Reklama
niedziela, 14 grudnia 2025 02:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Coraz więcej zwolnień lekarskich. Na co najczęściej chorujemy?

W ubiegłym roku lekarze wystawili Polakom o niemal 10 procent więcej zwolnień chorobowych niż w 2021 roku. Było to 27 mln zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji chorobowej.
  • Źródło: ZUS
Coraz więcej zwolnień lekarskich. Na co najczęściej chorujemy?

Źródło: Pixabay

Szczególnym miesiącem pod względem wystawionych e-zwolnień był grudzień 2022 roku, kiedy lekarze wypisali aż 3,2 miliony zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 29 milionów dni absencji chorobowej. W porównaniu z listopadem liczba zaświadczeń lekarskich wzrosła wówczas o 32,2 procent, a liczba dni absencji chorobowej o 19,6 procent. Przy czym powyższe dane dotyczą zwolnień lekarskich wszystkich ubezpieczonych w Polsce, orzeczonych z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz opieki nad innym członkiem rodziny i to nie tylko tych w bazie ZUS - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego. 

Chodzi zaświadczenia lekarskie ubezpieczonych nie tylko w ZUS ale też w innych organach rentowych z tytułu choroby własnej, opieki nad dzieckiem oraz opieki nad innym członkiem rodziny. 

W 2022 r. liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS wyniosła 21,8 mln, a liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń to 239 mln. Przeciętna długość zaświadczenia to 10,95 dnia. Od kilku lat średni czas przebywania na „chorobowym” skraca się. Dla porównania warto przywołać dane z lat poprzednich. W 2021 r. przeciętnie zwolnienie lekarskie było wystawione na 11,73 dnia, rok wcześniej na 12,36 dnia, zaś dane za 2019 r. wskazują, że przeciętnie ubezpieczony w ZUS był na zwolnieniu przez 11,99 dnia.

Co ciekawe w porównaniu do 2021 r. liczba dni absencji chorobowej z tytułu choroby własnej ubezpieczonych w ZUS spadła o 0,4 proc., ale liczba zaświadczeń lekarskich wzrosła o 6,7 proc. (w 2021 r. w całej Polsce lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu ich choroby, zaś łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln). Wniosek jest taki, że w 2022 r. Polacy chorowali częściej ale minimalnie krócej niż w przeszłości.

W minionym roku ponad połowę, bo 55,5 proc. zaświadczeń z tytułu choroby własnej wystawiono kobietom, a odsetek ten był nieco wyższy niż jeszcze w 2021 r. bo wtedy wynosił 54,8 proc. Najczęściej na zwolnieniu chorobowym przebywali ludzie w wieku wybitnie produkcyjnym, 
bo najwyższy odsetek - 27,5 proc. dni absencji chorobowej - odnotowano w grupie wiekowej między 30 a 39 rokiem życia. Wśród pań wyniósł on 31,4 proc. w tym przedziale wiekowym, natomiast w populacji mężczyzn najwyższy odsetek 23,7 proc. dni absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej 40-49 lat. 

W 2022 r. najczęstszą przyczyną chorobową absencji były:

  • choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 16,4 proc. ogółu liczby dni absencji (39,1 mln dni absencji chorobowej),
  • ciąża, poród i połóg – 15,7 proc. (37,5 mln dni),
  • choroby układu oddechowego – 14,2 proc. (34,0 mln dni),
  • urazy,   zatrucia  i   inne   określone  skutki   działania    czynników  zewnętrznych  –  
    13,3 proc. (31,7 mln dni),
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 10,0 proc. (23,8 mln dni).

Wśród przyczyn absencji chorobowej w minionym roku na czoło wybijają się choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej. W porównaniu z 2021 r. liczba dni absencji chorobowej z tego tytułu spadła o 0,1 pkt procentowego. Spadek o 0,5 pkt procentowego nastąpił również w odniesieniu do liczby dni absencji chorobowej w związku z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania, a o 1,3 pkt procentowego w przypadku chorób związanych z ciążą, porodem i połogiem. Jednocześnie widoczny jest wzrost o 2,6 pkt procentowego liczby dni absencji w przypadku chorób układu oddechowego. 

Warto podkreślić, że ranking jednostek chorobowych powodujących niezdolność do pracy w 2022 r. (w kontekście liczby dni absencji chorobowej) kształtował się odmiennie w zależności od płci. Wśród mężczyzn najdłuższą absencję powodowały ostre zakażenie górnych dróg oddechowych o umiejscowieniu mnogim lub nieokreślonym, zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych, bóle grzbietu oraz ostre zapalenie nosa i gardła. Na 14 miejscu wśród dolegliwości u mężczyzn znalazł się COVID-19.

U pań najdłuższą absencję chorobową z tytułu choroby własnej powodowały opieka położnicza z powodu stanów związanych głównie z ciążą, ostre zakażenie górnych dróg oddechowych o umiejscowieniu mnogim lub nieokreślonym, reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne oraz zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych. W zestawieniu jednostek chorobowych powodujących najdłuższą absencję chorobową kobiet, COVID-19 znalazł się na 11. 

W 2022 r. zarejestrowano 582,5 tys. zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu jednostki chorobowej COVID-19, na łączną liczbę 3 650,9 tys. dni absencji chorobowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: suwerenTreść komentarza: suweren nie podszywaj się bo nie jesteś suwerenem.Data dodania komentarza: 13.12.2025, 17:50Źródło komentarza: Kędzierzyn-Koźle: Nowy rozkład jazdy, więcej połączeń i rozwój infrastruktury kolejowejAutor komentarza: Mieszaniec KKTreść komentarza: Kiedyś można było się zapijać w jednej z wielu spelun, gdzie latały nad zachlanymi, parującymi łbami kufle. Teraz nuda, chlanie odbywa się w domowym zaciszu. Nie ma już tej wspaniałej kultury żebrania, kierowników pod marketami prawie nie ma, picia za wyżebrane. Coraz więcej mężczyzn nie pije i przechodzi na 0%. Życie singla jest super, nikt nie ogranicza, nie zatruwa tygodniami życia, można zmienić pracę, miejsce zamieszkania, kraj, poznać nowe miejsca, ludzi. Ale to musi być dobre !Data dodania komentarza: 13.12.2025, 15:14Źródło komentarza: Męski Krąg Masculinum w Kędzierzynie-Koźlu – pierwsze spotkanie za namiAutor komentarza: Ojciec musiTreść komentarza: się jeszcze odnaleźć w nowej roli, tak to odczytuję ze zdjęć, ale poradzi sobie. Córeczka tatusia wiadomo !!!Data dodania komentarza: 13.12.2025, 15:07Źródło komentarza: Stracili nadzieję na dziecko, ale wtedy wydarzyło się coś pięknegoAutor komentarza: Pies baskerdojlaTreść komentarza: Impreza musiała być pasjonująca. Widzowie wgapieni w ekrany swoich telefonów, pewnie każdy oglądał na yt inny standupData dodania komentarza: 13.12.2025, 13:19Źródło komentarza: Salwy śmiechu w Klubie Kameleon. Pałubski kończy 2025 rok w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIAAutor komentarza: Prezent pod choinkę.Treść komentarza: Kochana redakcjo. Proszę o kolejny artykuł o jakiejś budowie. To fascynujący temat. Wielu z czytelników którzy widzą inne wykopane dziury na terenie miasta, będzie mogło spać spokojniej.Data dodania komentarza: 13.12.2025, 10:23Źródło komentarza: Teren po dawnej „Kaskadzie” zamienia się w wielki plac budowyAutor komentarza: Temat do dyskusji.Treść komentarza: Wiedzę że tekst źrodłowy z Grupy Azoty ale jak spojrzeć na to z innej perspektywy, to może. Grupa "głupoty". Na zdjęciu brakuje tylko kocyka i odpoczywających na łonie natury ubranych na zielono turystów zza wschodniej granicy. I mapki ze wskazaniem miejsc łatwego dostępu na teren. Może czas towarzystwo odłowić - przenieść, załatać dziury, żeby więcej nie wracało i nie stwarzało zagrożenia dla bezpieczeństwa tych ciężko pracujących nocami co wiozą próbki do analizy i nie grzeją czterech liter w "Pentagonie"?Data dodania komentarza: 13.12.2025, 10:05Źródło komentarza: Dzika zwierzyna chętnie odwiedza teren Zakładów Azotowych Kędzierzyn. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama