Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 00:17
Reklama
Reklama
Reklama

Tworzą czołówkę polskiego reggae. Wydali płytę na winylu

Zespół Shashamane powstał w 2015 roku. Został założony przez doświadczonych muzyków związanych od wielu lat ze sceną reggae w Polsce, wspartych przez młodą generację instrumentalistów. Po kilku miesiącach grupa dała pierwszy koncert i konsekwentnie wyrabiała sobie markę.
Tworzą czołówkę polskiego reggae. Wydali płytę na winylu

Obecnie Shashamane to czołówka krajowego reggae. W roku 2017 ukazał się pierwszy materiał studyjny zespołu pt. "Origin&Culcha", którego producentem był Marc Baronner z Bass Galore Productions z Niderlandów, a wydawcą Zima Records. Piosenki z epki zostały również zmiksowane przez czołowych polskich dubmasterów i zaprezentowane jako "Origin&Remix". W międzyczasie grupa występowała na najważniejszych festiwalach reggae w kraju oraz Czechach i na Słowacji. Nagrania prezentowano w mediach tradycyjnych, jak i internetowych. Zespół zrealizował również teledyski. Kolejne wydawnictwo płytowe pojawiło się w 2020 roku i nosiło tytuł "Shashamane" - podobnie jak w przypadku poprzedniej produkcji doszło do współpracy z Bass Galore Productions oraz Zima Records. Równolegle powstał singiel charytatywny z udziałem wokalistki zespołów Lion Vibrations, Ragana - JaGodDy, której syn wymagał rehabilitacji. Wydawnictwo zawierało utwór pt. "He is Almighty" w dwóch wersjach - za drugą odpowiadał znany producent Krystian "K-Jah" Walczak.

Jak każda szanująca się roots reggae’owa ekipa, Shashamane postanowiło zaprezentować się w dubowej odsłonie swoich utworów. Wybór producentów, którzy ujawnili swoje wersje piosenek zespołu, nie był przypadkowy - to światowa czołówka gatunku. I tak na płycie "Dubmasters meet Shashamane" usłyszycie miksy Umberto Echo z Niemiec, Dubmatixa z Kanady, Marca Baronnera z Holandii oraz rodzimych twórców: Krystiana "K-Jah" Walczaka i Tomasza "Siwego" Wójcika. Praca nad albumem zainspirowała również do stworzenia wersji dub byłego klawiszowca Shashamane - Dawida Krótkiego, który zaprezentował się pod nazwą "Shiqmah". Swoje bonus tracki dołożyli gitarzysta grupy Wojtek Barchański (Moongoose) oraz perkusista Tomasz "dr Yang" Płonka we współpracy z realizatorem Jarkiem Toiflem. Materiał zawiera nie tylko piosenki z poprzedniego albumu, lecz także nową wersję dubową "Origin&Culcha" ("Culcha Dub") i pochodzącą z charytatywnego singla produkcję "He is Dub".

Liderem grupy Shashamane jest Krzysztof Kazanowski z Kędzierzyna-Koźla.

- Odkąd pamiętam, zajmujesz się muzyką, a dokładnie?

- Zależy, jak na to spojrzeć. Muzykę kochałem od dziecka, ponieważ ojciec grywał w zespole. Natomiast moje pierwsze próby wokalne wiążą się z liceum. Tuż przed maturą założyłem z kolegami pierwszy zespół, a była to końcówka 1991 roku. Zatem ponad 30 lat. Muzyką zajmuję się także dziennikarsko i czasowo wygląda to bardzo podobnie.

- No właśnie, prowadziłeś audycję reggae'ową m.in. w Radiu Park. Jak wspominasz tamte czasy?

- Do tworzenia audycji "Na Wolnej Fali" zaprosił mnie Łukasz "Sokół" Sokołowski. Przez kilka lat wspólnie prowadziliśmy dwugodzinny program autorski. To były ważne dla mnie wieczory, bo obok reggae propagowaliśmy kulturę niezależną i ekologię. Później zostałem sam, co nie przeszkadzało w nawiązywaniu kontaktu z innymi kolegami tworzącymi podobne formaty. W "Na Wolnej Fali" pojawiali się często goście - m.in. tutaj miały swoje radiowe premiery płyty zespołów, które dziś są uznane w kręgach niezależnych i nie tylko. Współpracowałem z wydawnictwami, co skutkowało nagrodami dla słuchaczy. Wiele przyjaźni i kumpelskich kontaktów wynika z tej formy mojej działalności. Bardzo żałuję, że lokalna rozgłośnia zrezygnowała z audycji autorskich dla świadomych słuchaczy. Czasem myślę o tworzeniu podcastów, bo brakuje mi magii radia, z którym byłem związany ponad 15 lat.

- Każdy artysta na kimś się wzoruje i ktoś lub coś jest dla niego inspiracją. Co jest inspiracją dla Shashamane?

- Ustaliliśmy, że Shashamane będzie nawiązywać do najlepszych tradycji roots reggae, a twórców tej odmiany jest wielu, dlatego wymieniałbym całą masę artystów, począwszy od króla Boba Marleya po Burning Speara czy Culture. Jako ciekawostkę powiem, że nasz styl docenił jeden z najznamienitszych wykonawców brytyjskiego reggae - założyciel legendarnej grupy Aswad - Brinsley Forde. Obecnie mieszka w Krakowie i do swojego zespołu, z którym gra w Polsce, zaprosił sekcję dętą Shashamane i chórki. Zatem, chociaż nie gramy jak rodowici Jamajczycy, czerpiemy pełnymi garściami z ich dorobku.

Całą rozmowę przeczytacie w najnowszym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej, która ukazała się we wtorek, 31 stycznia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibiceTreść komentarza: A kto w przyszłym sezonie za Janusza? I innych?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Barkom Każany Lwów. ZDJĘCIAAutor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: -1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna