Reklama
sobota, 23 listopada 2024 09:25
Reklama
Reklama
Reklama

Porażające obrazy zniszczonych ukraińskich miast. Pomoc z Polski wciąż napływa. ZDJĘCIA

O konwoju ze wsparciem dla walczącej Ukrainy pisaliśmy na łamach „Lokalnej” w zeszłym tygodniu. Wyruszył on z Kędzierzyna-Koźla na przełomie czerwca i lipca. Jego zorganizowanie było możliwe między innymi dzięki wielkiej ofiarności mieszkańców naszego miasta i powiatu.
  • Źródło: FB
Porażające obrazy zniszczonych ukraińskich miast. Pomoc z Polski wciąż napływa. ZDJĘCIA

W akcję włączyły się placówki oświatowe z Kędzierzyna-Koźla w tym I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Wsparcia udzieliła też Cukrownia Cerekiew oraz osoby prywatne: Adam Ryba, Jakub Mączynski, Katarzyna Polinowska-Miłek.

Wielki bus został wypełniony darami dotarł na miejsce. Dzięki relacji uczestników tego konwoju możemy zobaczyć gdzie trafiła pomoc z naszego miasta i regionu.

Jeden z takich przejmujących opisów wraz z fotorelacją przygotowała Gabriela Niegosz. Zamieszczamy go w całości poniżej.

„Wracamy. Z przygodami, z masą wspaniałych wspomnień i z wielkimi uśmiechami na twarzach.  To było kilka intensywnych dni. Odessa, Mikołajów i Basztanka - te miasta pozostaną w moim sercu już na zawsze. Poznałam tu tylu wspaniałych ludzi, wiele wzruszających historii. Wiele osób pisało do mnie jak wygląda życie w miejscach gdzie wszystko może się wydarzyć, gdzie zasypiasz z myślą - GDZIE TYM RAZEM UDERZY RAKIETA. Czy ludzie normalnie tu funkcjonują? Moja odpowiedź za każdym razem brzmiała: Tak, życie toczy się dalej, to niecodzienna codzienność, w której chcąc nie chcąc muszą się odnaleźć.

Pierwszym naszym punktem na mapie był szpital w Odessie - szpital dziecięcy, który boryka się tam z problemami dotyczącymi sprzętu specjalistycznego do monitorowania czynności życiowych wcześniaków. Zostałam wpuszczona na oddział intensywnej terapii wcześniaczej, będąc tam brakło mi słów, autentycznie - nie wiedziałam co mam powiedzieć, te małe niewinne waleczne istotki bezustannie walczą o życie, lekarze którzy spędzają tam całe dnie często rozkaładają ręce - nie mogą nic więcej zrobić. Świadomość, że któregoś dnia zepsuje się ostatni czujnik spędza im sen z powiek, na Ukrainie są prawie niedostępne - deficytowe. Dwa czujniki przekazał Instytut Ratownictwa Medycznego, zostawiliśmy tam również pampersy dla dzieci oraz mleko modyfikowane. 

Kolejnym miejscem do którego się udaliśmy był Mikołajów. Pierwszym celem w tym mieście to szpital wojskowy. Bardzo miło wspominam to miejsce. Wojsko dostało tam mnóstwo żywności, do przyszpitalnej kuchni. Chłopacy najbardziej ucieszyli się z napojów energetycznych oraz z batoników proteinowych, to dzięki nim mogą pełnić wielogodzinne służby. Z tego miejsca odebrał nas emerytowany generał brygady, pokazał nam Mikolajów. 

Miejsca, które zostały zniszczone przez rosjan (celowo z małej litery, będąc tam i widząc to bestialstwo, nie mam już żadnego szacunku…), zarówno osiedla, w których cały czas żyją ludzie jak i miejsca kulturowe. Nie wiem co powinnam napisać. Na myśl przychodzi mi tylko jedno. To już nie jest wojna, to rzeź, barbarzyństwo, na które nikt nie zasługuje. 

W Mikołajewie zostawiliśmy również sprzęt taktyczny oraz żywność, która trafia na front. 

Całkiem przypadkowo trafiliśmy do Basztanki, w obwodzie mikołajowskim. To miasto było zajęte przez rosjan ponad dwa tygodnie, zajęli szkołę, w której zastrzelili dyrektora, zniszczyli ratusz, domy oraz sklepy. W Basztance zostawiliśmy wszystko, począwszy od żywności, mleka modyfikowanego, pampersów na sprzętach taktycznych kończąc.  Na koniec chciałabym podziękować wszystkim darczyńcom, zarówno osobom prywatnym jak i firmom i stowarzyszeniom, m.in.: I LO i Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu oraz KMP i KP Gliwice Dziękuję! Pamiętajcie, że razem możemy wiele!  Odesso! Mikołajewie! Basztanko! Nie żegnam się, bo niedługo wrócę”. 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna