Podatki - co to jest?
Podatek jest świadczeniem pieniężnym należących do obowiązkowych, które zostaje pobrane przez państwo lub jednostkę samorządu terytorialnego (tzw. związek publicznoprawny). Środki pieniężne pozyskane w postaci podatków wykorzystywane są do realizacji różnego zadań publicznych o zasięgu państwowym lub lokalnym (w województwie, powiecie lub gminie). Dzięki temu władze mogą podjąć różnego rodzaje inwestycje związane z infrastrukturą, służbami mundurowymi (np. wojsko czy policja), oświatą, jak również służbą zdrowia i innymi podobnymi sektorami życia publicznego.
Podstawowy podział podatków wyróżnia podatki bezpośrednie (dotyczące dochodów lub majątku podatnika) lub pośrednie (dotyczące przedmiotów spożycia). Aktualnie w Polsce wyróżnia się 17 rodzajów podatków (14 bezpośrednich oraz 3 pośrednie). Rozliczenie PIT bierze pod uwagę podatek zaliczany do pierwszej grupy i jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jak kształtują się stawki podatków w Polsce?
W Polsce wyróżnia się trzy rodzaje podatków pobieranych od obywateli. Pierwszy to podatek dochodowy od osób prawnych, który wynosi 9 % (od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje tzw. małych podatników, czyli tych u których przychód ze sprzedaży jest niższy niż 1,2 mln euro) lub 19% (pozostała część).
Drugim rodzajem podatków w Polsce jest podatek dochodowy od osób fizycznych, który może maksymalnie wynosić 32 %. Ostatni to standardowa stawka VAT (która obowiązuje od 1 stycznia 2011 roku), która wynosi 23 %. W szczególnych przypadkach mogą być niższe wartości - tzw. stawki obniżone 5 %, 8 % i 0% (preferencyjna stawka podatku VAT, która zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jest to jednak inny rodzaj niż zwolnienie od podatku).
Podatki w Niemczech - jakie są wartości w porównaniu z polskimi?
Podobnie jak w Polsce, również u naszych zachodnich sąsiadów, czyli w Niemczech obowiązują trzy stawki podstawowe podatków:
- podatek dochodowy od osób prawnych, którego kwoty mieszczą się w przedziale 30,175 % - 33,325 % (podstawę stanowi podatek w wysokości 15,825%, do którego doliczany jest podatek lokalny stanowiący od 14,35 % do 17,5 %);
- podatek dochodowy od osób fizycznych - maksymalnie 45% (dodatkowo naliczany jest podatek solidarnościowy, który wynosi 5,5% kwoty podatku);
- stawka standardowa VAT wynosząca 19% (w przypadku sprzedaży takich produktów jak np. niektóre produkty spożywcze, książki, magazyny, kwiaty czy też transportu naliczana jest stawka obniżona wynosząca 7 %).
Trudno jednoznacznie powiedzieć, że podatki w Niemczech są niższe czy wyższe od polskich. Zauważalne są znaczące różnice w poszczególnych obszarach.
W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych zdecydowanie niższa stawka obowiązuje w Polsce (maksymalnie o prawie 25 % - biorąc pod uwagę tzw. małych podatników oraz 15 % przy pozostałej grupie).
Podatek dochodowy od osób fizycznych, na podstawie którego dokonywane jest rozliczenie PIT jest w Polsce nawet o 18,5 % mniejszy niż w Niemczech (gdzie do stawki podstawowej jest doliczany jeszcze podatek solidarnościowy).
Natomiast w przypadku podatku VAT standardowe wartości nakładane na towary oraz usługi są niższe w Niemczech o 4 %.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.