Zmiany w dodatku covidowym dla medyków. Jest wyższy i dostanie go dodatkowy personel.
Minister Zdrowia, poleceniem z 1 listopada 2020 roku, zobowiązał Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do przyznania dodatkowego wynagrodzenia za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 nowym grupom personelu medycznego. W poleceniu zapisano także podwyżkę dodatku o 100%. Mówimy o personelu walczącym z COVID-19 na pierwszej linii frontu.
Komu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?
Do tej pory dodatkowe wynagrodzenie otrzymują osoby zatrudnione w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia covidowego2, które (kryteria wymienione poniżej muszą być spełnione łącznie):
• wykonują zawód medyczny,
• uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych,
• mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Od 1 listopada dodatek przysługuje także osobom wykonującym:
• zawód medyczny w SOR lub izbach przyjęć, zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa,
• czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach przy szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-23.
Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje pracownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę lub na umowę cywilno-prawną.
Ile wynosi dodatkowe wynagrodzenie?
Od 1 listopada dodatek został podwojony i wynosi aktualnie 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
Jednocześnie maksymalna kwota dodatku nie może być wyższa niż 15 tys. zł. Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z budżetu państwa, z części której dysponentem jest Minister Zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada za przekazanie środków na sfinansowanie dodatkowego wynagrodzenia do placówek medycznych.
Napisz komentarz
Komentarze