Reklama
sobota, 23 listopada 2024 18:01
Reklama
Reklama
Reklama

Specjaliści nie potrafią zdiagnozować choroby 4-letniego Janka

- My cały czas jesteśmy przekonani, że Janek do nas wróci. Nie ma innej opcji. Musi być źle, żeby było lepiej. Mieszka blisko naszego przedszkola i ja cały czas wierzę, że jeszcze w tym roku znów do nas przybiegnie - mówi o Janku, jednym ze swoich wychowanków Sabina Głogowska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 14 w Kędzierzynie-Koźlu. Chłopczyk choruje od kwietnia 2022 roku, ale pomimo przeprowadzenia licznych badań, wciąż nie wiadomo co tak naprawdę mu dolega.
Specjaliści nie potrafią zdiagnozować choroby 4-letniego Janka
Janek nim poważnie zachorował, jeszcze we wrześniu, chętnie chodził do przedszkola, uczył się wierszyków, piosenek, tańczył, śpiewał, z pasją opowiadał w domu co robił podczas zajęć. Jak widać na zdjęciu, także kuchnia nie jest mu obca

Źródło: Archiwum prywatne

Obecnie leży już tylko w łóżeczku, nie je samodzielnie. Jest karmiony przez gastrostomię bezpośrednio do żołądka, nie mówi, nie przekręca się nawet z boku na bok. Ma porażenie prawej strony. Nie rusza samodzielnie prawą nóżką i rączką, a jeszcze nie tak dawno był zdrowym, radosnym i pełnym energii chłopcem, który bawił się ze swoimi koleżankami i kolegami z kozielskiego przedszkola. Niespodziewanie całe jego życie - jak domek kart - rozsypało się w zeszłym roku.   

Wcześniej nic nie zapowiadało tak poważnych problemów zdrowotnych.

- Janek urodził się 17.03.2018 r. jako zdrowy chłopiec, otrzymał 10 punktów według skali Apgar. Jego rozwój psychoruchowy przebiegał prawidłowo. W wieku 2,5 lat zaczął uczęszczać do przedszkola - wspomina mama chłopca, Marta Stankiewicz. 

Oprócz kilku infekcji wirusowych i bakteryjnych, nie chorował. Dopiero około czwartych urodzin, a dokładnie w marcu 2022 r. rodzice zauważyli u syna opadającą powiekę w lewym oku. Janek został przebadany przez okulistę, ale wszystkie badania wypadły prawidłowo. Odwiedził też neurologa, ale pierwsze symptomy choroby nie wzbudziły u lekarzy poważniejszych obaw.  

W tamtym czasie Janek stał się apatyczny, spowolniały, szybko się męczył. Nie skarżył się na bóle czy zawroty głowy, jednak zdarzało mu się stracić równowagę. W czerwcu 2022 r. wykonany został rezonans magnetyczny głowy, który wykazał niespecyficzne zmiany w strukturach głębokich obu półkul mózgu i móżdżku, zajmujące także odcinkowo nerwy II i III.

Pozostałe badania w tym m.in.: Video EEG, USG Doppler nie wykazywały niepokojących objawów w funkcjonowaniu młodego organizmu. W celu dalszego leczenia Janka skierowano na Oddział Neurologii Dziecięcej i Epileptologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 

- Wykonano nakłucie lędźwiowe i pobrano badania w kierunku przeciwciał NMDA, onkoneuronalnych. Wyniki okazały się ujemne. Badanie ogólne płynu mózgowo-rdzeniowego było w normie. Natomiast przy okazji badania potencjałów wzrokowych i słuchowych uzyskano wyniki nieprawidłowe. Przeanalizowano obraz z badania rezonansu magnetycznego głowy i zlecono badanie molekularne w kierunku cytopatii mitochondrialnych w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Następnie wypisano Janka do domu w oczekiwaniu na wyniki badań molekularnych - wspomina pani Marta.

Poza przedszkolem 

Janek nadal był spowolniały, szybko się męczył, jednak, po konsultacji z lekarzem z Warszawy, we wrześniu wrócił do przedszkola. Objawy zaczęły się pogłębiać. Czterolatek skarżył się na ból nóg, wymagał drzemki w ciągu dnia. Podczas jedzenia trzęsła mu się prawa rączka. Mowa stawała się cicha i niezrozumiała. Wcześniej mówił płynnie, pełnymi zdaniami, miał bogaty zasób słownictwa. Chętnie i z łatwością uczył się wierszyków i piosenek. Jednak z upływem czasu coraz częściej tracił równowagę. Od października 2022 przestał uczęszczać do przedszkola. 

- Wyników badań molekularnych wciąż jednak nie było. Poprosiliśmy o powtórne przyjęcie Janka do Centrum Zdrowia Dziecka. Przy wypisie ze szpitala w lipcu otrzymaliśmy bowiem skierowanie, na wypadek gdyby stan się pogorszył. Jednakże po wizycie w poradni neurologicznej przy CZD, 11 października 2022 r. lekarz stwierdził, że wszystkie badania zostały już wykonane i musimy czekać na wyniki badań molekularnych, które będą po 18 października 2022 r. Odesłano nas do domu, gdzie bez leczenia, bez jakiekolwiek pomocy zostaliśmy zdani na siebie - mówi mama chłopca. 

Po 18 października 2022 r. wyników badań wciąż nie było, a stan dziecka nieustannie się pogarszał. Janek miał coraz większe trudności z mówieniem, chodzeniem, przełykaniem pokarmów. 

- Mąż pracuje na zmiany i cały październik musieliśmy sobie jakoś radzić, opiekując się synem naprzemiennie. Niestety 6 listopada 2022 r. Janek dostał bardzo silnego ataku padaczki - relacjonuje pani Marta. - Pogotowie zabrało go do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, a stamtąd trafił do stolicy województwa. Początkowo na Oddział Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w Opolu. Następnie, ze względu na odzyskanie przytomności, na Oddział Pediatrii, a stamtąd ostatecznie na Oddział Neurologii. Wykonano wówczas rezonans magnetyczny głowy, z kolei na podstawie badania EEG dokonano zapisu snu z wybudzeniem, który okazał się nieprawidłowy. Natomiast surowica posłużyła do badań przeciwciał w kierunku autoimmunologicznego zapalenia mózgu, które wyszły ujemne - tłumaczy nasza rozmówczyni. 

Podczas pobytu na opolskim oddziale, Janek karmiony był sondą dożołądkową. Następnie został wypisany do domu i skierowany pod opiekę Hospicjum Domowego dla Dzieci. Z powodu zaburzeń połykania, skierowano go na Oddział Chirurgii Dziecięcej w Opolu, celem założenia PEGa. Żywienie dojelitowe PEG odbywa się bezpośrednio do wybranego odcinka przewodu pokarmowego. W tym celu tworzy się specjalne, sztuczne dojście. PEG jest więc przetoką, która umożliwia podanie pokarmu do żołądka.

Hospicjum domowe

Od momentu ataku padaczki Janek nie wstał, jest leżący, pampersowany. Nie trzyma główki, nie siada, nie przewraca się z boku na bok, ma niedowład prawej strony. Porusza natomiast lewą rączką i nóżką. Nie mówi, ale słyszy, komunikuje się przez delikatnie poruszenie głową lub pokazanie palcami lewej ręki.

Obecnie Janek jest w swoim domu rodzinnym w Kędzierzynie-Koźlu, ale znajduje się pod opieką Hospicjum Domowego w Opolu, które wypożyczyło rodzinie ciężko chorego chłopca łóżko rehabilitacyjne, wózek spacerowy, koncentrator tlenu oraz ssak medyczny. Czterolatek przyjmuje również cały szereg leków fundowanych przez hospicjum, którego pracownicy dostarczają także materiały higieniczne. 

- Ponadto otrzymaliśmy stamtąd paczki świąteczne, które sprawiły nam wiele radości. Raz, czy dwa razy w tygodniu z opolskiego hospicjum przyjeżdżają do naszego domu panie pielęgniarki. Odwiedza nas też tamtejszy lekarz pediatra, psycholog oraz pracownik socjalny. Natomiast wyjazd do specjalisty neurologa jest już dla nas poważnym wyzwaniem, bo Janek nie chodzi. W pozycji pionowej utrzymuje go pionizator - przypomina pani Marta.  

Rodzice Janka, Marta i Daniel Stankiewiczowie, wierzą, że wszystko zakończy się szczęśliwie

Pionizacja Janka jest bardzo ważna z uwagi na konieczność stymulowania układu nerwowego. Sprzęt do rehabilitacji jest dostępny w hospicjum tylko na podstawowym poziomie. Używany pionizator oraz fotelik do samochodu dla osoby niepełnosprawnej został zakupiony z prywatnych funduszy. Hospicjum nie zapewnia codziennej rehabilitacji w osobie rehabilitanta. Tylko raz w tygodniu na godzinę przyjeżdża tamtejsza rehabilitantka.

- Na szczęście pan Sebastian, tato jednego z kozielskich przedszkolaków, zadeklarował, że wspomoże nas w rehabilitacji, bo jest specjalistą w tym zakresie. Mamy też rehabilitanta Jurka, naszego kolegę, który obiecał, że raz w tygodniu będzie odwiedzał Janka oraz panią, która dwa razy w tygodniu świadczy takie zabiegi prywatnie. Przyjeżdża też do nas pani Ania, która jest masażystką - nie kryje satysfakcji Marta Stankiewicz.

Janek wymaga bowiem codziennej rehabilitacji, co pociąga za sobą znaczne koszty. 

Paraliżujący strach 

- Kompletnych wyników badań molekularnych wciąż nie ma. Na początku roku, bo 02.01.2023 r. dr Tomasza Kmieć z CZD, przekazał mi telefoniczną informację że badania w kierunku cytopatii mitochondrialnej wyszły ujemne. Teraz czekamy na wyniki, które mają być po 19.01.2023 r. POLG to grupa chorób mitochondrialnych – mówi pani Marta, która każdego dnia ze strachem oczekuje na wieści płynące ze szpitala. Ostateczna diagnoza może bowiem przynieść nadzieję, ale równie dobrze podciąć skrzydła. 

Być może Janka czeka też badanie WES, czyli najszersze badanie genetyczne na rynku, w którym analizie podlega nawet 20 tysięcy genów. Zmiana w którymkolwiek z nich może prowadzić do rozwoju choroby genetycznej. Ponieważ badanie WES sprawdza wiele tysięcy genów jednocześnie, znacznie skraca proces diagnostyczny i zmniejsza jego koszty. Jeśli test wykryje konkretną chorobę, pacjent ma szansę szybciej trafić pod opiekę specjalistów i rozpocząć skuteczne leczenie. Nie wiemy jednak, kiedy miałoby ono zostać przeprowadzone.

- Lekarz z CZD nie wyklucza, że dolegliwości Janka mogą mieć podłoże genetyczne. Jesteśmy nawet skłonni sami zapłacić za to badanie, byleby tylko przyśpieszyć cały ten proces. Ta niewiedza jest dla nas bowiem przytłaczająca. Tym bardziej, że drugie badania rezonansem magnetycznym u Janka potwierdziło pogłębianie się tych niekorzystnych zmian w obu półkulach mózgu, w móżdżku i w samym pniu mózgu. A co oznacza obumieranie pnia mózgu, to nie trzeba zbytnio tłumaczyć. Lekarka z którą rozmawiałam, powiedziała wprost, że dziecko po prostu gaśnie wówczas w oczach - ujawniła mama Janka, która jednak ani na chwilę nie straciła wiary w szczęśliwe zakończenie. 

Pozytywne efekty

Tym bardziej, że za sprawą pionizatora wszystkie mięśnie chłopca pracują przynajmniej przez kilkanaście minut dziennie. Bezcenne są też zabiegi rehabilitacyjne, bo znajdując się w pozycji siedzącej, Janek potrafi teraz przynajmniej choć na chwilę podnieść i utrzymać główkę. Zatem ciężka, codzienna praca przynosi wreszcie jakieś efekty. 

Za sprawą prywatnych kontaktów, rodzice chłopca nawiązali też kontakt z pewną kliniką w Niemczech. 

- Pracująca tam pani doktor, przenalizowała przesłane przez nas wyniki badania rezonansem magnetycznym i dała nam trochę nadziei. Przyznała bowiem, że widziała poważniejsze zmiany, niż te które występują u naszego syna, które zdołano jeszcze odwrócić. Jej zdaniem w przypadku Janka należy powtórzyć punkcję lędźwiową oraz wykonać rezonans magnetyczny rdzenia kręgowego – tłumaczy mama Janka.  

Wskazane jest też wykonanie pozytonowej tomografii emisyjnej, znanej też jako PET. Jest to badanie z dziedziny medycyny nuklearnej. To nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania procesów życiowych na poziomie komórkowym. Badanie to wykrywa różne zmiany w organizmie i choć wykorzystywane jest przede wszystkim w onkologii, to stosuje się je też w chorobach neurologicznych. Tymczasem takiemu badaniu Janek nie został jeszcze poddany.

Na chwilę obecną nie wiadomo, czy niemiecka klinika podjęłaby się leczenia chłopca. Wiadomo natomiast, że koszt hospitalizacji wraz z badaniami to w przypadku tej placówki kwota sięgająca 2500 euro dziennie.

Ludzka życzliwość 

Janek nim poważnie zachorował, jeszcze we wrześniu, chętnie chodził do przedszkola, uczył się wierszyków, piosenek, tańczył, śpiewał, z pasją opowiadał w domu co robił podczas zajęć. Pamiętał imiona i nazwiska koleżanek i kolegów.

Sabina Głogowska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 14 w Kędzierzynie-Koźlu, do którego uczęszczał Janek, apeluje o wsparcie zbiórki pieniędzy na leczenie chłopca: - To dziecko z naszej placówki. Kochamy je jak swoje. Walczymy poprzez rozwieszanie plakatów, a także udostępnianie linków do promocji zrzutki, za pośrednictwem której trwa zbiórka pieniędzy potrzebnych na leczenie i rehabilitację Janka - mówi pani dyrektor. - Prosimy, wręcz błagamy o pomoc dla niego. To było wesołe dziecko, które jeszcze nie tak dawno chodziło do naszego przedszkola, śpiewało i tańczyło rock and rolla. To był dla nas szok, że jeszcze na początku października potrafił o własnych siłach przyjść do przedszkola, a w listopadzie dowiadujemy się, że nie podnosi już nawet główki, bo choroba tak szybko postępuje. Tato jednego z naszych przedszkolaków, podjął się nawet nieodpłatnej rehabilitacji Janka. Robi to z dobrego serca. My cały czas jesteśmy przekonani, że Janek do nas wróci. Nie ma innej opcji. Musi być źle, żeby było lepiej. Mieszka blisko naszego przedszkola i ja cały czas wierzę, że jeszcze w tym roku znów do nas przybiegnie. Odwiedziłam go wraz z wychowawcą grupy w jego domu. Poznał nas, na pewno się ucieszył, ale nie był w stanie z nami porozmawiać - mówi wyraźnie wzruszona Sabina Głogowska.

Na zdjęciu Janek ze swoim bratem Ziemowitem

Emocji nie ukrywa też jego mama, która wraz mężem Danielem oraz starszym, niespełna 9-letnim bratem Janka - Ziemowitem, wierzą, że wszystko zakończy się szczęśliwie.

- Janek był, i cały czas jest bardzo spokojnym i fajnym dzieckiem. Wcześniej jeździł na rowerku, na hulajnodze, biegał, grał w piłkę, chętnie spędzał czas na placu zabaw, uwielbiał jeździć na basen. Był bardzo pogodnym i miłym dzieckiem. Nie narzekał, mało się złościł, nie obrażał się. Chętnie bawił się z innymi dziećmi, miał poczucie humoru. Od momentu kiedy zachorował, bardzo dzielnie znosił wszystkie badania, pobyty w szpitalach. Najbardziej dramatyczne jest to, że Janek jest całkowicie świadomy, pamięta panie z przedszkola, kolegów. Pamięta, że miał normalne dzieciństwo. Możemy sobie tylko wyobrażać jak bardzo jest przerażony, bo nie wie co się z nim dzieje, że nie może mówić, nie może wstać z łóżka. Ale nadzieja umiera ostatnia i to nas trzyma przy życiu - dodaje na koniec Marta Stankiewicz.

I Ty możesz pomóc!

Janek jest podopiecznym fundacji Serca dla Maluszka. Ma założone subkonto z numerem KRS 0000387207, na który można wpłacać 1,5% z podatku. Ponadto osoby zainteresowane pomocą mogą wpłacać darowizny na rachunek bankowy (TYTUŁEM: 3405 Jan Stankiewicz).

NUMER KRS: 0000387207

CEL SZCZEGÓŁOWY 1,5%: 3405 Jan Stankiewicz

DAROWIZNY

BANK MILLENNIUM  85 1160 2202 0000 0001 9214 1142

TYTUŁEM: 3405 Jan Stankiewicz

Cały czas do dyspozycji potencjalnych darczyńców jest też konto Janka na "Zrzutce", gdzie wpłynęło dotychczas ponad 20 tysięcy złotych z zaplanowanych 200 tys. złotych.  


Na zdjęciu Janek ze swoim bratem Ziemowitem


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kate 07.01.2023 00:32
Tak jak mówią niżej, to może być borelioza i jej koinfekcje (babeszja, bartonella itp.), a także pasożyty. Dziecko trzeba odrobaczyć przede wszystkim, bo z dupy takie objawy się nie biorą, a ci tak zwani "specjaliści" to konowały, co nie wiedzą, że ludzie mają robale i odkleszczówki na porządku dziennym. Odrobaczyć, sprawdzić odkleszczówki, ale nie w zwykłych laboratoriach, bo tam gówno wychodzi, tylko np. u Wielkoszyńskiego. "Stara" borelioza nigdy nie wychodzi, choć dziecko młode, to może i ma "świeżą", więc może z LTT czy WEstern Blota coś wyjdzie.

bk 06.01.2023 08:40
Boreliozę także należy wykluczyć - badanie LTT Synevo

Kris75 06.01.2023 06:34
Przeleczyć to dziecko werniksem lub zentelem lekami na odrobaczenie bo zakładam że żaden lekarz tego nie zrobił

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MożeTreść komentarza: Trzeba odwiedzić zakładData dodania komentarza: 23.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park Lotników
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna