Guzy i torbiele jajnika to częste schorzenie, ale w większości przypadków lekarzy usuwają niewielkich rozmiarów narośli. Do kozielskiego szpitala trafiła pacjentka z olbrzymim guzem, który zagrażał jej życiu ze względu na zrosty z otaczającymi narządami.
Pacjentka przeszła rozległy zabieg operacyjny i po leczeniu w stanie dobrym została wypisana do domu. Usunięty guz ważył 11 kg i został przebadany histopatologiczne – na szczęście nie okazał się złośliwym. Proces gojenia przebiegał właściwie i został zakończony z powodzeniem.
Operację przeprowadził zespół zabiegowy: lekarze ginekolodzy Przemysław Karoń (w tym przypadku również jako onkolog), Jarosław Karoń, Krzysztof Waszkiewicz, lekarz anestezjolog: Małgorzata Bogacka-Felsz, pielęgniarki: Wirginia Owsińska-Gorgolik, Martyna Skupin i Danuta Olszewska.
Lekarze apelują o regularne wizyty lekarskie i korzystanie z badań profilaktycznych, gdyż wcześniej rozpoznane przypadki dają szansę na całkowite wyleczenie. Tym razem skończyło się dobrze, ale jak twierdzą specjaliści guz tej wielkości musiał rosnąć nawet przez kilka lat.
- W ostatnim czasie zaczął narastać problem zgłaszania się pacjentek z bardzo zaawansowanymi chorobami. Dlatego tak bardzo ważne są badania profilaktyczne i regularne wizyty u ginekologa - tłumaczy dr n. med. Przemysław Karoń, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego kozielskiego szpitala. - Takie olbrzymie guzy nie rosną w ciągu kilku dni, był to proces wielomiesięczny lub nawet wieloletni, a da się temu skutecznie zapobiec. Jeśli chorobę wykryjemy odpowiednio wcześnie, to będziemy mogli lepiej pomóc pacjentce lub wykonać operację dużo mniej rozległą. Nasz oddział specjalizuje się w operacjach laparoskopowych, które dają doskonałe efekty terapeutyczne.
Władze szpitala nie kryją dumy z personelu, który przeprowadził trudny zabieg.
- Wielospecjalistyczny szpital, taki jak nasz, posiada wysokie kompetencje do realizacji specjalistycznych świadczeń medycznych. Jak widzimy i w tym przypadku nowoczesny blok operacyjny, będący sercem szpitala, ma w tym niebagatelne znaczenie. Jestem dumny, że nasz zespół doskonale poradził sobie z takim wyzwaniem. Mieszkańcy naszego powiatu i całego regionu mogą czuć się bezpiecznie posiadając tak wysokospecjalistyczną opiekę - poinformował Jarosław Kończyło, dyrektor naczelny Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.
Napisz komentarz
Komentarze