Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 01:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Drugi poród w karetce - historia zatoczyła koło

Mówią, że nic dwa razy się nie zdarza, ale życie pisze niesamowite scenariusze. W kwietniu ubiegłego roku Patrycja Krzemińska z Przewozu urodziła Zuzię w karetce pogotowia. Minęło kilkanaście miesięcy i 12 czerwca urodziła Szymona, również w karetce. Na miejscu ten sam ratownik medyczny, a akcja porodowa na poboczu tej samej drogi w Cisku. Tym razem jednak było dramatycznie, bo dziecko nie oddychało po przyjściu na świat.
Drugi poród w karetce - historia zatoczyła koło

Cały tekst opisujący tą niesamowitą historię przeczytacie w aktualnym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej z 18.06 br. (nr 23) a my przypominamy ubiegłoroczną publikację.

 

Ratownicy stanęli na wysokości zadania

Odebrali poród w karetce

Z niecodziennym wyzwaniem musieli zmierzyć się dwaj ratownicy medyczni Falck, którzy zostali wezwani do Patrycji Krzemińskiej z Przewozu w gminie Cisek. Kobieta była w zaawansowanej ciąży i skarżyła się na bóle brzucha. Gdy okazało się, że ratownicy nie zdążą dojechać z pacjentką do kozielskiego szpitala, zatrzymali samochód na drodze i przystąpili do odebrania porodu.

Do nietypowego zdarzenia doszło 16 kwietnia po godz. 20.

- Wiedziałam, że coś jest nie tak. Cały czas wychodziłam do toalety, miałam uczucie ciężkiego brzucha. Położyłam się i poczułam, że odchodzą mi wody. Byłam pewna, że zaczyna się poród. Wezwaliśmy pogotowie - opowiada Patrycja Krzemińska.

W zadysponowanej z Polskiej Cerekwi karetce był pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Adam Kowalczyk i Michał Korzekwa z Raciborza. Ratownicy tworzą zgrany team i lubią ze sobą pracować. Co jakiś czas trafiają na wspólny dyżur.

W tym dniu kierowcą karetki był Michał, a Adam pełnił funkcję kierownika zespołu. To on podejmował decyzje. Ratownicy wiedzieli, że jadą do ciężarnej, ale z posiadanych informacji wynikało, że do porodu zostały jeszcze dwa tygodnie.

- Zaczęliśmy dyżur o dziewiętnastej, a po godzinie otrzymaliśmy wezwanie. Na miejscu, po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjentki, podjęliśmy decyzję o zabraniu jej do szpitala. Wydawało mi się, że dojedziemy - opowiada Adam Kowalczyk, który ratownikiem medycznym jest od ośmiu lat.

Karetka miała do pokonania około 15 kilometrów.

- Jechałem jak mogłem najszybciej. Częstotliwość skurczów szybko rosła. Gdy byliśmy w Cisku, usłyszałem, że mam zatrzymać samochód. Byliśmy zdani na siebie i nasze umiejętności - opowiada Michał Korzekwa, w zawodzie od dwóch lat.

Na wyposażeniu karetki znajdował się zestaw porodowy, w skład którego wchodziły podkłady i serweta chłonna dla noworodka, nożyczki, zaciski do pępowiny, gumowa gruszka i sterylne rękawiczki.

- Liczyłem się z tym, że kiedyś mogę uczestniczyć w akcji porodowej. Byliśmy do tego przygotowywani - opowiada Michał Korzekwa.

Poród nastąpił bardzo szybko i na szczęście bez komplikacji. O godzinie 20.40 na świat przyszła Zuzia. Dziewczynka ważyła 2,7 kg i mierzyła 51 cm. Od ratowników otrzymała 10 punktów w skali Apgar.

- Osuszyliśmy noworodka, położyliśmy go mamie na piersi, żeby czuł się bezpiecznie. Następnie Michał zacisnął zaciski na pępowinie, a ja ją odciąłem. Potem Michał wsiadł za kierownicę i już w czwórkę pojechaliśmy dalej. Powiadomiliśmy szpital, że przyjedziemy z dwoma pacjentami, a nie z jednym - relacjonuje Adam Kowalczyk.

- Chciałabym bardzo podziękować ratownikom za opiekę i za to, co zrobili – mówi Patrycja Krzemińska. Kobieta podkreśla, że mimo nietypowej sytuacji czuła się bardzo bezpiecznie.

- Panowie bardzo dobrze się mną zajmowali i dbali, by nic złego się nie stało. Nigdy wcześniej nie miałam tak dobrej opieki - przyznała szczęśliwa mama.

- Musieliśmy stanąć na wysokości zadania. Dla nas, ratowników, codzienność to pijany człowiek, zatrzymanie krążenia, wypadek, urwana ręka. Porody to rzadkość. Częściej mamy do czynienia z dramatem ludzi niż z takim szczęściem. Doświadczenie z porodem jest jednym z milszych w mojej pracy - przyznaje Adam Kowalczyk, który mimo że ma dwójkę dzieci, nie mógł uczestniczyć w ich porodzie.

Okazuje się, że to nie była pierwsza taka przygoda w pracy naszych ratowników.

- Już trzeci raz wiozłem panią do porodu, w tym jedną z Adamem, kiedy pacjentka zaczęła rodzić. Na szczęście byliśmy już pod szpitalem i gdy pojawiła się główka dziecka, na miejscu była już położna - opowiada Michał Korzekwa.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna