Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:58
Reklama
Reklama
Reklama

Sobotni bilans: 90 miejsc w prywatnych domach dla uchodźców z Ukrainy!

Ruszyła akcja „Dach nad głową dla Ukrainy” w Kędzierzynie-Koźlu. Jest to bardzo pracowity czas dla osób zaangażowanych w to skomplikowane organizacyjnie i logistycznie przedsięwzięcie. Koordynatorem akcji w naszym mieście jest radna Katarzyna Dysarz, będąca pod wielkim wrażeniem zaangażowania ze strony ludzi dobrej woli z Kędzierzyna-Koźla i okolic.
Sobotni bilans: 90 miejsc w prywatnych domach dla uchodźców z Ukrainy!

„Kochani, liczba telefonów, postów mnie przerosła... walczę. Mam już 10 mieszkań dla około 30 osób i wysyłam tę pierwszą listę do Zamościa. Czekam na dalsze zgłoszenia„ - pisała w ciągu dnia na swoim facebokowym profilu Katarzyna Dysarz.

Sytuacja przez cały czas jest bardzo dynamiczna.  

Listę do prezydenta Zamościa z 90 miejscami noclegowymi w prywatnych domach nasza rozmówczyni wysłała w sobotę (26 lutego) około godziny 21.00. Są to zgłoszenia zebrane tylko w ciągu jednego dnia! Do akcji - deklarując pomoc na kolejne 300 miejsc - dołączyły się też pobliskie gminy: Głogówek, Walce, Krapkowice, Brzeg, Głubczyce i Nysa.

- Zgłosili się też chętni do przetransportowania uchodźców z granicy czy też Zamościa do nas. Mam tłumaczy, restauratorów, gotujących. Piękna robota kochani. Serce dla Was! Ale to nie koniec, pamiętajcie, że Ci z nas, którzy będą przyjmować uchodźców wymagają wsparcia i takie gwarantuje im Rada Osiedla Kuźniczki - Brawo! Tam jest po prostu wszytko co potrzebne. Każdy kto będzie gościł uchodźców może spokojnie z tej oferty skorzystać i doposażyć się w niezbędne rzeczy. W zbiórce w RO Kuźniczki poza koordynatorką Ariadną Miernicką udział wzięli też: Katarzyna Smyczek, Mira Adamczyk, Stanisław Jakubowski i 7-letnia wolontariuszka Zoriana Jamrozik. Niebawem zbiórki ruszą także na osiedlu Azoty. Wielkie słowa uznania kieruję również do Hani Dąbrowskiej, jako założycielki grupy Kędzierzyn-Koźle pomaga Ukrainie. To wspaniała i dzielna dziewczyna. Kędzierzyn-Koźle - JESTEŚCIE WIELCY - nie kryje radości Katarzyna Dysarz.

- Ja przyjmę pod swój dach 4-osobową rodzinę. To będzie matka z trójką małych dzieci. Natomiast jeszcze tej nocy dotrze do Kędzierzyna-Koźla kilka innych rodzin. Osiem rodzin jedzie dwoma busami. Tej nocy, czyli z soboty na niedzielę do naszego miasta dotrze około 15 osób, w niedzielę w ciągu dnia przyjedzie następne 15 osób. Zgłoszeń z Ukrainy mam w sumie na co najmniej 40 osób. Natomiast w najbliższych dniach spodziewam się, że przyjedzie tu około 100 uchodźców. Nie ma większego problemu z transportem. Gorzej jest z dachem nad głową, ale cały czas napływają do mnie kolejne zgłoszenia od osób, które oferują swoje mieszkanie, czy dom na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Mam już zapewnione miejsce dla tych ludzi na najbliższe dwa dni, potem już nie - powiedziała „Lokalnej” w sobotni wieczór Katarzyna Dysarz.

Przypomnijmy lista osób chętnych do udzielenia pomocy, którą opublikuje Urząd Miasta w Zamościu jest całkowicie anonimowa. Nie będą publikowane dokładne adresy, a wyłącznie kontakt do osoby deklarującej wsparcie, aby ukraińska rodzina sama zdecydowała i mogła się skontaktować osobiście. 

Jeśli ktokolwiek chciałby udzielić takiej pomocy, powinien skontaktować się z Katarzyną Dysarz - tel. 604 131 473 lub na adres email: [email protected]

Każde zgłoszenie musi zawierać następujące dane: imię, numer telefonu do kontaktu (lub email), opis warunków mieszkaniowych (rodzaj nieruchomości z podaniem maksymalnej liczby osób, jaką jest w stanie przyjąć), maksymalny czas pobytu (np. bezterminowo do czasu usamodzielnienia) oraz inne zadeklarowane formy pomocy (wyżywienie, utrzymanie, ubrania, zabawki, praca, dowóz autem prywatnym nawet z granicy). 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Alina 27.02.2022 12:03
„Nasz znajomy - pan Krzysztof- aktualnie na granicy odbiera rodziny z Ukrainy, którym postanowił zapewnić dach nad głową w swoich hotelach pracowniczych (między innymi w Kędzierzynie-Koźlu, Reńskiej Wsi i innych, dalszych lokalizacjach). Wstępnie jest miejsce dla ok. 150 osób. Jest oczywiste, że dach nad głową to nie wszystko, dlatego od poniedziałku chcemy uruchomić w naszym domu zbiórkę darów, które przekażemy tym rodzinom” – czytamy na facebookowym profilu Domu św. Karola. Jak zaznaczają organizatorzy zbiórki zbierane będą: - materace, koce, kołdry, pościel, poduszki, ręczniki (to w pierwszej kolejności). - żywność z długą datą przydatności. - środki czystości i środki higieniczne. - pampersy dla dzieci. Na chwilę obecną nie będzie zbierana odzież. „Nie przynoście tego, co chcielibyście wyrzucić. Niech te rzeczy będą dobrej jakości. Dary będziemy przyjmować od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00, a w godzinach popołudniowych po wcześniejszym umówieniu się przez wiadomość prywatną” – informują organizatorzy zbiórki.

Alina 27.02.2022 11:57
Nie można tych szlachetnych ludzi pozostawić bez wsparcia. Danie dachu nad głową to jedno a comiesięczne koszty utrzymania to drugie. Gmina już powinna zadeklarować jakiej pomocy udzieli uchodźcom tak aby nie wyszło na to, że ludzie przyjmujący ich pod swój dach z dnia na dzień będą musieli znaleźć 1000 zł miesięcznie na każdego nowego domownika.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Hobbista budowlaniecTreść komentarza: W 90 latach na dolnym Śląsku Murator zalecał styropian o grubości 7 cm czyli co im cieplejszy klimat tym grubszy styropian???? Tych fachowców na usługach producentów styropianu i pismaków powinni zacząć wreszcie sadzać bo puszczają ludzi w nieuzasadnione koszty a to tak jak wyłudzanie gotówki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 10:00Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: DianaTreść komentarza: Podam tylko jeden przykład osoba jest chodząca , jeszcze niedawno do tego mieszkania przychodziły okoliczne pijaki ale zaległości , które miał na czynszu , prądzie wszystko opłacone przez MOPS, obiadki z opieki , sprzątanie mieszkanka itp.a facet to cwaniaczek i nierób.Takim się pomaga za pieniądze podatnika.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 00:03Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: niepełnosprawnyzkozlaTreść komentarza: Mądrzejszy i inteligentniejszy od ciebie. Co widać po podpisie... Ludzie twierdzą inaczej niż ty. Także popisałeś się patusie.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 21:12Źródło komentarza: Dzień Pracownika Socjalnego – święto ludzi wielkiego sercaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna