Zwracam się z uprzejmą prośbą o uhonorowanie polskich kobiet, nadając nazwę: „Rondo Praw Kobiet" skrzyżowaniu dróg, mieszczącym się na Obwodnicy Północnej Kędzierzyna-Koźla. Jeśli z powodów natury obiektywnej w/w rondo nie będzie mogło otrzymać takiej nazwy, proponuję uhonorować kobiety, poprzez nazwanie alei, przebiegającej przez Kozielskie Planty, zaczynając od końca ul. Gabrieli Zapolskiej, „Aleją Praw Kobiet" – czytamy w piśmie, które 21 listopada wpłynęło do Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle.
Osoby, które poprawły akcje argumentują, że inicjatywa ma na celu upamiętnienie kobiet, które walczyły o równe prawa i możliwość decydowania o swoim życiu.
28 listopada 1918 r. polskie kobiety uzyskały czynne prawo wyborcze. W tym roku mijają 104 lata od wprowadzonych zmian w ordynacji wyborczej. „Rondo/ Aleja „Praw Kobiet” będzie nam w sposób symboliczny przypominać o odwadze i determinacji ówczesnych, ale także współczesnych kobiet, nadal walczących o swoje pełne prawa. Nadanie nazwy jest symbolicznym aktem, zwracającym uwagę na trud każdej z nas - matki, żony, córki - zwłaszcza teraz, gdy wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego odebrano kobietom prawo do samostanowienia. To głównie kobiety doświadczają przemocy, za równo w sferze publicznej, jak i w zaciszu domowym. Aby ich głos był słyszany, nie wystarczą działania, podejmowane na poziomie ogólnokrajowym. Wielkie znaczenie mają lokalne programy, zwracające uwagę na sytuację dziewcząt i kobiet. W naszym mieście kobiety podjęły walkę ze stereotypami, wykluczeniem społecznym i dyskryminacją. Dzięki kobietom miasto Kędzierzyn-Koźle rozwijało się na wielu płaszczyznach - piszą mieszkańcy.
Jako przykład podają prezydent Sabinę Nowosielską.
Jest znakomitym dowodem na to, że kobieta - świadoma swoich praw i możliwości - może realizować swoje największe marzenia, piastując najważniejsze stanowisko, wspierać nas, mieszkanki i mieszkańców oraz bronić naszych praw. W podsumowaniu niniejszego uzasadnienia pragnę podkreślić, iż prawa kobiet, to prawa człowieka, więc nazwa, „Rondo/Aleja Praw Kobiet" stanie się symbolicznym zwróceniem uwagi na sytuację i problemy kobiet oraz przypomnieniem, że w Polsce obowiązują konstytucyjne zasady równouprawnienia płci - czytamy w uzasadnieniu pisma.
Przewidywany koszt tablic z nazwą to około tysiąca złotych.
Napisz komentarz
Komentarze