Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 00:52
Reklama
Reklama
Reklama

Festiwal Praw Człowieka odbył się w DK "Chemik"

Festiwal Praw Człowieka odbył się już po raz trzeci w Kędzierzynie-Koźlu. W jego organizację zaangażowało się 18 placówek oświatowych z całego powiatu - dzieci, młodzież oraz nauczyciele. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia było "Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie".
Festiwal Praw Człowieka odbył się w DK "Chemik"

Finałowa gala festiwalu odbyła się w czwartek, 14 marca w Domu Kultury "Chemik". Wzięli w niej udział m.in. marszałek województwa Andrzej Buła, opolski kurator oświaty Michał Siek, wicestarosta powiatu Józef Gisman, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie.


- Jestem przekonana, że to wydarzenie, które tworzyliśmy wszyscy razem przez kilka miesięcy jest takim małym cudem - powiedziała Katarzyna Arciszewska-Stępień, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Jak podkreślił wicestarosta Józef Gisman, edukacja zapewniana w szkołach, to nie tylko proces przyswajania wiedzy. Rzeczywistość społeczna i jej niezwykła w ostatnich latach dynamika stwarza potrzebę wyartykułowania praw człowieka na różnych płaszczyznach.

 

- Powiat od dwudziestu lat zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. W przestrzeni domów pomocy społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, mamy szkołę specjalną, mamy także wiele przestrzeni związanych z konferencjami, jak choćby dzisiejszy festiwal. My jako samorząd potrafimy wykonać zadania urzędowe i formalne. Ale najważniejsze jest to, co wy będziecie wykonywać - mówił Józef Gisman, wicestarosta powiatu.

 

Głos zabrał również marszałek województwa Andrzej Buła, który wyraził wdzięczność wobec nauczycieli, którzy dają szansę zaangażowania się młodym ludziom w takie przedsięwzięcia, jak Festiwal Praw Człowieka. Odniósł się także do hasła przewodniego festiwalu:

 

- To tylko od nas zależy, czy to nastawienie będzie podlegało jakiejś ewolucji. Czy będziemy w stanie przełamać w sobie bariery związane z tym, jak traktujemy, jak podchodzimy, jak chcielibyśmy zaakceptować pewien problem. Na ile możemy zrezygnować z ważnych rzeczy dla nas, na korzyść innych osób. Prawo daje nam obowiązek, ale i wybór. Ale niektóre nasze prawa moglibyśmy świadomie ograniczyć, aby komuś sprawić większą radość - mówił Andrzej Buła.

 

Opolski kurator oświaty Michał Siek zaznaczył, ze ważna jest determinacja, ale jeszcze ważniejsze, to być człowiekiem w każdej sytuacji. Pogratulował i podziękował organizatorom za wspaniałą inicjatywę festiwalu.

 

- W ramach festiwalu uczniowie pod opieką nauczycieli przeprowadzili różne działania. W każdej szkole na miarę swoich możliwości czasowych i organizacyjnych. Przygotowywano plakaty, przeprowadzano Debaty Oksfordzkie, przygotowywano działania artystyczne i różne inne działania, które promowały prawa człowieka, a przede wszystkim to, na co zwracamy uwagę w tym roku - prawa osób niepełnosprawnych - powiedziała Marzanna Gądek-Radwanowska, pomysłodawczyni festiwalu i nauczycielka w II LO.

 

 

W trakcie gali festiwalu nie zabrakło sporej dawki występów artystycznych - śpiewu, tańca, recytowania i występu teatralnego. Wręczono także nagrody dla najlepszych w Debatach Oksfordzkich.

 

W kategorii najmłodszych zwyciężyło Publiczne Przedszkole nr 5,

W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 18,

W kategorii klas 7-8 i gimnazjum zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6.

W kategorii szkół średnich zwyciężyło II Liceum Ogólnokształcące.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibiceTreść komentarza: A kto w przyszłym sezonie za Janusza? I innych?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Barkom Każany Lwów. ZDJĘCIAAutor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna