niedziela, 24 listopada 2024 09:44

Jak segregować odpady remontowe i budowlane?

Segregowanie odpadów remontowych i budowlanych może wydawać się skomplikowanym przedsięwzięciem. W rzeczywistości jednak wcale takie nie jest. Poznanie rodzajów odpadów generowanych podczas prac remontowo-budowlanych może wiele rozjaśnić w tej kwestii.
  • 28.10.2022 09:24
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak segregować odpady remontowe i budowlane?

Odpady remontowo-budowlane — ogólna zasada

Najważniejsze w kwestii samego gospodarowania odpadami po budowie i remoncie jest to, że śmieci tego typu nie podlegają takim samym zasadom utylizacji, jak śmieci bytowe. Śmieci komunalne segregujemy wg pięciu frakcji, od odpadów papierowych, przez plastik i metal, opakowania szklane, aż po odpady bio i śmieci zmieszane. W każdym gospodarstwie domowym znajdują się więc odpowiednie rodzaje pojemników, w których umieszczamy śmieci, a stamtąd trafiają do osiedlowych śmietników, które oznaczone są identycznymi kategoriami. Śmieci z remontu nigdy nie powinny jednak trafić do śmietników osiedlowych. To kontener na gruz, a nie śmietnik jest miejscem, gdzie powinniśmy wyrzucać odpady z remontu. Podobnie jak odpady po budowie. Na każdym placu budowy zauważyć można duże kontenery na odpady. Pojemniki należą do inwestorów budowy lub wynajmowane są od specjalistycznych firm jak gruzo.pl. Wszystko dlatego, że późniejsza utylizacja śmieci z budowy czy remontu rządzi się innymi prawami, niż utylizacja śmieci bytowych. Recykling papieru, szkła czy plastiku umożliwia stworzenie nowych surowców. Odpady po budowie to zwykle zaś beton, cegły, ceramika — ich recykling nastawiony jest głównie na pozyskiwanie kruszywa budowlanego. Nie ma na te odpady miejsca w zwykłych kubłach na śmieci, a umieszczenie ich tam jest niezgodne z przepisami prawa, grożą za to kary. Kwestia specjalnego składowania odpadów remontowo-budowlanych jest więc kluczowa. 

Segregowanie odpadów budowlanych

Specjaliści wyróżniają aż 3 rodzaje gruzu, który jest nieodłącznym elementem odpadów budowlanych.

  1. Czysty gruz

Tak zwany czysty gruz jest pierwszą z kategorii gruzu. Z punktu widzenia wspomnianego wcześniej recyklingu, gruz tego typu jest najbardziej wartościowy. Jeżeli zależy nam na tym, by zachować jak największe szanse na przerobienie odpadów na kruszywo, w kontenerze na czysty gruz umieszczać powinniśmy:

  • Odpady z betonu, a więc z mieszanek, którego podstawą jest cement, woda i drobne bądź grube kruszywo, ewentualnie jeszcze inne domieszki i dodatki, np. preparaty przyspieszające wiązanie itp. 
  • Gruz ceglany — wszelkie rodzaje cegieł i ich odłamki, od pełnych cegieł palonych, przez klinkierowe, po cegły silikatowe czy kratówki, często wykorzystywane przy budowie solidnych ścian działowych. 
  • Ziemię i piasek — koniecznie bez pozostałości w formie trawy czy korzeni.
  1. Gruz zmieszany

Ten rodzaj gruzu zawiera wymienione wyżej elementy, ale oprócz tego w jego składzie znaleźć można również:

  • tynk 
  • tworzywa sztuczne (w tym folie malarskie, siatki montażowe), 
  • drewno i karton, 
  • styropian i wełnę mineralną (najczęściej jako element odpadkowy z warstwy izolacyjnej budynku)
  • ceramikę i armaturę sanitarną
  1. Gruz zanieczyszczony

Może zawierać elementy pozostałych kategorii oraz inne: elementy gumowe, papę, złom, opakowania po materiałach budowlanych.  

Segregacja odpadów po remoncie

Jeśli chodzi o śmieci z remontu, podobnie jak w przypadku odpadów z budowy, trafiać powinny do specjalnego kontenera na śmieci. Wiele firm wywozowych, np. gruzar.pl oferuje, oprócz kontenerów, również worki bigbag. Idealnie nadają się do umieszczania tam odpadów po remoncie, takich jak tapety, wykładziny, płyty gipsowo-kartonowe itp. Worki są ładowne, a jednocześnie bardzo ustawne.

Nie pomieszczą jednak wszystkich odpadów remontowych. Remont to często okazja do pozbycia się śmieci o dużych gabarytach. W takim przypadku odpady wielkogabarytowe należy dostarczyć w miejsce zbiórki tego rodzaju śmieci — zbiórki bywają organizowane cyklicznie przez władze wspólnot mieszkaniowych. Odpady wielkogabarytowe to np. meble, bojlery, sprzęt rekreacyjny (rowery, sanki), wózki itp. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w wywozie gruzu umożliwiają nieraz także wywóz opadów o dużych gabarytach. Jeśli więc wspólnota mieszkaniowa nie planuje  w najbliższym czasie zbiórki takich śmieci, a remont jest konieczny, zawsze istnieje szansa na pomoc firm prywatnych. 

Osobno należy też segregować elektrośmieci. Do elektrośmieci zalicza się popsuty, wyeksploatowany bądź nieużywany sprzęt elektryczny i elektroniczny, między innymi:

  • duże AGD, jak pralki, lodówki, zmywarki
  • małe AGD, jak żelazka, miksery, suszarki
  • sprzęt, jak telewizory, komputery, laptopy, radiakuchenki elektryczne (wyjątkiem jest kuchenka gazowa bez elektrycznej instalacji, która należy do odpadów wielkogabarytowych)
  • oświetlenie (żyrandole, kinkiety, lampy)

Elektrośmieci należy oddać do punktu zbierania elektroodpadów. W stolicy znajdują się one na Bielanach, na Woli i na Bemowie. 

Na koniec warto wspomnieć, że od stycznia 2023 zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o odpadach. W związku z tym zarówno odpady budowlane, jak i rozbiórkowe odbierane będą z podziałem na drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne. Przepisy obowiązywać mają jedynie firmy, które mają obowiązek prowadzenia ewidencji. Oznacza to, że odpady pochodzące z robót budowlanych i remontowych, gdzie wytwórcą jest osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą, zwolnione są z powyższej, nowej segregacji i mogą być zbierane na dotychczasowych zasadach.

--- Artykuł sponsorowany ---