Reklama
środa, 22 stycznia 2025 18:05
Reklama
Reklama
Reklama

Trzeba zaciskać pasa. "Teraz jeszcze bardziej oszczędzamy"

Jeśli chodzi o energię elektryczną, nawet gdybyśmy próbowali spełnić wytyczne Warszawy i wypracować oszczędności na poziomie 10 procent, szczególnie w grudniu byłoby to niewykonalne - przyznaje wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń.
Trzeba zaciskać pasa. "Teraz jeszcze bardziej oszczędzamy"
Wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń

Autor: W

Jak przyznaje włodarz gminy Bierawa, żeby zobrazować sytuację, przeanalizowano zużycie prądu w domach kultury położonych na jej terenie.

- Przykładowo dla Domu Kultury w Bierawie średnia miesięczna za lata 2018-2019 wynosiła 6000 kWh. Z prostego rachunku wynika, że w grudniu powinniśmy zużyć 5400 kWh. Tymczasem wtedy zużycie prądu to około 10000 kWh. To przecież okres, w którym jest już chłodniej. Musielibyśmy zamknąć na pół roku dom kultury. Tego nie zrobimy - podkreśla wójt Ficoń.

W związku z tym zapadła niełatwa decyzja, by nocami wyłączać na kilka godzin oświetlenie uliczne w gminie.

- Innymi sposobami nie jesteśmy w stanie zbliżyć się do 10-procentowych oszczędności przy zachowaniu w miarę normalnego funkcjonowania naszych placówek, których pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki w taki sposób, jak wymagają tego przepisy Kodeksu pracy - tłumaczy rozmówca.

Oczywiście nie brak głosów niezadowolenia. Jednak zdaniem kierującego bierawskim samorządem, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto zamykać  domy kultury, świetlice, ograniczać funkcjonowanie urzędu. - Bo tylko wtedy umielibyśmy wygenerować odpowiednie oszczędności. Rzecz jasna we wszystkich placówkach gminy będą wprowadzane oszczędności, lecz nie w stopniu odczuwalnym w codziennej działalności - zaznacza włodarz. - Jeżeli pojawią się niezaplanowane imprezy komercyjne z zewnątrz, które osoby spoza gminy chciałyby zorganizować w którymś z naszych ośrodków, może być tak, że nie będziemy mogli ich przeprowadzić. Jednak dla naszych mieszkańców postaramy się, aby wszystko funkcjonowało bez większych ograniczeń - dodaje.

Jak przyznaje, sytuacja, w której znajduje się samorząd, jest dużym wyzwaniem dla wszystkich. Takim, które należy podjąć solidarnie.

- Wybieramy mniejsze zło. Godziny wyłączenia oświetlenia ulicznego, które wybrano, nie są przypadkowe. Nawet ktoś rozpoczynający pracę o godzinie 6, wstając z łóżka o 4.30, będzie miał już oświetlone ulice - mówi Krzysztof Ficoń. - Musimy to przetrwać, nie mamy innego wyjścia. Wyłączenia mogą potrwać do połowy przyszłego roku, ponieważ w marcu rozpoczniemy wymianę lamp ulicznych na LED-owe. Da to około 80-procentowe oszczędności. Szacowany koszt wymiany mniej więcej 1200 opraw to w przybliżeniu 2,2 mln zł.

Przypomina, że przepis, który nakłada na jednostki sektora publicznego obowiązek oszczędności prądu, jest obwarowany karami finansowymi.

- Musimy patrzeć zdroworozsądkowo. Apeluję do mieszkańców, by również we własnym zakresie próbowali dbać o własne bezpieczeństwo, być bardziej czujnym - dodaje wójt gminy Bierawa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Typowy głupi pisior.... Tylko czemu korzystasz lub twoja rodzina ze sprzętu ratującego życie kupionego przez WOŚP ? Hipokryto !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:00Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: kancelaria prawnaTreść komentarza: Czemu rozpowszechniasz nieprawdę ? Czy chcesz mieć problemy z prawem i ty wówczas będziesz skazaną prawnym wyrokiem sądu ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:58Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To policjanci czy wykładowcy ? Na ulice i pilnować porządku i służyć społeczeństwu a nie bawić się za nasza kasę w prelegentów po szkołach , przedszkolach - lenie ! Po nam policja ? Skoro ludzi wysyłają do sądu bo sami nie będą prowadzić sprawy. Nastawieni tylko by karać mandatami i w ogóle działanie tylko dla władzy centralnej... Więc pytam się po co nam policja ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:54Źródło komentarza: Policja wciąż uświadamia i ostrzega. Tym razem przed cyberprzestępcamiAutor komentarza: PablittoTreść komentarza: Nie mam nic przeciwko WOśP, ale instytucje państwowe nie powinny zachęcać do tej zbiórki w takiej skali, to nie jest w porządku, inne fundacje nie maja takiej wielkiej pomocy ze strony państwa jak WOśP, nie slyszę zeby politycy tak ochoczo pomagali w zwiazku z innymi fundacjami, a największy problem dotyczy tego, że państwo wspiera fundację, która kupuje sprzęt do szpitali etc. które to samo państwo ma obowiązek odpowiednio wyposażyć, to jakaś eksremalna sytuacja, a z naszych podatków to wszystko jest teraz za pośrednictwem państwa promowane. Środki NFZ, czyli z naszej wspólnej pracy, są przeogromne, jeżeli brakuje nam te kilka mln, to zrobmy zbiorkę na nfz i załatajmy tę dziurę, a nie robmy z wośp fundatora wszystkiego. To już powoli obłęd. Tak więc WOŚP tak, ale promocja i reklama państwa juz nie. Takie jest moje zdanie.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:29Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: LLLTreść komentarza: SEND NUDES, SZTOS EKIPA, ESSA...Luzactwo i szpanerstwo na ściance czy prymitywne szczeniactwo? Na kolejnych studniówkach usiądą okrakiem na odwróconych krzesłach - NAJLEPSZY TOWAR W MIEŚCIE?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:58Źródło komentarza: Tak na studniówce bawiła się młodzież z kozielskiego liceumAutor komentarza: 1983Treść komentarza: Hejt, nienawiść, frustracja... Tak wygląda właśnie Polska XXI wiekuData dodania komentarza: 22.01.2025, 12:21Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna