Jest to jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce, z planowanym zakończeniem budowy w pierwszym kwartale 2025 roku. Projekt jest na zaawansowanym etapie realizacji i po oddaniu do użytku Railport w Kędzierzynie-Koźlu stanie się kluczowym punktem logistycznym, wspierającym rozwój transportu kolejowego i magazynowania wyrobów stalowych.
To strategiczna inwestycja, która nie tylko wspiera rozwój biznesu Grupy DB Cargo, ale również wzmacnia potencjał gospodarczy regionu poprzez modernizację infrastruktury logistycznej i tworzenie nowych możliwości rozwoju dla lokalnych przedsiębiorstw, co pozwoli na rozwój współpracy biznesowej na wielu poziomach.
- Terminale przeładunkowe są istotnym elementem całego układu polskiej sieci kolejowej. Budowa terminala generuje nie tylko kolejny punkt dostępowy na kolejowej mapie Polski, ale przede wszystkim jest impulsem rozwojowym dla regionu - podkreśla Marek Staszek, prezes zarządu DB Cargo Polska.
- Przed koleją towarową stoi obecnie ogromne wyzwanie konkurowania nie tylko z transportem drogowym – co oczywiste, ale również z koleją pasażerską, która korzysta z tej samej sieci. Według aktualnych danych Urzędu Transportu Kolejowego, dla kolei pasażerskiej dostępnych jest niemal 3000 publicznych stacji i dworców. Przewozy towarowe nie mają tego komfortu – terminale przeładunkowe i punkty dostępowe są dla segmentu cargo niemal całkowicie sprywatyzowane. Jest ich też kilkukrotnie mniej w stosunku do kolei pasażerskiej – mówimy o 45 prywatnych terminalach i prawie 850 prywatnych bocznicach. Nasz Railport jest więc odpowiedzią nie tylko na potrzeby naszej organizacji i naszych klientów, ale także na zapotrzebowanie całego segmentu przewozów towarowych. Nie da się ukryć, że tego rodzaju inwestycje powinny w idealnym ujęciu być strategicznym celem i zadaniem państwa i takie ruchy od wielu już lat wraz z całą branżą towarową postulujemy - dodaje prezes Staszek.
Obsługa terminala będzie obejmowała dostawę, magazynowanie i przeładunki przede wszystkim wyrobów stalowych. Inwestycja obejmuje halę przeładunkową o powierzchni 7,100 m², wyposażoną w dwie suwnice o udźwigu 35 i 47 ton, które umożliwiają obsługę kręgów stalowych o średnicy do 2,700 mm, szerokości do 2,300 mm i wadze do 42 ton. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze możliwe będzie minimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych na przechowywane towary, co gwarantuje ich bezpieczeństwo podczas magazynowania i transportu. Terminal będzie posiadał także dwa tory załadowczo-rozładowcze oraz plac manewrowo-magazynowy, który umożliwia efektywną obsługę towarów w relacjach wagon-magazyn, magazyn-samochód oraz wagon-samochód.
Railport będzie zlokalizowany przy HUB-ie Sławięcice na bocznicy DB Cargo Spedkol, która dysponuje torami o łącznej długości około 50 km. Bocznica posiada także dostęp do wag kolejowych i wagi samochodowej, a także sieci TEN-T (transeuropejska sieć transportowa), która zapewni skomunikowanie regionu Górnego Śląska pociągami liniowymi Silesia, Mazovia i Moravia z południem, północą i zachodem Europy. Lokalizacja w pobliżu autostrad A4 i A1 oraz dróg krajowych umożliwi również efektywny transport drogowy towarów w obrębie Górnego Śląska, na trasach w relacji wschód-zachód oraz północ-południe.
Proces budowy terminalu rozpoczął się w 2023 r. Terminal został zaplanowany z myślą o minimalnym wpływie na środowisko, z zastosowaniem energooszczędnych technologii i ekologicznego systemu grzewczego. Ponadto budowany kompleks znajduje się na terenie przemysłowym, co zmniejsza wpływ na lokalną społeczność. Za realizację inwestycji odpowiada spółka DB Cargo Spedkol, należąca do Grupy DB Cargo Polska. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum, w skład którego wchodzą Infra SILESIA S.A., Polimex Mostostal S.A. oraz Polimex Infrastruktura S.A.
- Budowa Railportu to kluczowa inwestycja dla DB Cargo Spedkol. Stanowi znaczący krok w rozwoju spółki. Działalność terminalu przeładunkowego sprawi, że poszerzymy portfolio naszych usług. Będziemy mogli zaoferować kolejne kompletne, nowoczesne i wysokiej jakości rozwiązanie logistyczne, którego oczekują nasi klienci. Dużą zaletą Railportu jest jego lokalizacja, która umożliwia realizowanie regularnych przewozów naszymi flagowymi pociągami liniowymi: Silesia, Mazovia i Moravia, na Śląsk, na południe, północ i zachód Europy - zaznacza Tomasz Iwański, prezes zarządu DB Cargo Spedkol.
- Liczę, że Railport umocni nasze relacje z dotychczasowymi partnerami biznesowymi, a także zainteresuje nowych. Oprócz tego chcielibyśmy, żeby realizacja usług w powstającym terminalu przyczyniła się też do wzrostu popularności aglomeracji Kędzierzyn-Koźle i ożywienia lokalnej działalności gospodarczej - dodaje Iwański.
Napisz komentarz
Komentarze