Finałowa gala festiwalu odbyła się w czwartek, 14 marca w Domu Kultury "Chemik". Wzięli w niej udział m.in. marszałek województwa Andrzej Buła, opolski kurator oświaty Michał Siek, wicestarosta powiatu Józef Gisman, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie.
- Jestem przekonana, że to wydarzenie, które tworzyliśmy wszyscy razem przez kilka miesięcy jest takim małym cudem - powiedziała Katarzyna Arciszewska-Stępień, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Kędzierzynie-Koźlu.
Jak podkreślił wicestarosta Józef Gisman, edukacja zapewniana w szkołach, to nie tylko proces przyswajania wiedzy. Rzeczywistość społeczna i jej niezwykła w ostatnich latach dynamika stwarza potrzebę wyartykułowania praw człowieka na różnych płaszczyznach.
- Powiat od dwudziestu lat zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. W przestrzeni domów pomocy społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, mamy szkołę specjalną, mamy także wiele przestrzeni związanych z konferencjami, jak choćby dzisiejszy festiwal. My jako samorząd potrafimy wykonać zadania urzędowe i formalne. Ale najważniejsze jest to, co wy będziecie wykonywać - mówił Józef Gisman, wicestarosta powiatu.
Głos zabrał również marszałek województwa Andrzej Buła, który wyraził wdzięczność wobec nauczycieli, którzy dają szansę zaangażowania się młodym ludziom w takie przedsięwzięcia, jak Festiwal Praw Człowieka. Odniósł się także do hasła przewodniego festiwalu:
- To tylko od nas zależy, czy to nastawienie będzie podlegało jakiejś ewolucji. Czy będziemy w stanie przełamać w sobie bariery związane z tym, jak traktujemy, jak podchodzimy, jak chcielibyśmy zaakceptować pewien problem. Na ile możemy zrezygnować z ważnych rzeczy dla nas, na korzyść innych osób. Prawo daje nam obowiązek, ale i wybór. Ale niektóre nasze prawa moglibyśmy świadomie ograniczyć, aby komuś sprawić większą radość - mówił Andrzej Buła.
Opolski kurator oświaty Michał Siek zaznaczył, ze ważna jest determinacja, ale jeszcze ważniejsze, to być człowiekiem w każdej sytuacji. Pogratulował i podziękował organizatorom za wspaniałą inicjatywę festiwalu.
- W ramach festiwalu uczniowie pod opieką nauczycieli przeprowadzili różne działania. W każdej szkole na miarę swoich możliwości czasowych i organizacyjnych. Przygotowywano plakaty, przeprowadzano Debaty Oksfordzkie, przygotowywano działania artystyczne i różne inne działania, które promowały prawa człowieka, a przede wszystkim to, na co zwracamy uwagę w tym roku - prawa osób niepełnosprawnych - powiedziała Marzanna Gądek-Radwanowska, pomysłodawczyni festiwalu i nauczycielka w II LO.
W trakcie gali festiwalu nie zabrakło sporej dawki występów artystycznych - śpiewu, tańca, recytowania i występu teatralnego. Wręczono także nagrody dla najlepszych w Debatach Oksfordzkich.
W kategorii najmłodszych zwyciężyło Publiczne Przedszkole nr 5,
W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 18,
W kategorii klas 7-8 i gimnazjum zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6.
W kategorii szkół średnich zwyciężyło II Liceum Ogólnokształcące.
Napisz komentarz
Komentarze