Firmy pośredniczące w przelewach – najważniejsze informacje
Tanie przelewy międzynarodowe nie są powszechnym zjawiskiem. Aby móc w sposób szybki i ekonomiczny transferować gotówkę należy skorzystać z firm pośredniczących, takich jak https://www.easysend.pl. Gwarantują one najniższe opłaty i najkrótszy czas realizacji. Co trzeba wiedzieć o tego typu firmach? Działają one przede wszystkim w sieci, a aby aktywować tanie przelewy za granicę, musimy posiadać konto na stronie internetowej. Firmy pośredniczące obsługują tylko i wyłącznie kraje europejskie. Głównie te należące do Unii, ale w ofercie większości firm pośredniczących znajdziemy również kraje spoza UE (Szwajcaria).
Zakres terytorialny to właściwie jedyny minus tego typu organizacji. Za pomocą firm pośredniczących nie wytransferujemy pieniędzy np. do Stanów Zjednoczonych. Po stronie zalet można również z pewnością zanotować atrakcyjny kurs walutowy i prostotę zlecenia operacji – wszystko ogranicza się do kilku kliknięć na komputerze, smartfonie lub tablecie.
Operacje bankowe, czyli SWIFT i SEPA
Przelewy międzynarodowe poza granicę Europy możliwe są tylko i wyłącznie w przypadku tradycyjnych przelewów bankowych. Mowa tutaj o transferze gotówki typu SWIFT, który oferuje przelew we wszystkich walutach do ponad 200 krajów na całym świecie. Ten rodzaj operacji posiada także kilka opcji podziału kosztów. Opłaty związane z transferem pieniędzy za granicę może ponieść nadawca (OUR), odbiorca (BEN) lub obie strony (SHA). Opłatą za przelew bankowy SWIFT najczęściej jest 0,5% wartości całej transakcji, a w opcji standardowej pieniądze na koncie odbiorcy znajdą się w ciągu dwóch dni roboczych.
Na nieco innych zasadach działają tradycyjne przelewy bankowe typu SEPA. Można je wykonywać tylko w walucie Euro, a konto odbiorcy musi znajdować się na terenie krajów członkowskich UE z kilkoma wyjątkami, do których należy Islandia, Monako, Andora, Norwegia, San Marino oraz Lichtenstein. Naturalne więc jest porównanie SEPA do oferty świadczonej przez firmy pośredniczące w przelewach zagranicznych. Opłata za tego typu operację wynosi najczęściej do 10 zł, a klient nie ma większego wyboru podziału kosztów – musi zdecydować się na SHA, czyli zaangażowanie obu stron w opłacenie przelewu.
Przelewy skrótami stoją – co one oznaczają?
Decydując się na przelewy międzynarodowe za pomocą firmy pośredniczącej lub tradycyjnego banku z całą pewnością spotkamy się z masą skrótów, z którymi warto wcześniej się zapoznać. Poniżej przedstawiamy słowniczek niezbędnych pojęć:
- (D+2/1/0) – czas realizacji przelewu. Liczba 0 w nawiasie oznacza, że operacja zostanie zrealizowana tego samego dnia, 1 odpowiada transferowi w ciągu jednego dnia roboczego, natomiast liczba 2 oznacza wykonanie przelewu zagranicznego w maksymalnie dwa dni robocze.
- IBAN – międzynarodowy standard zapisywania rachunków bankowych
- BIC – kod pozwalający na zidentyfikowanie banku
Mając podstawową wiedzę w zakresie przelewów międzynarodowych, każdy emigrant będzie w stanie w najkorzystniejszy dla niego sposób przetransferować gotówkę. Znajomość zasad i skrótów zdecydowanie przyśpieszy i umili cały proces wysyłania pieniędzy.