiedziała Sabina Nowosielska, prezydent miasta.
Inicjatywa ma zachęcić mieszkańców do wzięcia odpowiedzialności za czystość terenów zielonych. Według założeń sprzątanie lasu ma odbywać się przy okazji spaceru, a nie go zastąpić. Im więcej osób zrozumie tę ideę i przyłączy się do niej w trakcie codziennych wycieczek, tym szybciej wysprzątamy nasze lasy (chodzi o to, aby zabrać ze sobą niewielki worek do kieszeni i wynieść z lasu np. 2-3 plastikowe butelki).
- Pomysł ma prostą genezę. Ja dużo spaceruję z psem, jestem opiekunem spa myśliwskiego i opiekuję się psami. Więc na co dzień włóczę się po lasach i polach. I niestety często się zdarza nawet w takich odległych miejscach leżą puszki, butelki i inne śmieci. Stało się takim rytuałem, że idąc na spacer zabieram ze sobą reklamówkę i zabieram kilka śmieci z lasu. Moi koledzy z Kędzierzyna-Koźla też takie rzeczy robią. Miałem okazję porozmawiać o tym z panią prezydent. Pomysł jej się spodobał i tak nagle powstała cała akcja. Wielu mieszkańców może sobie nie zdawać sprawy z tego, jak piękne tereny mamy dookoła Kędzierzyna-Koźla. Nie wystarczy, że segregujemy śmieci w domu. Ekologia, to też sprzątanie po kimś i zabieranie swoich śmieci z lasu. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tej akcji - powiedział Paweł Maciejewski, pomysłodawca.
Do akcji przyłączyły się dwie instytucje - nadleśnictwo Kędzierzyn oraz Związek Międzygminny "Czysty Region", które o czystości i ekologii wiedzą sporo.
- Takim łącznikiem, który scalił nas w tej akcji była pani prezydent. Leśnikom nie trzeba było dwa razy powtarzać. My ten problem znamy na co dzień i sami od zawsze zbieramy śmieci pozostawione w lasach. Taka akcja pokazuje, że są też inne śmieci, mniejsze. A jest ich bardzo dużo. Są trudne do zebrania, rozkładają się przez setki lat, przenikają przez ściółkę, przenikają do wody i to wszystko do nas wraca. Zależy nam na tym, aby ludzie mieli taki odruch idąc do lasy i zabierając ze sobą śmieci. Te śmieci można przynieść do nas, nie trzeba ich zabierać do domu - powiedział Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.
Nadleśnictwo na terenie samych lasów co roku zbiera setki metrów sześciennych różnych śmieci trudno rozkładalnych.
- Chciałabym zwrócić uwagę i prosić państwa, żeby podczas sprzątania segregować te odpady. Żeby pozostawiać te odpady w odpowiednim kontenerze dla danej frakcji. Bo często odpady są cennymi surowcami, które wykorzystujemy, przetwarzamy i poddajemy dalszemu recyklingowi - powiedziała Karina Kacperczyk, przewodnicząca Związku Międzygminnego "Czysty Region".
W związku z rozpoczęciem kampanii uruchomiona została strona internetowa www.zabierzbalast.kedzierzynkozle.pl - https://www.kedzierzynkozle.pl/pl/strona/zabierz-balast. W następnym etapie zostaną wyznaczone miejsca, w których będzie można składować reklamówki/worki z zebranymi odpadami.
Napisz komentarz
Komentarze