Reklama
środa, 23 kwietnia 2025 01:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trzeba zaciskać pasa. "Teraz jeszcze bardziej oszczędzamy"

Reklama
Jeśli chodzi o energię elektryczną, nawet gdybyśmy próbowali spełnić wytyczne Warszawy i wypracować oszczędności na poziomie 10 procent, szczególnie w grudniu byłoby to niewykonalne - przyznaje wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Trzeba zaciskać pasa. "Teraz jeszcze bardziej oszczędzamy"
Wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń

Autor: W

Jak przyznaje włodarz gminy Bierawa, żeby zobrazować sytuację, przeanalizowano zużycie prądu w domach kultury położonych na jej terenie.

Reklama dotacje unijne dla firm

- Przykładowo dla Domu Kultury w Bierawie średnia miesięczna za lata 2018-2019 wynosiła 6000 kWh. Z prostego rachunku wynika, że w grudniu powinniśmy zużyć 5400 kWh. Tymczasem wtedy zużycie prądu to około 10000 kWh. To przecież okres, w którym jest już chłodniej. Musielibyśmy zamknąć na pół roku dom kultury. Tego nie zrobimy - podkreśla wójt Ficoń.

W związku z tym zapadła niełatwa decyzja, by nocami wyłączać na kilka godzin oświetlenie uliczne w gminie.

- Innymi sposobami nie jesteśmy w stanie zbliżyć się do 10-procentowych oszczędności przy zachowaniu w miarę normalnego funkcjonowania naszych placówek, których pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki w taki sposób, jak wymagają tego przepisy Kodeksu pracy - tłumaczy rozmówca.

Oczywiście nie brak głosów niezadowolenia. Jednak zdaniem kierującego bierawskim samorządem, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto zamykać  domy kultury, świetlice, ograniczać funkcjonowanie urzędu. - Bo tylko wtedy umielibyśmy wygenerować odpowiednie oszczędności. Rzecz jasna we wszystkich placówkach gminy będą wprowadzane oszczędności, lecz nie w stopniu odczuwalnym w codziennej działalności - zaznacza włodarz. - Jeżeli pojawią się niezaplanowane imprezy komercyjne z zewnątrz, które osoby spoza gminy chciałyby zorganizować w którymś z naszych ośrodków, może być tak, że nie będziemy mogli ich przeprowadzić. Jednak dla naszych mieszkańców postaramy się, aby wszystko funkcjonowało bez większych ograniczeń - dodaje.

Jak przyznaje, sytuacja, w której znajduje się samorząd, jest dużym wyzwaniem dla wszystkich. Takim, które należy podjąć solidarnie.

- Wybieramy mniejsze zło. Godziny wyłączenia oświetlenia ulicznego, które wybrano, nie są przypadkowe. Nawet ktoś rozpoczynający pracę o godzinie 6, wstając z łóżka o 4.30, będzie miał już oświetlone ulice - mówi Krzysztof Ficoń. - Musimy to przetrwać, nie mamy innego wyjścia. Wyłączenia mogą potrwać do połowy przyszłego roku, ponieważ w marcu rozpoczniemy wymianę lamp ulicznych na LED-owe. Da to około 80-procentowe oszczędności. Szacowany koszt wymiany mniej więcej 1200 opraw to w przybliżeniu 2,2 mln zł.

Przypomina, że przepis, który nakłada na jednostki sektora publicznego obowiązek oszczędności prądu, jest obwarowany karami finansowymi.

- Musimy patrzeć zdroworozsądkowo. Apeluję do mieszkańców, by również we własnym zakresie próbowali dbać o własne bezpieczeństwo, być bardziej czujnym - dodaje wójt gminy Bierawa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: xvTreść komentarza: Weź Ty się chłopie za jakieś uczciwe zajęcie, a nie szargają Koźla swoim nickiem i wypocinami mniej niż średniej jakości.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 00:18Źródło komentarza: Aż 116 policyjnych interwencji w świętaAutor komentarza: ZmTreść komentarza: Kto się prosił o tą ścieżkę, nic się tutaj nie rozwija dla mieszkańców oprócz ścieżek co jakiś czas i nie potrzebnych remontów dróg. Wcale się nie dziwię że jesteśmy 5 najszybciej wyludniającym miastem w Polsce, jak mamy tą samą władze na 15 latData dodania komentarza: 22.04.2025, 23:51Źródło komentarza: WAŻNE! W środę startuje budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. WyspiańskiegoAutor komentarza: MarjaninTreść komentarza: Chętnie obejrzałbym twoje obejścieData dodania komentarza: 22.04.2025, 23:01Źródło komentarza: WAŻNE! W środę startuje budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. WyspiańskiegoAutor komentarza: Sołtys wsi między miastami.Treść komentarza: Mieszkańcy Kłodnicy są solą w oku władz. Remont mostu na Kłodnicy - katorga, ścieżka rowerowa - gehenna, planowany wiadukt na obwodnicy to będzie dwuletnia MASAKRA dla wszystkich. A kto tym biznesom bazującym na ruchu samochodowym jakoś da szansę? Żabka, myjnia, stacja paliw, części samochodowe, rowery, sprzęt ogrodowy, tańce na rurach - to tam najczęściej staje się, odwraca no bo po drodze. Że też nie dało się jakoś tak zwęzić drogi by były 2 wąskie pasy dla ruchu jedynie pojazdów osobowych?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 21:08Źródło komentarza: WAŻNE! W środę startuje budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. WyspiańskiegoAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: W Dolnośląskim rewitalizują kolejne nieczynne linie kolejowe, a my cieszymy się, że w ich miejsce zrobimy ścieżki rowerowe. Im się to opłaca, a u nas na Opolszczźnie nie… Ciekawe…Data dodania komentarza: 22.04.2025, 20:36Źródło komentarza: Wydłużenie ścieżki rowerowej aż do Baborowa? Czemu nie!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Trzeźwi byli ci funkcjonariusze ? Czy tak jak ich koledzy rozwalą radiowóz ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 17:15Źródło komentarza: Funkcjonariusze policji z pięciu opolskich miast będą dziś „suszyć” na drogach naszego powiatu
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna