W Towarzystwie Sportowym „Chemik” działają obecnie dwie sekcje: piłkarska, która skupia 12 zespołów dziecięco-młodzieżowych i seniorów, którzy grają w lidze okręgowej, oraz bokserska (grupy dziecięco-młodzieżowa i młodzieżowo-dorosła). Oczkiem w głowie działaczy jest akademia piłkarska pod patronatem Grupy Azoty ZAK SA, wspierana również przez urząd miasta. Trenuje w niej ponad 200 zawodników w wieku od 4 lat wzwyż. Grupy dziecięce uczestniczą w wojewódzkich rozgrywkach OZPN „Bawi Nas Piłka”, gdzie rozwijają swoje umiejętności na najwyższym szczeblu. W ubiegłym sezonie zespół z rocznika 2012 wygrał finał ogólnopolskiego turnieju Tauron Cup. W sekcji bokserskiej Dominik Przywara jest wicemistrzem Polski juniorów, a spore sukcesy osiągają również bracia Krysiakowie.
Warto przypomnieć, że początki Chemika sięgają 1947 roku. Wtedy to pracujący przy budowie Zakładów Azotowych Kędzierzyn założyli klub Bierawianka, który wkrótce przemianowano na Unia. Kombinat chemiczny wspierał kilka sekcji sportowych. W 1968 roku Unię Kędzierzyn połączono z Unią Blachownia i powstał wielosekcyjny i największy kadrowo na Opolszczyźnie Międzyzakładowy Klub Sportowy Chemik Kędzierzyn. Trenowano w nim wiele dyscyplin, jak choćby: piłkę nożną, lekką atletykę, hokej, zapasy, podnoszenie ciężarów, siatkówkę, judo czy jazdę figurową na lodzie.
Z czasem niektóre sekcje likwidowano albo przekształcano w nowe podmioty, np. z męskiej sekcji siatkówki Chemika powstał klub Mostostal (dziś ZAKSA). Problemy finansowe spowodowały, że w 1999 roku Chemik przestał istnieć. Klub piłkarski pod tym szyldem reaktywowała grupa pasjonatów w 2006 roku. Nazwy "Chemik" używają też sportowcy z dwóch innych klubów z naszego miasta. W 2002 roku miłośnicy hokeja powołali do życia Towarzystwo Miłośników Hokeja na Lodzie i choć w Kędzierzynie-Koźlu od kilkunastu lat nie ma już lodowiska, to drużyna Chemika z powodzeniem rywalizuje w różnych rozgrywkach. Z kolei w Ludowym Uczniowskim Klubie Sportowym Chemik trenują lekkoatleci, którzy mogą pochwalić się tytułami mistrzów Polski.
Z okazji 75-lecia klubu TVP Opole nakręciła film o "Chemiku". Pisaliśmy o tym tu:
Napisz komentarz
Komentarze