Reklama
sobota, 23 listopada 2024 14:15
Reklama
Reklama
Reklama

Inwazja Rosji na Ukrainę. Kiedy skończy się ten koszmar?

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już trzeci tydzień. Do Polski dociera coraz więcej uchodźców. W naszym kraju znajdują schronienie przed wojenną pożogą. Pomoc otrzymują między innymi w Kędzierzynie-Koźlu.
Inwazja Rosji na Ukrainę. Kiedy skończy się ten koszmar?

Ukraińcy, którzy uciekli ze swojej ojczyzny, pochodzą z różnych miejscowości. Zarówno z tych ostrzeliwanych przez rosyjskie wojska, jak i tych niedotkniętych jeszcze agresją.

- Uciekliśmy z Kijowa, bo zaczynało tam być niebezpiecznie. Rosja chce napaść na wszystkie miasta w Ukrainie i dąży do tego, aby nasz kraj znikł z mapy Europy - powiedział 7-letni chłopiec.

Większość z uchodźców jest pod ogromnym wrażeniem ofiarnej pomocy Polaków.

- Wspieracie nas na każdym kroku - w zapewnieniu jedzenia, dachu nad głową i szkoły, w załatwieniu różnych dokumentów oraz w wielu innych sprawach. Prawdopodobnie niektórzy mają tu lepiej, niż we własnych domach. W imieniu swoim, wszystkich kobiet i dzieci chciałabym bardzo podziękować Polakom. Macie naprawdę dobre serca - mówi Orysia, mama dwóch dziewczynek.

Niektórzy przyjechali z Ukrainy do Kędzierzyna-Koźla, ponieważ mieli tu znajomych.

- Mój mąż poznał na Ukrainie kolegę, Polaka, który przyjechał do pracy. Po kilku miesiącach ten kolega załatwił mojemu mężowi pracę w Polsce. I tak się zaprzyjaźniliśmy. Teraz, gdy w naszym kraju wybuchła wojna, znajomi z Kędzierzyna-Koźla zaoferowali, że nas przyjmą do siebie. Mają duży dom, jest nam tu dobrze i mamy sporo miejsca. Chętnie będziemy tu przyjeżdżać w odwiedziny, ale jak tylko skończy się ten koszmar, chcielibyśmy bardzo wrócić do swojego domu - przyznaje Lena.

Jedni trafili do prywatnych domów i mieszkań ludzi, którzy zdecydowali się na przyjęcie Ukraińców pod swój dach. Inni mieszkają w obiektach przygotowanych przez gminę i powiat. Jednym z takich miejsc jest przystań "Szkwał" na kozielskiej wyspie, gdzie przebywa ośmioosobowa rodzina. Ich droga do bezpiecznego miejsca była długa i męcząca.

- Na początku pomogli nam wolontariusze po stronie ukraińskiej. Na granicy oferowali herbatę i kanapki. Dzieciom dawali słodycze i koce do ogrzania, bo było bardzo zimno. Staliśmy w długiej kolejce przez wiele godzin. Po przekroczeniu granicy, autobus zabrał nas 7 km dalej, do punktu recepcyjnego, gdzie przez ponad pół dnia znowu staliśmy w kolejce, aby się zarejestrować. Tam również wolontariusze byli bardzo życzliwi i gościnni. Dzieciom dano słodycze i ciepły posiłek. Następnie przyszedł wolontariusz i powiedział, że zawiezie nas do miejsca, gdzie możemy spać, czyli do Kędzierzyna-Koźla, gdzie tuż po przyjeździe natychmiast wszyscy przyszli, przynieśli jedzenie i ciepłe ubrania. Wierzę, że wyjechaliśmy z Ukrainy tymczasowo, że wrócimy do Kijowa. Będziemy czekać na zwycięstwo - opowiada pani Maria.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MożeTreść komentarza: Trzeba odwiedzić zakładData dodania komentarza: 23.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park LotnikówAutor komentarza: Hobbista budowlaniecTreść komentarza: W 90 latach na dolnym Śląsku Murator zalecał styropian o grubości 7 cm czyli co im cieplejszy klimat tym grubszy styropian???? Tych fachowców na usługach producentów styropianu i pismaków powinni zacząć wreszcie sadzać bo puszczają ludzi w nieuzasadnione koszty a to tak jak wyłudzanie gotówki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 10:00Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: DianaTreść komentarza: Podam tylko jeden przykład osoba jest chodząca , jeszcze niedawno do tego mieszkania przychodziły okoliczne pijaki ale zaległości , które miał na czynszu , prądzie wszystko opłacone przez MOPS, obiadki z opieki , sprzątanie mieszkanka itp.a facet to cwaniaczek i nierób.Takim się pomaga za pieniądze podatnika.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 00:03Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdna
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna