Reklama
sobota, 23 listopada 2024 16:40
Reklama
Reklama
Reklama

Biznes i zarządzanie – nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych

W polskich szkołach ponadpodstawowych od najbliższego roku szkolnego pojawi się nowy przedmiot – „biznes i zarządzanie”, który zastąpi realizowany od lat przedmiot – podstawy przedsiębiorczości.
  • Źródło: Starostwo powiatowe
Biznes i zarządzanie – nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych

Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej społeczeństwa, poprzez rozwój kluczowych kompetencji (m.in. postaw przedsiębiorczych, umiejętności menedżerskich, przywódczych) oraz praktyczne podejście do realizacji przedmiotu w szkole.

Nowy przedmiot to szansa na realne podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej, ale jednocześnie wyzwanie dla samorządów terytorialnych – organów prowadzących szkoły, dyrektorów szkół, nauczycieli, jak również dla uczniów.

Szansę warto wykorzystać, ponieważ jak pokazują wyniki  badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023”, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Warszawski Instytut Bankowości i Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych, 38 proc. badanych uznaje swoją wiedzę z zakresu ekonomii i finansów za bardzo i raczej małą. Głównymi źródłami wiedzy o finansach i ekonomii, pozostają: Internet i  media, instytucje publiczne oraz instytucje sektora finansowego i banki.

W porównaniu do roku 2022 aż o 10 pp. spadł za to odsetek badanych, którzy za źródło wiedzy ekonomicznej wskazali uczelnie lub szkoły. W świetle tych odczytów wydaje się słuszne postawienie na edukację finansową w placówkach oświatowych poprzez plany wdrożenia od 1 września br. przedmiotu „biznes i zarządzanie” w szkołach ponadpodstawowych.

„Biznes i zarządzanie” będzie nowym przedmiotem w szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli także realizować go na poziomie rozszerzonym, a następnie zdawać z niego maturę. Pierwsi absolwenci, którzy w pełni zrealizują ten przedmiot, będą mogli zdawać na maturze BIZ po 4 latach liceum, czyli w roku szkolnym 2026/2027. Uczniowie 5-letniego technikum rok później.

W szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024 będą mogły być uruchamiane klasy o profilu biznesowym. To ważna informacja dla rodziców i uczniów najstarszych klas w szkołach podstawowych. Wprowadzenie nowego, rozszerzonego przedmiotu ekonomicznego w szkołach ponadpodstawowych, powoduje konieczność jeszcze mocniejszego wdrożenia elementów edukacji ekonomicznej w szkołach podstawowych. Uczniów należy przygotować na spotkanie z nowym przedmiotem.

Kluczowe w wykorzystaniu szans, jakie daje nowy przedmiot, jest wsparcie nauczycieli w przygotowywaniu się do wdrożenia, a następnie jego realizacji. Takie możliwości oferują m.in. Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli w całej Polsce. Od stycznia 2023 r. Warszawski Instytut Bankowości uruchomił projekt, którego celem jest wsparcie nauczycieli i szkół w procesie wdrażania nowego przedmiotu biznes i zarządzanie. Jego częścią są bezpłatne seminaria, szkolenia i warsztaty organizowane dla nauczycieli. 

Aktualne informacje o nowym przedmiocie dostępne są na stronie.

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.

Zapraszamy też na stronę:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MożeTreść komentarza: Trzeba odwiedzić zakładData dodania komentarza: 23.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park Lotników
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna