Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Kino „Helios” w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na specjalny pokaz irlandzko-kanadyjskiego dramatu biograficznego pt. „Maudie”. Kolejny seans Kina Konesera zaplanowano na 29 listopada, na godz. 18.30.

 

Najnowszy film Aisling Walsh („Szkoła dla łobuzów”, „Diabelskie igraszki”) to wzruszająca opowieść oparta na życiu Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek ludowych.

Żyjąca w latach 1903-1970 malarka amatorka słynęła z barwnych pejzaży. Malowała je jak dzieci – zawsze barwne, kolorowe, żywe, bez zachowanych proporcji. Obrazy, które na początku sprzedawała po dwa dolary, dziś kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy. Była bohaterką kilku dokumentów i książek. Często porównywana do naszego Nikifora Krynickiego, czyli Epifaniusza Drowniaka – uznanego za jednego z najwybitniejszych na świecie prymitywistów.

 

Akcja filmu rozgrywa się w kanadyjskiej Nowej Szkocji przed II wojną światową. Pewien samotnik proponuje kruchej, ale zdeterminowanej kobiecie zwanej Maudie, żeby była jego gospodynią domową. Ona, choć cierpi z powodu wrodzonej choroby reumatoidalnego zapalenia stawów, jest pełna energii. Chce być niezależna, żyć z dala od nadopiekuńczej rodziny i przede wszystkim pragnie z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy.

W głównych rolach występują: Sally Hawkins i Ethan Hawke.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy