Reklama
sobota, 23 listopada 2024 09:05
Reklama
Reklama
Reklama

Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla na własne oczy ujrzał okrucieństwa wojny

Towarzystwo Aktywności Obywatelskiej z siedzibą w Opolu, którego prezesem jest mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Sławomir Wilkowski, zorganizowało wraz z Caritas, Fundacją Kaganek i harcerzami ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej dwa transporty z pomocą humanitarną dla walczącej Ukrainy. Każdy z tych konwojów składał się z dziesięciu ciężarówek.
Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla na własne oczy ujrzał okrucieństwa wojny

- Udaliśmy się tam, gdzie pomoc nie dociera, czyli do wschodniej Ukrainy. Odwiedziliśmy już Pawłograd, Kramatorsk, Pokrowsk, Słowiańsk, Zaporoże, a nawet oddaloną o 20 kilometrów od linii frontu Konstantynówkę – wylicza Sławomir Wilkowski, który nakręcił na miejscu wiele filmów ukazujących okrucieństwa trwającej wojny.  

Pierwszy transport miał miejsce w połowie, a drugi pod koniec października. 

- Podczas pierwszej naszej wyprawy, tylko w jedną stronę pokonaliśmy 1612 kilometrów. Dziesiątki punktów kontrolnych, a za nimi kilkadziesiąt miejsc w okręgu Dniepropietrowskim i Donieckim na Ukrainie, które odwiedziłem z przyjaciółmi. Miejsc gdzie bandyci zburzyli domy i zamordowali niewinnych ludzi. W każdej wojnie najbardziej cierpią cywile i właśnie u nich widziałem strach, łzy, bezsilność, ale też nadzieję na poprawę obecnej sytuacji. Widzieliśmy wiele ludzkich nieszczęść, ale też łzy radości z powodu paczek które przywieźliśmy - przyznaje pan Sławek. 

Przykładowo dzieci z Krzywego Rogu na Ukrainie, do którego polski konwój dotarł z transportem darów, codziennie żyją w strachu ze względu na przelatujące rakiety i alarmy lotnicze. Duże miasto wieczorem wygląda jak wymarłe i na jego terenie obowiązuje zaciemnienie. 

- Postanowiliśmy też odwiedzić m.in. Towarzystwo Niewidomych w Pokrowsku, który znajduje się na wschodniej Ukrainie w pobliżu frontu do którego jest 36 kilometrów. Obraz który zastaliśmy był tragiczny, ponieważ 40 km od linii fontu mieszka 140 niewidomych, którzy od kilku miesięcy nie mają dostępu do bieżącej wody. Choć wojny nie widzą, słyszą ją, a jedyna rzecz o jaką nas prosili to laski dla niewidomych. Jedna kosztuje około 50 złotych – opowiada nasz rozmówca. 

Caritas, harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz członkowie Towarzystwa Aktywności Obywatelskiej przekazali im paczki żywnościowe.

- Mieszkańcy Lisiczańska, którym przed wojną niczego nie brakowało, dziś są uchodźcami mieszkającymi w Pawłogradzie i choć w ręku wciąż trzymają zakupione przed wojną iPhony i smartwatche, ze łzami w oczach odbierają od nas paczki z podstawowymi produktami niezbędnymi do życia. Nie zostało im nic, nie mają dokąd i do czego wracać. We wschodniej Ukrainie ujrzeliśmy wiele ludzkiego cierpienia, którego nie da się opisać słowami, ale jeszcze więcej bezgranicznej wdzięczności. Mieszkańcy pozdrawiali nas salutując, blokowali ronda, abyśmy mogli szybciej dojechać do miejsc, które oczekują na pomoc, dziękowali nam. Ukraina w dalszym ciągu potrzebuje pomocy. Darów z każdym tygodniem jest coraz mniej, idzie zima, a wojna wciąż trwa i dotyka coraz więcej osób. Pomagajmy, ponieważ jeden nasz drobny gest, znaczy naprawdę wiele dla ludzi dotkniętych wojną. Pomagajmy, bo warto – zaapelował Sławomir Wilkowski.  

Poniżej dwa filmy z ostatniego transportu, zorganizowanego pod koniec października. 

 

 


Podziel się
Oceń

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIA
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna