Zakres zadań jest dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej lokalizacji, biorąc pod uwagę charakter ruchu i umiejscowienie inwestycji.
Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, takich jak piesi i rowerzyści, jest jednym z najważniejszych aspektów dbania o ruch drogowy. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań mających na celu zapewnienie im bezpiecznych warunków na istniejących przejściach dla pieszych.
Aby tak się stało, konieczne jest skupienie się na kilku kluczowych elementach. Przede wszystkim, istotne jest odpowiednie doświetlenie przejść dla pieszych, szczególnie w miejscach, gdzie ruch jest większy, a widoczność może być ograniczona.
Innym istotnym elementem jest właściwe oznakowanie przejść dla pieszych. Odpowiednia sygnalizacja świetlna, zarówno dla pieszych, jak i kierowców, również wpływa na poprawę bezpieczeństwa na przejściach.
Jak przekazują w opolskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, minister infrastruktury podpisał Programy Inwestycji dla poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w kolejnych lokalizacjach.
Pierwsze umowy na realizację zadań w ramach PBID podpisaliśmy na początku 2022 r. To ponad 100 miejsc w poszczególnych powiatach województwa opolskiego, gdzie piesi mogą już korzystać z przejść wyposażonych m.in. w doświetlenie, chodniki czy azyle - informuje Agata Andruszewska, rzecznik GDDKiA w Opolu. - Dla ponad 80 zadań przygotowywana jest dokumentacja w celu ogłoszenia postępowania przetargowego, bądź trwa przetarg na ich zaprojektowanie i realizację - dodaje.
Spośród tych 80 zadań kilka dotyczy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Zlokalizowane są one na DK45 w: Długomiłowicach, Polskiej Cerekwi i Ciężkowicach.
Dla tych lokalizacji minister infrastruktury podpisał Programy Inwestycji i przygotowywana jest dokumentacja w celu ogłoszenia postępowania przetargowego.
W ramach zadania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych na DK45 w Długomiłowicach przewidziano wykonanie dedykowanego doświetlenia na przejściu dla pieszych w ciągu głównym drogi krajowej nr 45 w km 47+415.
Na etapie opracowania dokumentacji zostanie rozważona ewentualna zmiana lokalizacji przejścia usytuowanego przed sklepem w miejscu parkowania pojazdów, w celu poprawy widoczności pieszego - uszczegóławia Agata Andruszewska.
Dodaje, że planuje się również w Długomiłowicach budowę chodnika po prawej stronie DK45 na odcinku od istniejącego chodnika km 47+357 przy obiekcie do istniejącej zatoki autobusowej km 45+515, a także montaż płytek fakturowych.
Poprawi się bezpieczeństwo niechronionych użytkowników drogi w aż czterech lokalizacjach na DK45 w Polskiej Cerekwi.
Pierwsze zadanie obejmuje stworzenie dedykowanego doświetlenia na przejściu dla pieszych w km 40+304 w ciągu głównym drogi krajowej nr 45 oraz budowę chodnika o długości ok. 160 m po prawej stronie drogi nr 45 od przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Dworcową do schodów osiedlowego ciągu pieszego.
Zadanie drugie to wykonanie dedykowanego doświetlenia na przejściu dla pieszych na wlocie podporządkowanym DK45 z drogą gminną nr 108310 w km 41+145 (ul. 1 Maja - droga gminna w Polskiej Cerekwi).
Wykonanie dedykowanego doświetlenia na przejściu dla pieszych w ciągu głównym drogi krajowej nr 45 w Polskiej Cerekwi km 40+552 to zadanie trzecie. Obejmuje ono też budowę chodnika o długości ok. 200 m w ciągu drogi nr 45 pomiędzy skrzyżowaniami: DK45 z ul. Raciborską a DK45 ul. Karola Miarki, w tym budowę dojścia do przejścia dla pieszych, a także korektę linii energetycznej wynikającą z usytuowania słupów energetycznych w poboczu, na którym planowany jest chodnik.
Czwarte zadanie obejmuje wykonanie dedykowanego doświetlenia na przejściu dla pieszych w ciągu głównym drogi krajowej nr 45 w Polskiej Cerekwi w km 41+048 wraz z budową chodnika o dł. około 180 m po prawej stronie drogi nr 45, od przejścia dla pieszych i do przystanku autobusowego - informuje rzecznik GDDKiA w Opolu.
Z kolei w ramach inwestycji na DK45 w Ciężkowicach przewidziano wykonanie dedykowanego doświetlenia na przejściu dla pieszych przy ul. Fabrycznej na wysokości funkcjonującej cukrowni w km 39+792 w ciągu głównym drogi krajowej nr 45.
Aktualnie uzgadniane są Programy Inwestycji dla kolejnych lokalizacji na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Po zakończeniu tych prac będziemy informowali o ich zakresie - dodaje Agata Andruszewska.
Napisz komentarz
Komentarze