Jeziora mazurskie, co prawda, znajdują się na drugim końcu kraju, jednakże związki tego regionu z naszym miastem są bliskie. W Okartowie 40 lat temu została powołana do życia Mazurska Służba Ratownicza, która działa przez cały rok. Jej założycielami byli członkowie klubów żeglarskich funkcjonujących w tamtym okresie przy lokalnych zakładach pracy.
Członkowie kół filatelistycznych nr 15 i 33 z Kędzierzyna-Koźla postanowili uczcić ten jubileusz i przy wsparciu urzędu miasta oraz opolskiego oddziału Poczty Polskiej i Polskiego Związku Filatelistów Okręg Opolski wykonano pamiątkowe znaczki, koperty, foldery filatelistyczne oraz karty i stempel pocztowy.
Personalizowane znaczki są wydane w formie bloczka przedstawiającego logo Mazurskiej Służby Ratowniczej oraz herby Kędzierzyna-Koźla i Orzysza w liczbie 84 arkuszy i dokładnie 756 sztuk znaczków. Nie trafią one jednak do obiegu i sprzedaży. Oprócz tego zostaną wydane specjalne koperty z nadrukiem (500 sztuk), kartki pocztowe (300 sztuk) i foldery filatelistyczne (75 sztuk). Pocztówki będzie można nabyć podczas prezentacji walorów filatelistycznych w Domu Kultury „Chemik” 14 grudnia o godz. 10, a później w Urzędzie Pocztowym nr 4 przy ul. Judyma w Kędzierzynie-Koźlu i w Urzędzie Pocztowym w Orzyszu.
Przypomnijmy, że w sierpniu Poczta wprowadziła do obrotu dwa znaczki upamiętniające 100 lat istnienia parowozowni w Kędzierzynie o nominałach 2,60 i 3,20 zł. To pierwsze takie oficjalne walory filatelistyczne poświęcone naszemu miastu.
Wcześniej były to wydawnictwa okolicznościowe lub personalizowane (tak jak najnowsze, upamiętniające 40-lecie Mazurskiej Służby Ratowniczej), a dotyczyły m.in.: parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenod, 40-lecia miasta, 170. rocznicy powstania dworca kolejowego w Kędzierzynie, 850-lecia Koźla, mistrzostw Polski oldbojów w siatkówce czy 50-lecia klubu filatelistycznego nr 15 przy Miejskim Ośrodku Kultury oraz 45-lecia i 50-lecia wojskowego koła PZF nr 33.
Napisz komentarz
Komentarze