Reklama
sobota, 23 listopada 2024 19:28
Reklama
Reklama
Reklama

Duszpasterz na trudne czasy

Jedna z uchwał podjętych podczas 17. sesji Rady Gminy Bierawa dotyczyła nadania ulicy gminnej w Starym Koźlu nazwy: Księdza Antoniego Połomskiego. Mieszkańcy i pasjonaci historii lokalnej wiedzą, czym zasłużył się ów duchowny. Warto, byśmy i my poznali sylwetkę człowieka, który przez ćwierć wieku pełnił posługę proboszczowską w Starym Koźlu.
Duszpasterz na trudne czasy
Wystrój kościoła w Starym Koźlu przed 1970 rroku oraz jeden z trzech dzwonów zamontowanych w świątyni w 1958 roku

Burzliwa jest historia parafii św. Jana Nepomucena w Starym Koźlu, której proboszczem od 2007 r. jest ks. Jarosław Krężel. Kościół wybudowano w pierwszej dekadzie XIX w. Świątynię konsekrowano w 1925 r., po odbudowie ze zniszczeń, jakie ją dotknęły podczas III powstania śląskiego. Powódź tysiąclecia mocno doświadczyła zarówno kościół, jak i plebanię. Nową siedzibę dla proboszcza wybudowano w 2004 r.

Postać ks. Antoniego Połomskiego, który był proboszczem w Starym Koźlu w latach 1939-1964, przybliżyła sołtys Starego Koźla Lidia Nikel.

- Ksiądz Połomski wykazywał się dużą inicjatywą gospodarczą. Był bardzo dobrym człowiekiem. Wiele nie posiadał, a jeszcze z innymi się dzielił - podkreśliła. Tym, co udało się wyhodować w ogrodzie przy plebanii, w której duchowny mieszkał z rodzicami, dzielono się z innymi.

Lata wojny i tuż po jej zakończeniu były dla ks. Połomskiego bardzo ciężkie. Gdy w 1945 r. do Starego Koźla wkroczyły wojska radzieckie, zaczęto go szykanować. Musiał się ukrywać u ówczesnego sołtysa, ponieważ jego życie było zagrożone.

- Niestety, został wytropiony przez żołnierzy. Kazano mu się zgłosić do punktu wyznaczonego w Gliwicach. W drodze dowiedział się, że jest to punkt zbiórki dla osób wywożonych na Sybir. W porę uniknął śmierci, wrócił do Starego Koźla, znów się ukrywał. Wciąż pomagał ludziom. Wielu sędziwych mieszkańców Starego Koźla może potwierdzić, że uratował im życie - opisywała losy ks. Połomskiego sołtys Nikel. - To były trudne czasy dla księży. I choć ks. Połomski nieustannie narażony był na utratę życia, to pomagał innym i ratował ich z różnych opresji, np. przed aresztowaniem.

Sytuacja społeczno-polityczna w latach powojennych również była niełatwa dla duchownego. Wszelkie inicjatywy związane z odbudową kościoła skazane były na niepowodzenie.

- Kościół był zniszczony - wojska radzieckie urządziły w nim sobie stajnie. Wykradli, co się dało. Ks. Połomski zdążył wraz z rodziną i ówczesnym sołtysem ukryć najcenniejsze naczynia sakralne i część ornatów. Resztę rozgrabiono. Był to okres strachu, gwałtu i grabieży - mówiła Lidia Nikel.

W końcu z pomocą mieszkańców doprowadził do odbudowy zdewastowanego kościoła. W 1959 r. doceniono jego zasługi i mianowano go dziekanem dekanatu kozielskiego. Niestety, ciężkie przeżycia nadszarpnęły jego zdrowie. Zmarł 3 marca 1964 r.

- W pamięci ludzi pozostał jako człowiek bardzo życzliwy i pracowity. Mimo że w tym roku mija 56 lat od śmierci ks. Połomskiego, nowe pokolenia pamiętają o nim - wiedzą z opowiadań starszych, jak dobrym był człowiekiem - zaznaczyła sołtys Starego Koźla.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MożeTreść komentarza: Trzeba odwiedzić zakładData dodania komentarza: 23.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park Lotników
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna