Niniejsze rozporządzenie wprowadza się w związku z wykryciem w próbach ryb bakterii, między innymi Aeromonas hydrophilia, które w przypadku konsumpcji ryb mogą wywołać zaburzenia stanu zdrowia ludzi, oraz stwierdzeniem wzrostu ilości fitoplanktonu, w tym Prymnesium parvum – „złotej algi”, co może skutkować gwałtownym wzrostem wydzielania się ichtiotoksyn stanowiących zagrożenie dla organizmów wodnych.
Wprowadzony zakaz ma na celu ochronę zdrowia ludzkiego oraz ułatwienie pracy odpowiednim służbom inspekcji i straży. Przedmioty, które miały kontakt z wodami zbiornika, przed ich ponownym użyciem należy bezwzględnie zdezynfekować. Rozporządzenie obowiązuje do dnia 31 maja br.
W związku z wprowadzonym rozporządzeniem na miejscu zdarzeń odbyła się wizja terenowa z udziałem przedstawicieli wszystkich służb zaangażowanych w monitoring sytuacji w starorzeczu Odry, pobór prób wody do analiz, odłów i badanie ryb, oraz innych uczestniczących w zdarzeniu. Inicjatorem wizji terenowej był wojewoda. W jej czasie jednocześnie trwał montaż przegrody zapobiegającej ewentualnemu przemieszczaniu się ryb z głównego koryta rzeki do starorzecza. Siatkę ochronną zamontowano w poprzek koryta starorzecza.
W czasie terenowej inspekcji służb wojewoda zapewnił, że Odra jest bezpieczna, a w jej korycie nie występują śnięte ryby.
- Wody Polskie w Gliwicach to profesjonalny partner, to zaangażowani fachowcy, dyspozycyjni o każdej porze. Na ich pomoc można liczyć w wielu sytuacjach kryzysowych – podkreślił Sławomir Kłosowski
Prowadzimy obserwacje stanu wody i zachowania zwierząt od strony lądu oraz z łodzi w czasie inspekcji patrolowych. Czynności te w województwie opolskim w trybie ciągłym (24 h) wykonuje zespół blisko 130 pracowników. O wszelkich nieprawidłowościach informujemy właściwe służby, z którymi współdziałamy - informował dyrektor Wód Polskich w Gliwicach Mirosław Kurz.
Jednocześnie wojewoda zrelacjonował wydarzenia z sobotniego sondowania odcinka starorzecza oraz wskazał na trwający właśnie okres tarła ryb, odwołując się zwłaszcza do leszczy. To właśnie śnięte ryby tego gatunku głównie podejmowano z wody. Wojewoda przypomniał także o obowiązującej informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. zakazu korzystania z wód Odry do pojenia zwierząt, że zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 852/2004 w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta należy używać do ich pojenia wyłącznie wody pitnej i/lub wody czystej.
Napisz komentarz
Komentarze