Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

ZAKSA zagra w Final Four Ligi Mistrzów! Siatkarze z Kędzierzyna-Koźla pokonali w rewanżowym meczu VfB Friedrichshafen 3:0 (25:19, 25:18, 25:13) i są w czwórce najlepszych drużyn klubowych w Europie, które walkę o medale stoczą w Kazaniu.

W pierwszym spotkaniu tych drużyn - 4 kwietnia w hali "Azoty" - ZAKSA, nie bez problemów, ograła VfB 3:2 i przed rewanżem trudno było wskazać faworyta.

Nasz zespół musiał wygrać na wyjeździe – nie ważne w jakim rozmiarze. Jeśli przegrałby 0:3 lub 1:3, to do Kazania pojechaliby Niemcy. W przypadku, gdy spotkanie zakończyłoby się tie-breakiem na korzyść gospodarzy, to losy tej rywalizacji rozstrzygnąłby tzw. „złoty set”.

Mistrzowie Polski rewanżowe spotkanie rozpoczęli doskonale, bo w pierwszej partii zdemolowali miejscowych. ZAKSA szybko odskoczyła na 10:5, m.in. po asach serwisowych Łukasza Wiśniewskiego i Maurice Torresa. Nasi zawodnicy imponowali grą w ataku (skuteczność 94 proc.!). Kiedy kolejny kontratak wykorzystał Maurice Torres goście mieli już dziewięć punktów przewagi (22:13) i nie mogli przegrać.

Kędzierzynianie nie zwolnili tempa po zmianie stron. Punktowa zagrywka Mateusza Bieńka dała nam prowadzenie, które z czasem urosło do czterech oczek (12:8). Gospodarze jeszcze zbliżyli się na 14:16, ale po chwili Sam Deroo uderzył ze skrzydła, a Bartłomiej Bołądź zaatakował w aut i ZAKSA zwiększyła dystans. Seta dwoma potężnymi zagrywkami zakończył Łukasz Wiśniewski.

ZAKSA nie odpuściła w trzeciej partii. Nasza drużyna grała skoncentrowana, narzuciła przeciwnikowi swój styl i cały czas punktowała. Goście szybko odskoczyli na 7:2, a na drugiej przerwie technicznej mieli już osiem oczek przewagi (16:8). Podopieczni Andrei Gardiniego nie mogli już tego zmarnować i po 72. minutach gry mogli cieszyć się z awansu do Final Four.

Turniej finałowy odbędzie się w Kazaniu w dniach 12-13 maja. Obok gospodarzy zagra w nim ZAKSA oraz zwycięzcy z par: Sir Colussi Sicoma Perugia - Lokomotiv Nowosybirsk (3:1) oraz Cucine Lube Civitanova - Trentino Diatec (3:1), które swoje mecze rewanżowe rozegrają 11 kwietnia.

VfB: Simon Tischer, Philipp Collin, David Sossenheimer, Bartłomiej Bołądź, Atanasis Protopsaltis, Andreas Takvam, Markus Steuerwald (libero) oraz Tomas Kocian, Daniel Malescha, Thilo Späth-Westerholt, Jakob Günthör, Scott Kevorken

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Rafał Buszek, Sam Deroo, Mateusz Bieniek, Maurice Torres, Łukasz Wiśniewski, Paweł Zatorski (libero) oraz Sławomir Jungiewicz