Dzięki zadaniu poniesione zostaną kompetencje i kwalifikacje 80 osób z terenu województwa opolskiego, głównie strażaków OSP i PSP.
Projekt podzielono na dwie części. Pierwsza obejmuje szkolenie sternika motorowodnego, realizowane w ramach trzech turnusów szkoleniowych. Dzięki nim 50 osób uzyskało patent dający uprawnienia do prowadzenia łodzi na wodach śródlądowych. Druga część to skierowane do 30 ratowników warsztaty otwierania drzwi i pomieszczeń zamkniętych, prowadzone przez najlepszych specjalistów w kraju w tej dziedzinie.
- Szkolenie na sternika motorowodnego było odpowiedzią na głosy strażaków w lokalnym środowisku, gdzie od lat tego typu szkoleń nie było, a potrzeby stały się ogromne - mówi Sebastian Kwoczała, prezes OSP Dziergowice. - Sprzęt był, lecz nie posiadano odpowiednich kwalifikacji, aby go wykorzystać. Pewne zaniechania poskutkowały problemami, którym dziś udało się zażegnać. W ten sposób wzrośnie bezpieczeństwo nad akwenami i szlakami wodnymi - precyzuje.
Z kolei, jak wyjaśnia, warsztaty z otwierania drzwi i pomieszczeń zamkniętych to odpowiedz na potrzeby dzisiejszych czasów.
- Izolacja, starzenie się społeczeństwa, coraz lepsze zabezpieczenia przed włamywaczami, problemy zdrowotne. Strażacy coraz częściej muszą otwierać drzwi, mieszkania, aby udzielić pomocy potrzebującym. Dzięki wiedzy pozyskanej w trakcie warsztatów, możliwe będzie szybkie, sprawne oraz jak najmniej inwazyjnie, czyli generujące jak najmniejsze szkody materialne, pokonanie barier - wyjaśnia.
Podczas warsztatów kursanci nauczyli się nowych technik, niejednokrotnie przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi. Porównali również sprzęt wykorzystywany do tego typu działań. Sprawdzili się praktycznie. W przekonaniu rozmówcy pozwoli im to na sprawne i bezpieczne działanie w czasach, w których wyzwań stawianych przed strażakami przybywa.
- Szkolenia były możliwe tylko i wyłącznie dzięki głosom mieszkańcom, którzy poparli nasz projekt w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego, uznając, że są one potrzebne i ważne. Za to bardzo dziękujemy. Profesjonalnie wyszkolony ratownik to poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Wiedzą oni, że gdy zajdzie potrzeba, fachowcy przybędą z pomocą - podkreśla druh Sebastian Kwoczała. - Inicjatywa Samorządu Województwa Opolskiego, skutkująca tym, że projekty jak nasz mogą być realizowane dzięki jego dofinansowaniu, jest bardzo słuszna. Szkolenia, szczególnie skierowane do ratowników, są bardzo potrzebne, gdyż przynoszą pożytek mieszkańcom całego regionu - dodaje.
Napisz komentarz
Komentarze