Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 16:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ZSTiO w Kędzierzynie-Koźlu w centrum zainteresowania firm

Ważne wydarzenie dla całej społeczności Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez. Gościliśmy uczestników 12. seminarium naukowego, które w tym roku odbyło się pod hasłem: ”Przemysł 4.0”.

Autor: Starostwo powiatowe

Było one skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu, by przybliżyć młodym ludziom  tematykę transformacji cyfrowej, która jest jednym z głównych trendów charakteryzujących przemiany zachodzące we współczesnych przedsiębiorstwach. Przedstawiciele firm, z którymi szkoła współpracuje  pokazali nam jak wprowadzają  i w efektywny sposób wykorzystują nowoczesne rozwiązania oparte na technologiach cyfrowych. Mogliśmy przekonać się, że jest to proces kompleksowy i zintegrowany, który wprowadza zmiany w każdej dziedzinie funkcjonowania firmy, zaczynając od sposobu pracy pracowników, przez funkcjonowanie procesów, po analizowanie i wykorzystywanie zebranych danych.

Dyrektor Maria Staliś przywitała wszystkich uczestników seminarium. Wśród zaproszonych gości była p. Aurelia Stępień,  kierownik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu, która w imieniu starosty Pawła Masełki, życzyła zebranym owocnych obrad.

W seminarium wzięli udział także: p. Piotr Łaba, z-ca dyrektora Wydziały Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Opolu, p. Tomasz Starowicz z Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego, Kazimierz Terelak, prezes Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Techników Przemysłu Chemicznego w Kędzierzynie–Koźlu, dyrektorzy Szkół i jednostek oświatowych powiatu, nauczyciele i młodzież z ZSTiO, ZSŻŚ, ZS3.

Seminarium rozpoczęła Elwira Bamburowicz, nauczyciel przedmiotów elektryczno-mechatronicznych z ZSTiO, która w swojej prezentacji wprowadziła w tematykę czwartej rewolucji przemysłowej jako integracji maszyn, systemów oraz IT,  przedstawiła zmiany, jakie zachodziły w przemyśle od  wynalezienia maszyny parowej po XXI wiek, jak w dobie Przemysłu 4.0 kształcić i przygotowywać absolwentów szkół technicznych do wejścia na rynek pracy.

Artem Chyruk - Kierownik Produkcji z firmy Jokey Poland w Kędzierzynie-Koźlu w swoim wystąpieniu „Przemysł 4.0 w przetwórstwie tworzyw sztucznych” pokazał, jak współpracują i „dogadują się” pomiędzy sobą maszyny w procesie produkcji tworzyw sztucznych.

Marcin Barth – koordynator ds. zarządzania procesowego Grupie Azoty ZAK S.A. zaprezentował uczestnikom seminarium, w jaki sposób realizowane jest Zarządzanie Procesowe w oparciu o  koncepcję Lean Management, tak by poprzez system usprawnień móc zmniejszyć liczbę czynności, osób zaangażowanych i zmniejszyć koszty.

Pracownicy ETP Elektro z Bierawy, p. Mariusz Ptaszyński - Projekt Manager i Miłosz Horoszkiewicz - Inżynier Serwisu, podczas swojej prezentacji „Sivacon S8 - rozdzielnica, która wszystko widzi” zdalnie połączyli się z inżynierami z firmy, którzy na  statku wiertniczym w Tromso w Norwegii uruchamiali rozdzielnicę energetyczną, mogąc kontrolować i odczytywać wszystkie jej parametry.

Andrzej Rudnicki - Koordynator ds. Sieci Wysokich Napięć z firmy Tauron Dystrybucja S.A., Oddział w Opolu, zapoznał nas z możliwościami najnowocześniejszego magazynu energii w GPZ Cieszanowice.

Reprezentujące firmę A. Berger Polska z K-Koźla: p. Justyna Bytnar - Kierownik Finansów i p. Jolanta Bukalska – Kierownik Sprzedaży, w swojej prezentacji „Skuteczny monitoring produkcji w czasie rzeczywistym”, przybliżyły nam w jaki sposób smartfony i tablety, z odpowiednim oprogramowaniem, są w firmie wykorzystywane do sprawnego i szybkiego usuwania awarii i usterek parku maszynowego oraz monitorowania produkcji.

Całość podsumował p. dr hab. inż. Mirosław Szmajda z Politechniki Opolskiej omawiając prowadzone badania nad licznikami energii, które nie tylko zaczytują, magazynują, ale i analizują parametry energii elektrycznej. Zwrócił szczególną uwagę na konieczność i potrzebę stałej współpracy między szkołami i uczelniami technicznymi a przedsiębiorstwami by absolwenci trafiając na rynek pracy byli przygotowani na nowe wyzwania.

Na zakończenie, p. dyr. Maria Staliś podziękowała prelegentom za bardzo ciekawe wystąpienia i prezentacje, za przybliżenie młodzieży tematyki Przemysłu 4.0,  za pokazanie  jak firmy wprowadzają nowoczesne rozwiązania cyfrowe, jak funkcjonują w dobie czwartej rewolucji przemysłowej. Uczniowie usłyszeli też od większości prelegentów, że umiejętność pracy  w zespole, znajomość języka obcego, zwłaszcza angielskiego są  w dzisiejszych czasach wymogiem koniecznym. Zachęcali do  efektywnego wykorzystania czasu, który spędzają w szkole, ponieważ upór, ciekawość świata, szerokie horyzonty, dociekliwość, otwartość umysłu, zdobywanie wiedzy procentują później  w dorosłym życiu i w pracy zawodowej.

Podziękowania skierowane były również do wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy zaangażowani byli w organizację seminarium.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: ☹️Treść komentarza: Gracie ładnie, ale Janusz do Rzeszowa (?) Kurek powiedział, że szuka...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:18Źródło komentarza: Karol Urbanowicz z ZAKSY: była w nas sportowa złośćAutor komentarza: KłodnicaTreść komentarza: Tyle wydatkow dla 10 domkow. A w innych miejscach brak oswietlenia.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:04Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: KKKTreść komentarza: A w czym miałbym się zakochać?Data dodania komentarza: 22.12.2024, 08:23Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna