Trzynastki będą wypłacane w tym samym terminie, co świadczenie główne czyli np. emerytura bądź renta z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli ustalony w decyzji o przyznaniu świadczenia stały termin wypłaty wypada w dzień wolny od pracy (10 kwietnia), to ZUS wypłaci je odpowiednio wcześniej.
- Większość klientów trzynastą emeryturę razem ze swoim stałym świadczeniem znajdzie na rachunkach bankowych. Do reszty odbiorców zapuka listonosz i wręczy gotówkę - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Harmonogram wypłat to: 1, 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 kwietnia.
W tym roku w wyniki rekordowej waloryzacji świadczeń trzynasta emerytura będzie wynosiła 1588,44 zł brutto. Będzie równa najniższej gwarantowanej minimalnej emeryturze. Wypłata netto będzie uzależniona od wysokości stałego świadczenia przyznanego przez ZUS oraz zastosowanej wobec odbiorcy ulgi w podatku dochodowym.
Świadczenie otrzymają osoby, które mają ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy i rent szkoleniowych, wypadkowych, renty rodzinnej, socjalnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – pod warunkiem jednak, że osoby te pobierały te świadczenia już wcześniej.
Co istotne, zgodnie z przepisami z „trzynastki” nie można dokonać potrąceń i egzekucji. Zatem komornik nie może zająć tej wypłaty. ZUS wypłacając dodatkowe roczne świadczenie specjalnie je oznacza. Wszystko po to, by aby bonus w postaci 13. emerytury był rozpoznawalny i nie podlegał zajęciom komorniczym lub bankowym.
Napisz komentarz
Komentarze