Jak zaznaczył dyrektor szkoły Adam Kania, konkurs jest dość nietypowy, ponieważ większość konkursów opiera się jedynie na testach. Tutaj dochodzi jeszcze praktyka, co sprawia, że zainteresowanie jest dość spore, a z roku na rok coraz więcej szkół bierze udział w tym konkursie.
- Uczniowie nie mogą być uczeni tylko przy kredzie i tablicy. Muszą też znać i potrafić wykonać doświadczenia chemiczne. I to jest główna atrakcja tego konkursu. Połączenie teorii z praktyką, na czym zależy i nam, jako szkole i przyszłym pracodawcom - powiedział Adam Kania, dyrektor ZS3.
Pula nagród wyniosła blisko 10 tysięcy złotych. Ufundowali je w dużej mierze Grupa Azoty ZAK SA, a także inne firmy chemiczne z Kędzierzyna-Koźla. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja oraz starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.
- Nagrodami był sprzęt elektronicznym który jest aktualnie na topie. Kierowaliśmy się sugestiami młodzieży przy zakupie tego sprzętu, bo oni najlepiej wiedzą, co jest aktualnie modne - dodał Adam Kania.
W Zespole Szkół nr 3 od kilku lat działa klasa chemiczna - została ona reaktywowana na potrzeby rynku pracy, a patronat nad nią objęła Grupa Azoty ZAK SA.
- To był jeden z głównych celów reaktywowania klasy o profilu chemicznym. Bo wiemy, że raz mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy, innym razem z rynkiem pracowników i musimy zdawać sobie sprawę z tego, że musimy być otwarci na szkoły czy uczelnie wyższe. Musimy być otwarci na taką współpracę, bo potrzebny nam jest olbrzymi kapitał ludzki i olbrzymiego zasobu ludzi do pracy w Grupie Azoty Kędzierzyn - powiedział Artur Kamiński, wiceprezes Grupy Azoty ZAK SA.
Na chwilę obecną ciężko obliczyć ile procent uczniów dostanie pracę w zakładach. Często też młodzi zmieniają swoje upodobania i idą w innym kierunku, aczkolwiek jest to zawód przyszłościowy i jak na razie zainteresowanych nie brakuje.
- Ilość osób zainteresowanych konkursem dowodzi, że jest spore zainteresowanie chemią. Chyba będziemy musieli poszerzyć klasy, szczególnie w Zespole Szkół nr 3, ale i w liceach ogólnokształcących o profilach biologiczno-chemicznych - powiedziała Aurelia Stępień, kierownik wydziału oświaty.
Napisz komentarz
Komentarze