Tegoroczna edycja upamiętnia 600-lecie utworzenia przez Mikołaja rękopisu zachowanego w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Z opisanej w nim faktografii wynika, że w latach 1421-23 patron festiwalu pełnił funkcję zakrystiana w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Karniowie (czeski Krnov) i mieszkał w przyległym klasztorze Minorytów, gdzie w 1423 roku ukończył pisownię swojego manuskryptu z trzema modlitwami w języku polskim: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Wierzę w Boga Ojca.
Tematem przewodnim VIII Festiwalu Mikołaja z Koźla będzie zapis muzyczny Credo Patrem Omnipotentem (wyznanie wiary).
W piątek 13 października o godz. 19 wystąpi Schola Gregoriana Silesiensis z koncertem "Chorał franciszkański wg kodeksu Mikołaja z Koźla". Grupa powstała w 2000 r. Założycielem i wieloletnim szefem scholi był zmarły w 2021 roku Robert Pożarski, przez wielu uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków gregoriańskich oraz najlepszych znawców tradycji dominikańskiej, krzyżackiej i cysterskiej. Działalność zespołu koncentruje się na praktykowaniu chorału gregoriańskiego. Przedmiotem zainteresowania scholi jest przywracanie praktyki wykonawczej najstarszej muzyki liturgicznej i tradycyjnej z ziem polskich, leżących na styku kultury zachodniej oraz wschodniej.
W sobotę 14 października o godz. 15 wystąpi grupa Liarman Trio z programem "Muzyczna podróż do renesansu". Grupa w składzie: Susana Raso (mezzosopran), Lidia Małyszek (flet) i Łukasz Gaszler (gitara) wykona utwory polskie, włoskie i angielskie sprzed kilkuset lat.
Na niedzielę 15 października przewidziano dwa koncerty. Najpierw o godz. 15 wystąpi, pochodzący z Kędzierzyna-Koźla, Waldemar Krawiec. W programie pt. "Barok i romantyzm w muzyce organowej" usłyszymy kompozycje m.in.: Johanna Sebastiana Bacha, Paula Hillera i Bruno Steina.
Na zakończenie festiwalu (godz. 19) wystąpią: śpiewaczka operowa Anna Lubańska, wiolonczelistka Anna Wróbel oraz zespół kameralistów Camerata Vistula. W koncercie finałowym pt. "Patrem omnipotentem" zaprezentowane zostaną m.in. utwory: Johanna Sebastiana Bacha, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Georga Friedricha Haendela, Giulio Cacciniego, Witolda Maliszewskiego i szesnastowieczna pieśń polska "Duma" nieznanego autora. Wstęp na wszystkie koncerty w kościele parafialnym przy ul. Złotniczej jest bezpłatny.
Napisz komentarz
Komentarze