Reklama
sobota, 23 listopada 2024 18:05
Reklama
Reklama
Reklama

Chór „Echo Kresów” wyśpiewał kolejne laury. Tym razem w Krakowie

Artyści z Kędzierzyna-Koźla zachwycili podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku w Krakowie i dostali szansę wystąpić podczas koncertu galowego na deskach Teatru Groteska. Chór „Echo Kresów” zachwycił zarówno małopolską publiczność, jak i festiwalowych jurorów, którzy nagrodzili wykonawców z Kędzierzyna-Koźla.
Chór „Echo Kresów” wyśpiewał kolejne laury. Tym razem w Krakowie

Lwów jest w nas - tak mówią o sobie członkowie „Echa Kresów”, którzy z dumą nawiązują do swoich korzeni. Zresztą ich pochodzenie wybija się praktycznie we wszystkich utworach, które wykonują podczas licznych przeglądów, festiwali i koncertów.  

Działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu chór wystąpił najpierw, bo tydzień wcześniej (14 października 2023 r.) w finale XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego w Krakowie. O palmę pierwszeństwa rywalizowało 20 uczestników, wśród nich dwoje solistów naszego chóru tj. Anna Woś i Zbigniew Bobko. Jury festiwalu wyłoniło laureatów, którzy wystąpili następnie podczas koncertu galowego, który odbył się 20 października 2023 r w Teatrze Groteska w Krakowie. Kolejny sukces zanotowała nasza solistka Anna Woś, która zajęła 2 miejsce. Wśród laureatów znalazł się także chór „Echo Kresów” zdobywca Nagrody Specjalnej. Zarówno chór, jak i Anna Woś wystąpili w koncercie galowym.

- Nasza Ania Woś zajęła drugie miejsce i jest to niewątpliwie powód do dumy, biorąc pod uwagę fakt, że zwyciężczynią okazała się pochodząca z Chełma studentka III roku wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie - zwraca uwagę na wysoki poziom rywali i skalę trudności krakowskiego festiwalu dyrygent „Echa Kresów” Adam Wołkowski.

- Z Krakowa wróciliśmy szczęśliwi i radośni, bo mieliśmy się z czego cieszyć.  Koncert galowy na deskach Teatru Groteska w mieście Kraka zakończył zmagania 17 Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku. Wypełniona po brzegi widownia nie szczędziła braw i owacji oraz bisów dla laureatów festiwalu - nie kryją radości wokaliści „Echa Kresów”.

Wśród laureatów znaleźli się zarówno nasi soliści, jak i chór „Echo Kresów”. Nagrodę Specjalną Festiwalu otrzymał chór “Echo Kresów” pod dyrekcją Adama Wołkowskiego, za wykonanie tytułowej kompozycji „Lwów jest w nas”. Nie było to jedyne wyróżnienie. Jurorzy uwiedzeni wyjątkową interpretacją wykonywanego utworu, uhonorowało Jerzego Florka, za partie solistyczną w tej piosence, dodatkowym laurem. Sukces odniosła nasza solistka - Anna Woś, która zajęła 2 miejsce, za przepięknie zaśpiewaną piosenkę Mariana Hemara „Trzeba umieć zapomnieć” - czytamy na stronie „Echa Kresów”.

Dodatkowym atutem jej wykonania, co zostało podkreślone, była szczególna gorliwość w użyciu bałaku lwowskiego. Jury festiwalu podkreśliło wysoki poziom artystyczny wykonawców, a także dbałość o kulturę kresową, oryginalność doboru repertuaru, brzmienie utworów i język.

- Nasz udział w festiwalu zapisał się złotymi zgłoskami w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że podążając za słowami piosenki M. Hemara: „Trzeba dać się marzeniom opętać …” będziemy spełniać i realizować swoje marzenia w kolejnych konkursach i festiwalach, o co zadba nasz dyrygent Adam Wołkowski. A przede wszystkim „...pamiętać, pamiętać, pamiętać…” o korzeniach naszego pochodzenia - przekonują kędzierzyńsko-kozielscy artyści.

Dyrygent Adam Wołkowski przyznaje, że ten sukces okupiony jest ogromnym wysiłkiem i poświęceniem wszystkich członków chóru.

- Już niebawem, bo 14 listopada tego roku obchodzić będziemy 12-lecie naszej działalności. Jesteśmy zatem o te 12 lat starsi. Przerzedziła nas pandemia, część osób odeszła już niestety z tego świata. Najbardziej wytrwali wciąż z nami pozostają z tego 5-6 osób liczy już sobie ponad 80 lat. Kilka osób jest w przedziale wiekowym pomiędzy 70 a 80 rokiem życia - wylicza nasz rozmówca.

Występ w Krakowie był dla „Echa Kresów” wielkim przeżyciem, tym bardziej, że przed wyjazdem do stolicy małopolski chór z Kędzierzyna-Koźla nie występował zbyt często.

- Co gorsza, nasze istnienie naprawdę wisiało na włosku. Chór się postarzał, młodych jest niewielu. Owszem, jest parę młodszych osób, ale trudno w tym momencie mówić o wymianie pokoleniowej. Choroby złamały wielu dobrych solistów. Moja żona, która też występuje w chórze, także ma poważne problemy zdrowotne i przebywa w szpitalu – mówi Adam Wołkowski. - Ale gdy we wrześniu otrzymaliśmy zaproszenie do Krakowa, postanowiliśmy się zmobilizować. Przearanżowałem program, dostosowując go do obecnego składu, bowiem powinny występować 23-24 osoby, a z równych powodów było nas 21. Mimo przeciwności losu, ćwiczyliśmy bardzo intensywnie. Mieliśmy znacznie więcej prób niż normalnie. Nie chcieliśmy jechać do Krakowa tylko na wycieczkę. Zależało nam na osiągnięciu sukcesu. No i chyba sprostaliśmy temu wyzwaniu, skoro jury doceniło nasz występ, bijąc nam brawa wraz z publicznością. Zdobyliśmy tam najwięcej nagród - podkreśla Adam Wołkowski. 

Te wyniki zaowocowały kolejnymi zaproszeniami na koncerty i festiwale do innych miast.

- Już wiem, że pojedziemy do Bolesławca i Przemyśla. Inni zapowiedzieli, że też nas zaproszą. To wszystko wprowadziło do naszej działalności wiele pozytywnej energii i mnóstwo radości. Teraz już nikt nie myśli, że będziemy kończyć działalność. Chcemy też wystąpić w Opolu na festiwalu senioralnym, ale to wszystko są kolejne wydatki. Przydałoby się nam jakieś dodatkowe wsparcie finansowe ze strony samorządu bądź sponsorów, bo sami tego nie udźwigniemy. Tym bardziej, że musimy przygotować nowy program. To z kolei będzie się wiązać z jakimś kilkudniowym wyjazdem poza miasto, bo tylko wtedy będziemy się mogli skupić wyłącznie na sferze artystycznej. Pieniądze na autobus mamy, ale na pokrycie kosztów pobytu już nie. Może kto nas jeszcze wspomoże - wyraża nadzieję Adam Wołkowski.  

Poniżej występ Anny Woś i Jerzego Florka wraz z Chórem "Echo Kresów" w Krakowie. 

 


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MożeTreść komentarza: Trzeba odwiedzić zakładData dodania komentarza: 23.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park Lotników
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna