Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z włoskim zespołem Cucine Lube Civitanova 1:3 (21:25, 25:22, 15:25, 18:25) w półfinale siatkarskiej Ligi Mistrzów. Wicemistrzom Polski pozostała walka o brązowy medal. Mecz ten odbędzie się w Kazaniu w niedzielę 13 maja o godz. 15, a rywalem będzie przegrany z drugiego półfinału, w którym miejscowy Zenit zmierzy się z włoską Perugią.

Wicemistrzowie Włoch rozpoczęli pojedynek z impetem, bo szybko odskoczyli na kilka oczek. Po akcjach Osmany Juantoreny było 7:2, a gdy Cwetan Sokołow posłał asa przewaga wzrosła do siedmiu punktów (11:4). ZAKSA jednak przebudziła się. Dobre wejście zaliczył Rafał Szymura, który zmienił Rafał Buszka. Kędzierzynianie odrabiali straty i w końcu, po dwóch błędach rywali, doprowadzili do remisu po 21. Jednak wtedy Maurice Torres zepsuł zagrywkę, a podrażnieni siatkarze Cucine Lube wygrali trzy kolejne akcje i objęli prowadzenie w meczu.

Po zmianie stron nasza drużyna walczyła z faworyzowanym przeciwnikiem, jak równy z równym. As serwisowy Osmany Juantoreny dał prowadzenie Włochom 4:3, ale za moment tym samym odpowiedział Łukasz Wiśniewski i to ZAKSA miała minimalną zaliczkę (6:5). Kiedy Mateusz Bieniek zablokował gwiazdora Cucine Lube, to zespół z Polski odskoczył na dwa oczka (15:13). Rywale błyskawicznie wyrównali, gdy kapitalną zagrywka popisał się Cwetan Sokołow (16:16), jednak po chwili kędzierzynianie postawili szczelny blok i wyszli na trzypunktowe prowadzenie (21:18). Utrzymali je do końca, a decydujący punkt w secie zdobył Rafał Szymura.

Trzecia partia zdecydowanie dla ekipy z Maceraty, która błyskawicznie odskoczyła (4:1, 7:2, 9:3). Przez chwilę wydawało się, że powtórzy się sytuacja z pierwszego seta, bo wicemistrzowie Polski zaczęli odrabiać starty. Po pojedynczym bloku Benjamina Toniuttiego na Cwetanie Sokołowie tracili trzy oczka (8:11), ale wystarczył moment, by rywal wygrali kilka akcji z rzędu i wrócili do wysokiego prowadzenie (17:9). Zawodnicy trenera Giampaolo Medei kontrolowali sytuację na boisku i pewnie zwyciężyli.

Wicemistrzowie Włoch poszli za ciosem w czwartym secie. Nie grali nic wielkiego, kończyli swoje akcje i wykorzystywali błędy kędzierzynian. Gracze ZAKSY pojedynczymi, udanymi zagraniami, nie mogli odmienić losów meczu, a wraz z upływem czasu sprawiali wrażenie, jakby już nie wierzyli w to, że mogą odwrócić losy spotkania. Ostatecznie, to siatkarze Cucine Lube zagrają w wielkim finale, a podopiecznym Andrei Gardiniego pozostanie walka o brązowy medal.

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Mateusz Bieniek, Rafał Buszek, Sam Deroo, Łukasz Wiśniewski, Maurice Torres, Paweł Zatorski (libero) oraz Rafał Szymura, Sławomir Jungiewicz, Kamil Semeniuk, Marco Falashi

Cucine: Dragan Stanković, Osmany Juantorena, Cwetan Sokołow, Taylor Sander, Micah Christenson, Enrico Cester, Jenia Grebennikov (libero) oraz Jiri Kovar, Andrea Marchisio, Tsimafei Zhukouski