Grupa Azoty opublikowała szacunkowe wolumeny produkcji za ostatni miesiąc, z których wynika, że sierpień jest trzecim, kolejnym miesiącem z rzędu ze zwiększającą się produkcją nawozów azotowych.
W drugim miesiącu wakacji spółki grupy kapitałowej wyprodukowały, zgodnie z szacunkami, 251 tys. ton nawozów azotowych. Dla porównania w maju było to 140 tys. ton, w czerwcu - 143 tys. ton, a w lipcu - 151 tys. ton.
W obszarze nawozów wieloskładnikowych Grupa Azoty w czerwcu raportowała produkcję na poziomie 36 tys. ton, w lipcu było to 47 tys. ton, a sierpniowe szacunki to już 54 tys. ton. Wzrost produkcji nawozów wynika ze zwiększającego się popytu, którego zmiana jest szczególnie widoczna na tle popytu obserwowanego w pierwszym półroczu 2023 r.
W segmencie tworzyw i chemii istotną barierą wzrostów pozostaje wciąż import produktów spoza Unii Europejskiej nieobjętych cłami, produkowanych z użyciem tańszych surowców i często pochodzących również z krajów objętych sankcjami wojennymi. Wzrosty zanotowano w produkcji mocznika. W maju było to 30 tys. ton, w czerwcu - 55 tys. ton, w lipcu - 63 tys. ton, a w sierpniu jest to już 86 tys. ton.
- Zgodnie z prognozami, od trzeciego kwartału obserwujemy istotne ożywienie w segmencie agro i w związku z tym spółki grupy kapitałowej zwiększają produkcję nawozów. Wyzwaniem dla Grupy Azoty nadal pozostaje wymagająca sytuacja w segmentach tworzyw oraz chemii, gdzie istotną rolę odgrywa duży niekontrolowany napływ do Europy produktów wytwarzanych poza Unią Europejską w oparciu o tańsze surowce, które są produkowane w mniej wymagającym otoczeniu regulacyjnym, głównie w krajach azjatyckich - tłumaczy Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty SA.
Napisz komentarz
Komentarze