Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Pokaz „Kultu ciała”, przedwojennego romansu z Eugeniuszem Bodo oraz muzyką na żywo graną przez zespół Czerwie, odbędzie się w kędzierzyńskim kinie „Chemik” 10 września o godz. 19.

 

Od kilku lat kolejne sezony Dyskusyjnego Klubu Filmowego, organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury, rozpoczynają się od projekcji niemych filmów sprzed wieku. Widzowie mogli zobaczyć już takie klasyczne dzieła, jak choćby: „Metropolis”, „Mumia”, „Nosferatu”.

Największą atrakcją takich seansów w „Chemiku” jest to, że podobnie jak sto lat temu wyświetlanemu obrazowi towarzyszy muzyka na żywo, wykonywana przez instrumentalistów zwanych taperami.

 

W tej roli występują członkowie beskidzkiej formacji Czerwie. Grupa istnieje od kilkunastu lat. Jej styl trudno scharakteryzować. Jest to eklektyzm mocnego punkowego uderzenia, łagodnej latynoamerykańskiej rytmiki, industrialnych brzmień, ludowych przygrywek i śpiewek oraz bezpretensjonalnych tekstów.

Zespół tworzą: Wojciech Zaborowski, Maciej Kudłacik, Paweł Zawarus i Piotr Bogunia. W ostatnich latach komponują głównie muzykę do arcydzieł kina niemego i spektakli teatralnych.

 

Melodramat Michała Waszyńskiego, twórcy legendarnego „Dybuka”, jest adaptacją powieści Mieczysława Srokowskiego. Rzeźbiarz Czesław poszukuje modelki do swojego dzieła „Nowa Wenus”. Poznaje piękną Hankę, która wydaje się idealną modelką. Wkrótce oboje zakochują się w sobie, ale wychodzi na jaw, że Hanka jest narzeczoną przyjaciela Czesława – barona Stumberga.

 

Ta międzynarodowa produkcja była realizowana m.in. w Warszawie, Budapeszcie i Wiedniu. Zdobyła nagrodę na festiwalu filmowym w Nicei. Co ciekawe, film został udźwiękowiony tylko na rynek europejski, ponieważ w Polsce nie było jeszcze w kinach aparatury nagłośnieniowej.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy