czwartek, 2 stycznia 2025 14:07

Choroba Alzheimera – jakie objawy ją zwiastują?

Spośród zaburzeń otępiennych aż 60 proc. to alzheimer. Początkowo chory zauważa nieznaczne zaniki pamięci, jednak z czasem przybierają one na sile i stają się zauważalne również dla rodziny i najbliższych. Leczenie jest w stanie tylko spowolnić postęp choroby, natomiast nie zlikwiduje jej całkowicie.
  • 13.02.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Choroba Alzheimera – jakie objawy ją zwiastują?

Trzy stadia choroby Alzheimera

W pierwszym stadium zauważyć można problemy z pamięcią. Są one nieznaczne i w wielu przypadkach nie są pozwiązywane z alzheimerem. Chory podczas rozmowy może zacząć się powtarzać lub kilka razy zapytać o to samo. Zdarza się, że traci orientację przestrzenną, na przykład zapomina, w którym miejscu parkingu zaparkował swój samochód lub na jak dotrzeć do ulicy, przy której znajduje się poczta. Zapomina również o wykonywanych czynnościach lub odłożonych rzeczach – często szuka portfela lub zastanawia się, czy obejrzał wiadomości w telewizji, na które czekał.

Może również dojść do zmiany zachowania, w tym apatii i obniżonego nastroju, a w trakcie rozmów może brakować mu słów, przez co wypowiedzi stają się niezrozumiałe.

Kolejnym jest umiwarkowane stadium alzheimera, w którym objawy staja się bardziej dostrzegalne przez najbliższych. To już bardzo niebezpieczne stadium, ponieważ o ile w pierwszym  u chorego zauważyć można było osłabienie i małą aktywność fizyczną, tak teraz staje się nadpobudliwy, a często też agresywny. Jego nastrój bardzo się waha, często jest rozdrażniony. Pogarsza się również jego pamięć. Chory może mylić lub nawet zapomnieć, kim są poszczególni członkowie rodziny. Zdarza się też, że osoba cierpiąca na alzheimera ma zaburzony rytm dnia, co oznacza, że najbardziej aktywna jest w nocy, natomiast całe dnie przesypia.

Ostatnie stadium często oznacza, że z chorym nie ma już kontaktu. Zdarza mu się wypowiadać pojedyncze słowa, w dodatku całkiem niezrozumiale. Wymaga on stałej opieki.

Przebieg leczenia alzheimera

W postawieniu ostatecznej diagnozy pomoże przeprowadzenie badań neurologicznych, neuropsychologicznych i badań obrazowych głowy. Wykonuje się również testy przesiewowe służące wykryciu pierwszej otępień pierwszej fazy. Obecnie nie ma metody leczenia, która mogłaby cofnąć powstałe zaburzenia. Możliwe jest prowadzenie terapii, której zadaniem będzie zatrzymanie lub spowolnienie postępowania choroby. W jej wyniku u chorego pojawiają się deficyty neurologiczne, dlatego najczęściej stosuje się leki z grupy inhibitorów cholinoesterazy, którego zadaniem jest rozkładanie neuroprzekaźników, których może brakować w organizmie chorego.

Tekst przy współpracy z https://www.allecco.pl/.

--- Artykuł sponsorowany ---