Do wczoraj (11 marca) w naszym kraju liczba zarażonych koronawirusem wynosiła 31 osób, zatem przyrost jest bardzo duży. Drugi przypadek odnotowano także w województwie opolskim.
W środę szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył na konferencji prasowej w Genewie, że koronawirus SARS-CoV-2 i jego coraz bardziej powszechna obecność na całym świecie mogą być określane mianem pandemii. To pierwszy taki przypadek od 2009 r. WHO pandemią ogłosiła wówczas grypę A/H1N1, która w ciągu kilku miesięcy uśmierciła kilkaset tysięcy ludzi na całym świecie.
Niepokojąco wybrzmiały też słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która oświadczyła, że „60-70 proc. ludzi w Niemczech zostanie zarażonych COVID-19”.
- Jeżeli ten wirus jest wokół nas, a ludzie nie mają odporności i nie istnieją żadne terapie, wówczas 60 do 70 proc. populacji będzie zakażona - ostrzegała Angela Merkel. Dodała, że należy skupić się na tym, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa i nie przeciążać systemu opieki zdrowotnej. Chodzi o zyskanie czasu - zaznaczyła.
Sytuację na świecie i w Polsce można monitorować na bieżąco za pośrednictwem tej strony: KORONAWIRUS NA ŚWIECIE
ZALECENIA WHO:
Cenne uwagi przekazał m.in. czeski lekarz, pracujący w szpitalu w Shenzhen, który brał udział w badaniu wirusowego zapalenia płuc w Wuhan. Koronawirusowe zapalenie płuc objawia się suchym kaszlem bez przeziębienia, co łatwo zidentyfikować. Wirus nie jest odporny na ciepło, ginie podobno przy temperaturze 26-27 stopni C. Dlatego należy pić dużo ciepłej wody. Nie stanowi to lekarstwa, ale jest przydatne i nie obciąża organizmu. Należy unikać picia zimnych napojów i jedzenia lodów.
Inne wskazówki:
1. Średnica komórek wirusowych wynosi około 400-500 nm, więc każda maska może ją filtrować nie tylko model N95. Jeśli zainfekowana osoba kicha, wirus rozprzestrzeni się na odległość około 3 metrów nim spadnie na ziemię i tam pozostanie.
2. Gdy już znajduje się np. na powierzchni jakiegoś przedmiotu, żyje co najmniej 12 godzin. Pamiętajcie o tym, bo jeśli dotykacie np. klamki, klawiatury, przycisków w windzie, to należy dokładnie umyć ręce.
3. Wirus może pozostać aktywny na ubraniu przez 6 do 12 godzin. Normalne pranie powinno zabić wirusa. Co do zimowej odzieży, której nie można często prać, zaleca się wystawić ją na słońcu.
Koronawirus w organizmie nie musi przez wiele dni wykazywać oznak infekcji, więc jak ustalić, czy dana osoba jest zarażona? Według najnowszych danych w przypadku COVID-19 okres inkubacji może potrwać nawet do 28 dni. Tajwańscy eksperci zalecają prosty test, który możemy wykonywać każdego ranka. Weź głęboki wdech i wstrzymaj oddychanie na dłużej niż 10 sekund. Najważniejsze, aby pomyślnie zakończyć to badanie m.in. bez kaszlu, gdyż jego brak zmniejsza prawdopodobieństwo występowania infekcji w naszym organizmie.
Napisz komentarz
Komentarze